بهترین روش شستن موکت

در این مقاله قالیشویی زن می‌خواهیم به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی بپردازیم که در خانه بچه دارند. آن هم شستشوی موکت است، در قالیشویی. موکت همیشه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانه‌های ایرانی بوده است. ما ایرانی ها در خانه عادت داریم که روی زمین بنشینیم. به خصوص اگر در خانه بچه کوچک داشته باشیم. بچه‌های نوپا زیاد زمین می‌خورند و البته عادت به چهار دست و پا راه رفتن دارند که همین سبب می‌شود پوشش‌هایی مانند سنگ و سرامیک برای آنها بدترین انتخاب‌ها باشد.

سطح سرد سرامیک و یا سنگ، دست پای فرزند کوچک شما را به درد می‌آورد و این موضوع سبب می‌شود برای انتخاب یک پوشش الیافی کمی به زحمت بیفتید. یکی از دلایلی که پوشش‌های الیافی را برای برای خرید انتخاب نمی‌کنیم شستشوی آنها است. شستشوی موکت در خانه به خصوص در خانه‌های آپارتمانی تقریبا غیر ممکن است.

شستشوی موکت در قالیشویی تنها راه شما برای داشتن موکت‌های زیبا، تمیز و خوش بو است. اما برای انتخاب موکت خود باید مواردی را در نظر بگیرید تا موکت شما دربرابر آلودگی دچار مقاوم باشد و البته موکتتان قابل شستشو نیز باشد.

بهترین موکت برای شستشو در قالیشویی چه جنسی دارند

الیاف مصنوعی

تراکم بافت و نوع الیافی که در یک کف پوش الیافی اعم از فرش، گلیم، گبه و البته موکت به کار می‌رود مهم‌ترین موضوع برای سپردن موکت به قالیشویی است. موکت‌ها از انواع الیاف مصنوعی بافته می‌شوند. به خصوص در ایران که این الیاف پایه نفت بیشتر یافت می‌شوند و به تبع آن تولید موکت در ایران به شدت به صرفه است و ما در ایران کارخانه‌های خوبی برای بافت موکت داریم.

موکت‌های خارجی گاهی عملا مانند لمینت‌ها تراکم بافته می‌شوند. به صورت پلیتی فروخته می‌شوند و البته شستشوی آنها در کارخانه‌های قالیشویی بسیار راحت‌تر است و به واسطه جنس چسب بسیار مقاوم آنها در شستشوی کارخانه‌ای، هیچ مشکلی برای آنها پیش نمی‌آید. برای نصب این موکت‌ها به هیچ عنوان از چسب استفاده نمی‌شود و با بریدن فیت این دسته از موکت‌ها، شما به راحتی آنها را می‌توانید نصب کنید.  در میان موکت‌های ایران نیز موکت‌های ساخته شده با الیاف پلی‌آمید از این دسته‌اند. البته قیمت آنها بسیار پایین تر از نمونه خارجی است ولی آن کیفیت را ندارند. این دسته از موکت‌ها نیازی به چسب برای نصب ندارند. حتی اگر روی سرامیک که یک بافت بسیار لغزنده است آن را کار کنید به راحتی ثابت می‌مانند کوبیده شدن آنها نیز زیر پایه‌ وسایل تقریبا منتفی است. در شستشوی این دسته از الیاف مصنوعی در کارخانه قالیشویی نیز ما به راحتی آنها را با استفاده از انواع مواد شوینده می‌شوییم و به سرعت خشک می‌کنیم.

اما یک مشکل در موکت‌های پلی‌آمید ایرانی وجود دارد، که شستن انواع کهنه‌ آن را در قالیشویی با مشکل روبه‌رو می‌کند. اصلی‌ترین دلیل که این مدل از موکت‌ها در قالیشویی با مشکل مواجه می‌کند، استفاده از چسب در ساختار آنهاست. موکت‌های پلی‌آمید از دو قسمت درست شده‌اند یک نمد زیرین است و دیگری بافت رویی این موکت‌ها. موکت‌هایی که به این صورت بافته شده‌اند در بسیاری موارد، بعد از گذشت ده سال دچار تخریب چسب می‌شوند. از این رو در کارخانه‌های قالیشویی دچار مشکل می‌شوند و احتمال تخریب کامل چسب آنها به وجود می‌آید.

پس روی عمر مفید موکت‌های پلی‌آمید خود تجدید نظر کنید. موکت به خصوص در انواع میان قیمت و ارزان قیمت آن عمر پایین نسبت دیگر کف پو‌ش‌های الیافی دارند.

دیگر جنس موکت‌ها که می‌تواند برای شستشو در کارخانه قالیشویی یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد موکت‌ها بافته شدن با الیاف پلی‌پروپیلن است. این الیاف در بافتار خود مقاومتی بسیار بالایی دارند. پلی‌پروپیلن یکی از آن دسته الیافی است که به محکمی و در عین حال قدرت مشهورند و می‌توانند در برابر انواع شستشو، مقاومت نشان دهند. استفاده درست از این موکت‌ها، می‌تواند شما را تا سال‌ها از خرید انواع کف پوش بی‌نیاز سازد.

استفاد درست از این موکت‌ها عمر آنها بسیار بالا می‌برد. در وهله اول لکه‌های این دسته از موکت‌ها را می‌توانید با شامپو فرش پاک کنید. همین طور با برش خوب این دسته از موکت‌ها به هیچ عنوان احتیاج ندارد که چسب برای ثابت کردن آن استفاده کنید. عدم استفاد از چسب موکت در ثابت نگه داشتن موکت سبب می‌شود برای برداشتن و به قالیشویی سپردن آن مشکلی پیش نیاید. این دسته از موکت‌ها به موکت نمدی هم مشهورند. سطحی به نرمی موکت‌های سری قبل ندارند اما عمر خوبی دارند چون در ساختار آنها از چسب استفاده نشده است. لطفا در انتخاب موکت خود دقت بفرمایید تا در هنگام سپردن موکت خود به قالیشویی به مشکل بر نخورید. 

نظر دهید