شناخت گلیم قشقایی با اساس تجربیات متخصصان قالیشویی

 همان طور که می‌دانید ما در ایران بیش از ۳۰۰ نوع فرش و زیرانداز داریم و هر یک از آنها شرایط خاص خود را در کارخانه قالیشویی برای شستشوی مناسب می‌طلب. انواع فرش‌های ایرانی در طرح، نوع بافت، متریالی که در بافت آنها استفاده می‌شوند؛ اندازه گلیم‌هایی که در ایران بافته می‌شود و استفاده از نقشه‌های خاص در بافت گلیم همه همه آنها را به دستبافته‌هایی بسیار زیبا بدل می‌کند.

گلیم‌ها در بافت خود کمتر از نقشه نوشته شده خاصی، مانند فرش استفاده می‌کنند. بافندگان گلیم قشقایی آنها را بر اساس یاد گرفته‌های خود که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است می‌بافند. برای همین اصالت خاصی در بافته‌های تمام گلیم بافان ایرانی وجود دارد.

اشکالی که در بافت انواع گلیم استفاده می‌شود اشکال ساده‌ای هستند و گلیم قشقایی حتی از گلیم‌های دیگر اقوام لر و کرد و ترک ساده‌تر بافته می‌شود. در بسیاری از بافته‌های ایل قشقایی شما با طرحی بسیار ساده مانند طرح‌های راه راه رو به رو می‌شوید.

دیزاین‌های مینیمالیستی این خانه‌ها و یا دفاتر کاری این امکان را می‌طلبد که از یک طرح ساده و گاه بسیار ساده برای استفاده در یک محیط استفاده کنیم. رنگ آجری یا عنابی که در بسیاری از گلیم‌های اقوام ایرانی استفاده می‌شود آن را برای استفاده  در دیزاین‌های حال حاضر دکوراسیون‌های داخلی مناسب نمی‌سازد و شما مجبورید بر اساس رنگ گلیم و فرشی که در خانه دارید دیزاین خانه را تغییر دهید.

اما گلیم قشقایی با طرح‌های راه راه خود می‌تواند خود را با دیزاین‌ها و تم‌های رنگی بسیار متفاوتی هماهنگ کند. این گلیم در رنگ‌هایی مانند خاکستری یا سبز بافته می‌شود و از آنجا که طرح‌های بسیار بسیار ساده‌ای دارد می‌تواند برای همه جا استفاده شود.

دوام گلیم قشقایی بر اساس تجربه متخصصان قالیشویی

در قالیشویی‌ زن مانند دیگر قالیشویی‌های معتبر افراد بسیار خبره ای در زمینه فرش مشغول به کارند. این افراد بیشتر در زمینه رفوگری و ترمیم انواع فرش و گلیم فعالیت می‌کنند گاهی نیز افرادی که کارشان شستشوی فرش‌های نفیس است تخصص بسیار خوبی در شناخت فرش دارند.

متخصصان قالیشویی زن معتقد اند که گلیم قشقایی نسبت به دیگر انواع اقسام گلیم توان و دوام کمتری دارد. زیرا در بسیاری از موارد از نخ پنبه‌ای در پود‌های آن استفاده می‌شود. نخ پنبه توانایی رنگ پذیری بسیار بالا ترین نسبت به پشم دارد. همین طور کار کردن با آن بسیار ساده تر اما بعد از دفتین خوردن به خورد پود‌‌های دیگر نمی‌روند. دفتین شانه‌ای سنگین است که برای محکم شدن پود‌ها در میان تار‌ها زده می‌شود. با کوبیدن پود‌هایی که از میان تار‌های گلیم قشقایی رد شده است مقاومت آن بالا می‌رود اما خاصیت پشم چه پشم گوسفند باشد چه پشم بز و شتر این است که با دفتین خوردن در پود‌ها و تار‌های پایینی خود تنیده می‌شود حال آن که پنبه ظاهر خود را حفظ می‌کند.

متخصصان قالیشویی معتقدند که گلیم‌هایی که در ساختار خود از پنبه استفاده کرده‌اند با پا خوردن و یا کشیده شدن به صورت مداوم انسجام خود را از دست می‌دهند و از هم می‌پاشند. البته این گلیم‌ها را بسیار راحت‌تر از دیگر انواع گلیم‌های اقوام دیگر می‌توان شست زیرا چرک پذیری و آب پذیری این دسته از گلیم‌ها بسیار کمتر از گلیم‌هایی است که در ساختار خود فقط از پشم استفاده کرده‌اند.

البته شستشوی این گلیم‌های قشقایی در خانه یا کارخانه‌های قالیشویی بسیار راحت‌تر از دیگر انواع گلیم است. این گلیم‌ها وزن کمی‌ دارند و جنسشان راحت‌تر روی زمین می‌خوابد و بهترین گزینه برای استفاده در اتاق خواب و جاهای کمتر پا خور است.

نظر دهید