فرش پشمی یا فرش پلی پروپیلن کدامیک بهتر است؟

فرش پشمی یا فرش پلی پروپیلن، کدامیک مناسب‌تر هستند؟ این سوالی است که همه ما هنگام انتخاب فرش برای خانه خود از فروشنده‌ها می‌پرسیم. البته هر دو این فرش‌ها در مقابل فرش‌های دستباف و ابریشمی از ارزش کمتری برخوردارند، اما برخی از افرادی بنا به دلایل شخصی ترجیح می‌دهند که فرش پشمی یا فرش پلی پروپیلن بخرند. اگر شما هم خریدار فرش ماشینی هستید ولی در انتخاب جنس مناسب تردید دارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. کارشناسان قالیشویی زن، در این مقاله با بررسی و مقایسه این دو نوع فرش به شما کمک می‌کنند که انتخاب بهتری داشته باشید.

فرش پشمی بهتر است یا فرش پلی پروپیلن؟

کسانی که بودجه کمی برای خرید فرش دارند، قاعدتا به سراغ ارزان‌ترین گزینه می‌روند. این در حالی است که مصرف‌کنندگان باید توجه داشته باشند که گرچه فرش‌های بافته شده از الیاف مصنوعی مانند پلی پروپیلن ارزان‌تر هستند، اما ممکن است مناسب هر خانه‌ای نباشند و در برخی از خانه‌ها دوام کمتری داشته باشند.
از طرفی ظاهر فرش بستگی به مقدار و جنس فیبری دارد که در روند تولید آن استفاده می‌شود. فرش‌های پشمی دارای دوام، انعطاف‌پذیری و ظاهر مناسبی هستند و از نظر قیمتی نیز در رنج قابل قبولی قرار دارند. البته مکانی که قرار است این فرش‌ها را در آنجا پهن کنید نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری نهایی با کارشناس فروشگاه صحبت کنید و از او بخواهید که فرش مناسب برای محل مورد نظرتان را به شما پیشنهاد کند.
اما قاعده کلی برای انتخاب این است که، برای مکان‌های پرتردد معمولا فرش‌های پشمی توصیه می‌شوند. چون همانطور که گفتیم، این فرش‌ها نسبت به فرش‌هایی که با الیاف مصنوعی بافته می‌شوند از دوام بیشتری برخوردار هستند.

تفاوت فرش پشمی یا فرش پلی پروپیلن

پشم یک نوع الیاف طبیعی عالی است که مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و کثیفی دارد. معمولا برای تولید فرش‌های ماشینی یا از ۱۰۰ درصد پشم یا از نسبت ۸۰ به ۲۰ از پشم و الیاف نایلونی یا پلی پروپیلن استفاده می‌شود. ترکیب ۸۰ درصد پشم با ۲۰ درصد پلی پروپیلن موجب می‌شود که مقاومت فرش در برابر سایش بیشتر شود. برای راهرو و یا پله‌ها بهتر است فرش‌هایی را انتخاب کنید که از این ترکیب درست شده‌اند. چرا که تردد در این مکان‌ها زیاد است و احتمال لکه شدن فرش نیز بیشتر است.
از طرف دیگر پلی پروپیلن یک فیبر عالی است که مقاومت زیادی در برابر لکه شدن دارد. بنابراین انتخاب این فرش‌ها برای اتاق کودک بسیار مناسب است. البته اگر کودک‌تان بزرگ شده است و دیگر می‌داند که نباید چیزی روی فرش بریزد، بهتر است از فرش‌های لوکس‌تر برای دیزاین اتاقش استفاده کند.
برای اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری نیز به دنبال فرش‌هایی باشید که از مخلوط پشم یا پلی پروپیلن بافته شده‌اند و از وزن بیشتری برخوردار هستند. سنگینی فرش باعث می‌شود که هنگام تردد، احتمال سُرخوردن و زمین خوردن کاهش پیدا کند.

بررسی مهمترین جوانب مثبت فرش‌های پشمی و فرش‌های پلی پروپیلن

در ادامه به صورت خلاصه در مورد جوانب مثبت این فرش‌ها صحبت می‌کنیم:

مزایای فرش پشمی

  • این فرش‌ها ماندگاری بالایی دارند.
  • به مرور زمان شکل ظاهری فرش تغییر نمی‌کند.
  • با استفاده مکرر عمق فرش افت نمی‌کند.
  • جای پایه مبل روی این فرش‌ها به سرعت از بین می‌رود.
  • این فیبر دوستدار محیط زیست و ماده‌ای پایدار است.

مزایای فرش پلی پروپیلن

  • این فرش در برابر لکه بسیار مقاوم است.
  • قدرت پاک‌شوندگی بالایی دارد و به سرعت تمیز می‌شود.
  • تقریبا بادوام است.
  • از ثبات زیادی در رنگ برخوردار می‌باشد.
  • ارزش خرید را دارد. به خصوص برای مکان‌ها پرتردد خانه مانند راهروها و راه پله‌ها

امیدواریم که با مطالعه اطلاعات مربوط به این دو نوع فرش، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نظر دهید