محافظت از بافت فرش به روش متخصصان رفوگری قالیشویی

نگهداری از فرش یکی از موضوعاتی است که در خانه‌های قدیمی به خوبی انجام می‌شد. هر کس برای آن که فرش زیر پایش را مدت‌ها به خوبی نگهداری کند و از آن استفاده کند، تمهیدات بسیاری می‌اندیشید.

این کار‌ها همه به توصیه متخصصانی بود که مدت‌ها کارشان رفوکردن فرش‌ها بود. در این مقاله از زبان این متخصصان که اکنون بیشتر در کارخانه‌های قالیشویی مشغول کارند مطالبی را بیان می‌کنیم.

در قالیشویی‌ فرش‌های کهنه و قدیمی گاهی دچار آسیب می‌شوند. این دسته از فرش‌ها را باید رفو کرد.

از این رو هر کارخانه قالیشویی یک یا دو متخصص رفوگری فرش دارد. در مقاله قبل درباره حفاظت از رنگ فرش در برابر عوامل طبیعی و البته شستشوی فرش صحبت کردیم در این مقاله می‌خواهیم از بافت و جنس فرش صحبت کنیم تا دریابیم که بهترین روش برای نگهداری آن چگونه است.

متخصصان رفوگری در قالیشویی در اولین نگاه به یک فرش که دچار پوسیدگی شده است اول به دنبال بدترین نوع پوسیدگی می‌گردند.

بدترین نوع پوسیدگی از حشرات پدید می‌آید. موریانه یا بید بدترین نوع پوسیدگی را برای یک فرش به وجود می‌آورند.

فرشی که در ظاهر کاملا سالم است اما با کوچکترین لمس حتی از هم می‌‌پاشد. فرشی که موریانه یا بید به آن حمله کرده باشد تقریبا هیچ راهی برای ترمیم ندارد.

زیرا محل‌هایی که این حشرات در آن لانه کرده‌اند به هیچ عنوان قابل شناسایی نیستند و عملا تا وقتی که فرش از هم نپاشد و از بین نرود، معلوم نمی‌شود که شر این موجودات از فرش کم شده است یا نه.

متخصصان رفوگری فرش در کارخانه قالیشویی زن معتقدند بهترین درمان برای این مشکل پیشگیری از آنها است.

حشرات بافت‌خوار بیشتر در جا‌هایی که از نور آفتاب به دور است رشد می‌کنند . جا‌هایی مانند انبار‌ها و زیرزمین‌ها که جریان هوا و نور در آن جریان ندارد، جایی مناسب برای رشد این حشرات است.

اگر مجبورید فرش خود را در جایی مانند انبار نگه دارید حتما آن را با مقدار مناسبی سم ضد حشرات آغشته کنید.

همین طور هر چند وقت یک بار فرش را به کارخانه قالیشویی بسپارید تا یک آب شویی مختصر روی آن داشته باشند.

حتما تأکید کنید که فرش شما را در آفتاب خشک کنند و بخواهید که متخصصان رفوگری فرش در قالیشویی بعد و قبل از شستشو فرش را بررسی کنند.

بعد از شستشوی دوره‌ای فرش حتما دوباره آن را سمپاشی کنید.

پوسیدگی فرش بر اثر شستشوی نامناسب

فرش شما بر اثر یک یا دوبار شستشوی نامناسب در یک کارخانه قالیشویی یا در خانه دچار پوسیدگی تدریجی می‌شود.

این واقعیتی است که دلیل نوشتن این مقالات در سایت قالیشویی زن هم همین است که شما فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

زیرا بسیاری از فرش‌ها که به دست قالیشویی ما سپرده می‌شوند قبل‌تر توسط یک شوینده اسیدی یا قلیایی دچار پوسیدگی شده‌اند.

استفاده از مواد نامناسب برای شستشوی فرش سبب می‌شود، فرش دچار خردگی‌های ریزی شود.

این خردگی‌های ریز سبب می‌شود فرش بر اثر فشار معمولی که در زندگی روزانه زیر پا، بر آن وارد می‌شود از هم بپاشد و دچار پارگی‌های شود.

پس برای آن که فرش خود را  حفظ کنید، لطفا آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا فرش شما را با مواد مناسب بشویند.

پوسیدگی فرش بر اثر نگه داری بد فرش

فرش بافته‌ای پرز دارد است. حتی نازکترین فرش‌ها هم از مقداری پرز دارند. همین پرز‌های فرش‌ هم هستند که زیبایی آن را می‌سازند.

هر پود پرز فرش به وسیله یک گره، به وجود آمده است که یک نقطه از رنگ و نقش فرش را می‌سازد. اما این پرز‌ها عملا محافظ فرش هم هستند به این معنی که فشار و ضربه را پخش می‌کنند و نمی‌گذارند گره‌های فرش بر اثر فشار از هم بپاشند.

حال اگر بر اثر وارد شدن فشار نقطه‌ای پرز فرش کوبیده شود فشار به گره‌ها وارد می‌شود و فرش به زودی از هم می‌پاشد.

متخصصان رفوگری در قالیشویی‌ همیشه این گونه فرش‌ها را به شستشو‌های سبک می‌فرستند و با احیای پرز‌های خوابیده و کوبیده شده، این دسته از فرش‌ ها را احیا می‌کنند.

بجز مورد اول که پوسیدگی فرش به خاطر هجوم حشرات بود. تمام انواع پوسیدگی فرش راه درمان دارند و رفوگران فرش در قالیشویی‌ زن آن را ترمیم می‌کنند پس چندان ناراحت فرش آسیب دیده خود نباشید.

نظر دهید