شناخت گلیم بختیاری از زبان متخصصان قالیشویی

در این مقاله وب سایت قالیشویی زن ما به معرفی یکی از زیباترین و نفیس‌ترین انواع گلیم‌های ایرانی می‌پردازیم. این کف پوش زیبا در ناحیه ایل بختیاری بافته می‌شود. در این مقاله از زبان متخصصان قالیشویی این کف پوش را معرفی می‌کنیم.

اهمیت شناخت یک فرش یا گلیم یا قالی و قالیچه از زبان متخصصان قالیشویی بسیار بسیار زیاد است. زیرا متخصصان قالیشویی در انتخاب شما ذی نفع نیستند. یعنی برای آنها فرق نمی‌کند که شما گلیمی پشمی از سیستان و بلوچستان بخرید یا یک قالیچه ابریشمی بافت قم. آنها برای هر شستشوی هر یک از این فرش‌ها تعرفه‌های خود را دارند و برای قالیشویی زن نیز فرقی چندانی ندارد که چه قالی برای قالیشویی به آنها واگذار می‌شود.

البته قیمت شستشوی یک گبه با یک قالی بسیار اعلا و گران قیمت ابریشمی بافت قم و یا تبریز متفاوت است ولی این تفاوت در قیمت شستشوی انواع فرش چندان سبب نمی‌شود که ما در خوبی‌های یک فرش بیش از حد اغراق کنیم و در یک فرش دیگر تبلیغات منفی انجام دهیم.

هزینه که در قالیشویی از شما برای شستشوی فرشی اعلا دریافت می‌شود بیشتر به خاطر حساسیت کار است. نیرو‌هایی ماهرتر برای این کار گمارده می‌شوند. این نیرو‌ها در هر کارخانه قالیشویی کمیاب‌تر از دیگر کارگران‌اند. از این رو دستمزدی که به آنها پرداخت می‌شود نیز بیشتر است. همین طور زمانی که برای شستشوی یک قالیچه کوچک ابریشمی صرف می‌شود برای یک فرش ماشینی بزرگ گذاشته می‌شود. از این رو و به این دو دلیل هزینه قالیشویی فرش‌های نفیس بیشتر از دیگر فرش‌هاست و چندان هم برای قالیشویی زن و بیشتر قالیشویی‌های معتبر فرق نمی‌کند که شما چه فرشی را به ما برای شستشو می‌سپارید.

مختصری درباره گلیم بختیاری از بافت تا قالی شویی

گلیم بختیاری یکی از نفیس ترین انواع گلیم در ایران است. بافت آن به شدت متراکم است. بیشتر اوقات یعنی در ۹۰٪ موارد از پشم خالص گوسفند و گاهی از ترکیب پشم شتر و پشم گوسفند بافته می‌شود. در نوع گلیم بختیاری شوشتر از پشم شتر برای تار‌های این گلیم بهره می‌برند که در بیشتر مواقع به صورت خودرنگ مصرف می‌شود.

خود رنگ بودن تار‌های گلیم بختیاری شوشتر به این معنی است که زمینه آن به رنگ قهوه‌ای روشن است که به آن قهوه‌ای شتری‌ هم می‌گویند. رنگ قهوه‌ای شتری این گلیم یک رنگ کاملا دائمی است مگر آن که در شستشوی ناشیانه فرش آن را با مقدار زیادی وایتکس و یا مواد رنگ بر قوی بشویید وگرنه این نوع انتخاب تار‌های فرش سبب می‌شود گلیم بختیاری شما یک رنگ ثابت داشته باشد و با هر گونه شستشوی معمولی نه رنگ قاطی کند و نه رنگش پاک شود.

خود رنگ بودن تار‌های گلیم بختیاری شوشتر و برخی دیگر از اقسام این نوع گلیم علاوه بر مزیت‌های ذکر شده مشکلاتی را هم فراهم می‌آورد. درست است که در جنس تار‌ها رنگ تار‌های گلیم شما مرگ ندارد اما در قسمت پود هم فرش شما باید قوی باشد تا مشکل شستشوی آن و البته دوام فرش کاملا برای شما حذف شود.

در بیشتر موارد برای استفاده پود‌های فرش از پشم گوسفند که مقاومتی بسیار بیشتر از شتر دارد استفاده می‌شود اما باید دقت داشته باشید که از رنگ های شیمیایی برای رنگ کردن این دسته از گلیم‌ها استفاده نشده باشد. رنگ‌های طبیعی که برای رنگ کردن این فرش‌ها استفاده می شود عملا تنوع چندانی ندارد. پس اگر گلیمی که در بازار به شما عرضه می‌شود رنگ‌ های بسیار درخشان و متنوعی داشت بدانید که با رنگ های شیمیایی رنگ شده است. این رنگ‌های زیبا هستند دوام چندانی ندارند.

دوام گلیم بختیاری بسیار بالا است و بیش از ۴۰ سال در زیر پا دوام می‌آورد. این گلیم هر چه بیشتر پا بخورد انسجام آن بیشتر می‌شود. اگر گلیم بختیاری اصیلی را در بازار دیدید در خرید آن شک نکنید.    

 

نظر دهید