چطور از موکت های رنگی برای دیزاین خانه استفاده کنیم؟

موکت های رنگی یک ابزار بسیار مفید برای ایجاد حس شادی و نشاط در خانه هستند. اما آیا دقیقا می‌دانید که از این ابزار باید در کجای خانه استفاده کنید و چه اصولی را در مورد آنها در نظر بگیرید؟ ما در این مطلب از مجله قالیشویی زن می‌خواهیم پیرو همین موضوع صحبت کنیم. شما با مطالعه این مقاله یاد خواهید گرفت که چطور از موکت های رنگی برای دیزاین و طراحی خانه خود به زیباترین شکل ممکن استفاده کنید.

نقش موکت های رنگی در طراحی و دیزاین خانه

وقتی شما از موکت و یا فرش یک دست با رنگ شاد برای دیزاین داخلی منزل خود استفاده می‌کنید، در واقع قصد دارید که نظر بیننده را به یک نقطه کانونی جلب کنید. البته کف خانه معمولا جای زیاد جالبی برای جلب نظر نیست اما اگر قوانین زیر را در مورد آن رعایت کنید می‌تواند به یک ابزار عالی برای طراحی داخلی تبدیل شود.

چند قانون جالب در مورد استفاده از موکت های رنگی

اگر می‌خواهید یکی از اتاق‌های خانه را با استفاده از موکت یا فرش رنگی، دیزاین کنید باید قوانین زیر را در نظر داشته باشید:

حتما از رنگ خنثی حداقل برای یکی از دیوارهای اتاق استفاده کنید. یک سایه روشن از رنگ سفید و یا حتی خاکستری کم رنگ برای این کار بسیار مناسب است. البته طیف روشن بیشتر رنگ‌ها به درد این کار می‌خورد. اما سفید و خاکستری بهترین رنگ‌ها برای ترکیب با رنگ‌های جیغ هستند. به این ترتیب می‌توانید فضای خانه را کمی مدرن کنید.

قانون دومی که در مورد استفاده از کفپوش‌های رنگی وجود دارد این است که بهتر است روی همان دیواری که رنگ خنثی زده‌اید، رگه، خط یا یک الگوی ساده ایجاد کنید که به رنگ موکت باشد. مثلا اگر از موکت فیروزه‌ای برای پوشش کف اتاق استفاده کرده‌اید، بهتر است یکی از دیوارها را خاکستری کرده و یک خط فیروزه‌ای افقی، موازی با کف اتاق روی دیوار بکشید. پهنای این خط بستگی به خودتان دارد. اما سعی کنید بیش از ۲۰ سانت نشود. با استفاده از این تکنیک می‌توانید فضایی خیره‌کننده در اتاق ایجاد کنید.

ایجاد پیوند بصری بین دیوارها و کف خانه در جهت افزایش هماهنگی یکی از فواید استفاده از این سبک معماری است. البته اگر زیاد طرفدار رنگ روغن و رنگ پلاستیکی نیستید می‌توانید همین کار را با کاغذ دیواری انجام دهید. شما می‌توانید با انتخاب یک کاغذ دیواری که زمینه‌اش از یک رنگ خنثی تشکیل شده و حاوی یک سایه یا الگویی همرنگ با موکت است نیز جلوه‌ای زیبا به خانه بدهید.

سایر وسایل داخل اتاق مانند، تخت، روتختی، پرده، چهارچوب پنجره‌ها، در و کمدها نیز باید همرنگ دیوار باشند. به این ترتیب جلوه کف اتاق و طرحی که روی دیوار انداخته‌اید بیشتر می‌شود.

نکته آخری که به شما توصیه می‌کنیم، استفاده از وسایل دیگر موجود در اتاق برای ایجاد هماهنگی است. بنابراین سعی کنید یکی از پاتختی‌ها یا حتی یک چهار پایه ساده را به رنگ کفپوش درآورید. این تکنیک به در هم آمیختگی رنگ کف با سایر قسمت‌های اتاق کمک خواهد کرد.

اگر بتوانید از این تکنیک‌ها به درستی استفاده کنید، حتما به نتایج خیره‌کننده و بسیار زیبایی دست خواهید یافت. البته این نکته را فراموش نکنید که موکت‌های رنگی معمولا زودتر کثیف می‌شوند و آلودگی را بیشتر نشان می‌دهند. بنابراین اگر می‌خواهید اتاق خواب‌تان همیشه تمیز و مرتب به نظر برسد، حتما شماره یک قالیشویی معتبر را در کشوی میز تلفن داشته باشید تا در صورت نیاز، از خدمات فرش شویی یا موکت شویی این مرکز استفاده کنید.

نظر دهید