چه رنگ فرشی را انتخاب کنیم تا در قالیشویی مشکلی نداشته باشیم

در هنگام خرید فرش چه مسائلی را لحاظ می‌کنید. طرح، رنگ، بافت، قیمت و از همه مهم‌تر برازندگی و هماهنگی فرش شما با کلیت دکوراسیون داخلی خود. این‌ها همه مواردی هستند که بسیار خوب است. اما آیا شستشوی فرش در قالیشویی را هم در معیار‌های خود لحاظ می‌کنید. این موضوعی ست که تقریبا هیچ کس آن را در انتخاب فرش لحاظ نمی‌کند.

اما قدیم این گونه نبود فرش را موقع خرید به شرط می‌بردند که اگر در شستشو خراب شد پس بیاورند. البته خانم‌های خانه دار قدیم به خوبی می‌دانستند، قالی کدام شهر و با چه بافت و چه رنگی در شستشو آسیب نمی‌بیند. البته شستشوی فرش در قالیشویی با شستشوی سنتی فرش کمی متفاوت است. به خصوص که در شستشوی سنتی دستگاه و مواد شوینده شیمیایی چندان راهی نداشت و قالی‌ها هم بعد از شستشو در آفتاب پهن می‌شدند تا خشک شوند.

اما حالا هم قالی‌ها فرق کرده‌اند و هم قالیشویی‌ها. در مقالات سایت قالیشویی زن بارها و بارها به جنس‌ها و بافت‌های مختلف فرش پرداخته‌ایم و هر کدام از آنها را بار‌ها از زوایای مختلف بررسی کرده‌ایم. اما کمتر شده است که به رنگ فرش و رنگ مناسب فرش که در قالیشویی کمترین آسیب را می‌بیند بپردازیم.

بهترین رنگ فرش برای شستشو در کارخانه قالیشویی

از قدیم فرش‌های کاشان به خاطر رنگ لاکی یا همان رنگ قرمز تندشان، محبوب‌ترین فرش‌ها برای خانه‌های بچه داری بودند. این رنگ بسیار اصیل فرش‌های کاشان و بعضا قم بسیار چرکتاب بود. به هیچ عنوان لکه‌ها را نشان نمی‌داد حتی اگر چای و قهوه روی گُل آن می‌ریخت، باز هم چندان مشکلی در آن به وجود نمی‌آمد. چرکتابی ذاتی این فرش همراه می‌شد با بهترین شستشو پذیری این فرش.

این رنگ را از ترکیب چند گیاه طبیعی می‌گرفتند و در سخت‌ترین شستشوهای کارخانه های قالیشویی هم ذره‌ای پخش نمی‌شد. درحالی که در شستشوهای اولیه فرش، رنگ قرمز زیادی از خود پس می‌داد و این رنگ دادن اندکی روی رنگ شیری و شکری خطوط گل‌ها قالی اثر می‌گذاشت اما در نهایت محصولی که از کارخانه قالیشویی روانه خانه‌های ایرانی می‌شد، در اوج سلامت و زیبایی بود.

قالی‌های لاکی کاشان این روز‌ها در سلیقه داخلی طالبان فرش چندان جایی ندارد. جالب آنجاست که مجموعه داران فرش ایرانی برای یک قالی کاشان با طرح و رنگ اصیل سر و دست می‌شکنند. قاطی بودن رنگ قالی بر اثر شستشو برای این مجموعه داران مزیت هم حساب می‌شود.

فرش‌های بعدی که در قالیشویی هیچ آسیبی نمی‌بینند فرش‌های ریز ماهی بافت اردبیل هستند. این نقش اغلب با رنگ زمینه شکلاتی و نسکافه‌ای بافته می‌شود اما طرح بسیار ریز لوزی‌های سورمه‌ای پر تکرار این فرش‌ها سبب می‌شود قاطی شدن رنگ در این فرش‌ها به هیچ عنوان دیده نشود و بالا ترین کیفیت را در برابر لکه زدایی داشته باشند.

رنگ فرش

فرش ریز ماهی به واسطه اصالت و محبوبتی که دارد اغلب از چله یا گل ابریشم بافته می‌شود و همین هم به زیبایی آن بسیار می‌افزاید و آن را در حد یک فرش سلطنتی و درباری بالا می‌برد. رنگ گردویی فرش‌های ریز ماهی با الیاف ابریشم به کار رفته در ساختار آن در سخت ترین شستشو‌ها رنگ پس نمی‌دهد و در صورت قاطی شدن رنگ این فر‌ش‌ها هم باز هیچ چیز از کیفیت آنها کم نمی‌شود.

اگر سلیقه‌ای مدرن دارید حتما فرش‌ها دستباف ریز ماهی را از نزدیک ببینید به خصوص اگر این فرش‌ها در موطن اصلی خود یعنی اذربایجان بافته شده باشند که شما به گنجی بی بدیل دست یافته اید که به راحتی می‌توانید آن را به کارخانه قالیشویی بسپارید.

 

نظر دهید