فرش‌های کهنه در قالیشویی‌ها چگونه شسته می‌شوند

در این مقاله وب سایت کارخانه قالیشویی زن ما می‌خواهیم به یک موضوع مهم بپردازیم. موضوعی که تقریبا دغدغه تمام کسانی است که فرشی را به قالیشویی می‌سپارند، آن هم این است که فرش کهنه من در قالیشویی چگونه شسته می‌شود.

قبل از آن که ما به این سوال پاسخ بگویی‌ باید بدانیم که فرش کهنه چه تعریفی دارد و اساسا به چه فرشی فرش کهنه گفته می‌شود.
فرش کهنه، که در کارخانه قالیشویی با آن با احتیاط فراوان برخورد می‌‌شود. فرش‌هایی هستند که دچار پوسیدگی شده‌اند.
اما پوسیدگی فرش‌ها را چگونه باید تشخیص داد و با فرش‌های دچار پوسیدگی چگونه باید رفتار کرد.

فرش کهنه یا فرش پوسیده همیشه پردردسرترین مأموریت‌ها برای پرسنل قالیشویی زن بوده‌ است.

پوسیدگی در فرش‌های دستبافت به شدت مهم است. اساسا این فرش‌ها به واسطه بافته شدن با پشم، پنبه و ابریشم که الیافی زیست تخریب پذیر هستند، بیشتر در معرض پوسیدن قرار می‌گیرند.

فرش‌های ماشینی هم دچار پارگی‌هایی در زمان شستشو و بعد از آن می‌شوند، زیرا انسجام بافت آنها در برابر انواع شستشو ضعیف است.

حالا به چه نوع فرشی باید بگوییم فرش کهنه. یک فرش می‌تواند ۵۰ سال از بافت آن بگذرد و هیچ مشکلی نداشته باشد و در هنگام شستشو در قالیشویی هیچ اتفاقی برای آن نیفتد و البته یک فرش می‌تواند ۵ سال از عمرش گذشته باشد و حتی در اولین شستشوی خود دچار مشکل شود.

فرش کهنه به عبارت بهتر فرش پوسیده‌ است. فرشی که باید آن را با دقت بسیار بالایی شست و گاهی حتی آن را نباید شست.

عواملی که سبب کهنگی و پوسیدگی فرش می‌شود موضوعاتی است کره عملا عمر فرش را به حداقل می‌رساند.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که فرش را به نابودی تمام عیار می‌کشاند حشرات الیاف خوار هستند. حشراتی مانند بید و موریانه.

این واقعیتی است که در بسیار موارد، فرش‌ها در محیط‌های روستایی بافته می‌شود و در تار پود خود، تخم این حشرات را دارند. و اگر فرش ما در جایی تاریک قرار بگیرد احتمال آن که این حشرات در آن رشد کنند بسیار زیاد است.

فرشی که دچار بید زدگی شود حتی اگر ۱ سال هم از عمر آن بگذرد کهنه و پوسیده به حساب می‌آید.

لطفا به فرش خود دقت کنید و اگر فرشتان دچار مشکل بید زدگی شده است، هرگز آن را به قالیشویی نسپارید.

چون اگر فرش شما را با بالاترین استاندارد‌های در کارخانه قالیشویی بشویند هم باز فرش ما دچار صدمات جدی می‌شود.

فرش‌های پوسیده و کهنه را چگونه به قالیشویی بسپاریم

فرش‌های پوسیده عملا برای این که به قالیشویی سپرده شوند، در بسیار مواقع اول باید دارکشی و رفو شوند. در این حالت ابتدا جاهایی از فرش که امکان پارگی دارد را تقویت می‌کنند. همین طور از روش‌های ملایم تری برای شستشوی این دسته از فرش‌ها در قالیشویی استفاده می‌شود.

شستشوی این فرش‌های کهنه و پوسیده بیشتر با آب انجام می‌شود و از مواد شیمیایی برای شستشوی این فرش‌ها به هیچ عنوان استفاده نمی‌شود.

روند پوسیدگی فرش در بسیار موارد پنهان است و آن گاه که فرش شما پاره شود، عملا تازه می‌فهمید که فرش شما پوسیده است. در این جای مقاله می‌خواهم برای شما چند مورد مهم در پوسیدگی فرش را عنوان کنم.

  1. اگر از سطح فرش دستباف شما نخ بیرون آمد، یعنی با دست کشیدن روی فرش و با کشیدن ملایم پرز فرش نخ‌های آن کنده شد؛ یقین بدانید فرش شما پوسیده و کهنه است.
  2. اگر فرش شما در هنگام تا زدن صدای خرد شدن داد. این موضوع در قالی‌های پشمی سنگین بیشتر دیده می‌شود.
  3. اگر فرش شما سوراخ شد و یا از پشت آن گره‌ها بیرون آمد.

همه این موارد در نظر داشته باشید و هنگام سپردن فرش خود به قالیشویی به مأمور تحویل حتما بگویید تا فرش ما زیر شستشو پاره نشود.

البته هستند فرش‌هایی که هیچ یک از این عوارض را ندارند و باز هم پوسیدگی پنهان دارند. به هر حال قالیشویی زن و دیگر قالیشویی‌ها در قبال پوسیدگی فرش شما هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی‌گرند.

نظر دهید