توصیه‌های متخصصان قالیشویی برای محافظت از رنگ فرش

فرش سرمایه شماست و باید از آن به شدت محافظت کنید. برای این که یک فرش شما سالم بماند. باید مواردی را رعایت کنید.

بهترین توصیه‌هایی را که می‌توانید درباره فرش خود دریافت کنید از استادان ترمیم فرش قالیشویی است.

این افراد هر روز ده‌ها فرش آسیب دیده را می‌بینند و برای ترمیم این دسته از فرش‌ها تدابیر و اقداماتی خاص می‌اندیشند.

این واقعیتی است که فرش‌های ما از چند جهت در معرض خطر‌ند. یک بافت آنها است که می‌تواند به خاطر نگهداری نادرست آسیب ببینند.

قسمت دیگری از فرش نیز که در برابر انواع عوامل محیطی و البته نگهداری نادرست، دچار مشکل می‌شود رنگ فرش است. قسمت‌هایی مانند شیرازه و ریشه فرش‌ هم از بخش‌هایی است که نیاز دارد در مراقبت‌ آنها بکوشیم.

در این مقاله ما به طور اختصاصی می‌خواهیم درباره نگهداری و مراقبت از رنگ فرش صحبت کنیم. سعی می‌کنیم هم درباره فرش‌های ماشینی صحبت کنیم و هم درباره فرش‌های دستباف. این واقعیتی است که فرش چه دستباف باشد و چه ماشینی کالایی گران‌قیمت است و اگر آنها را درست مواظبت کنیم و توصیه‌های متخصصان فرش را درباره آنها جدی بگیریم می‌توانند مدت‌ها زینت بخش خانه ما باشند.

متخصصان قالیشویی چه کسانی هستند

در یک قالیشویی کارکنان به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک سری کسانی هستند که تجربه‌ کمتری در برخورد با فرش‌های گوناگون دارند.

این دسته از کارکنان بیشتر به کار شستشو و حمل فرش‌ها می‌پردازند. اما گروهی دیگر که تجربه‌های بالایی در برخورد با فرش‌ها دارند همیشه کار‌های تخصصی‌تر و مهم‌تر را انجام می‌دهند.

این دسته از افراد مسئول پذیرش فرش‌ها و البته عملیات ترمیمی فرش هستند. عملیات ترمیمی فرش را هم در قالیشویی زن و صفحه خدمات قالیشویی زن می‌توانید ببینید. خدماتی مانند دارکشی، ریشه زنی و رفوگری و قلم زنی.

این افراد که خدمات خاص فرش را انجام می‌دهند استادان قالی بافی و رفوگری فرش‌اند و همگی با فرش بزرگ شده‌اند.

از این رو حرف‌های آنها برای نگهداری از فرش در میان دیگر کارکنان قالیشویی هم خریدار زیادی دارد. کارکنان قالیشویی هر وقت بخواند فرشی بخرند حتما آن فرش را با نظر کارشناسی اساتید رفوگری قالیشویی زن می‌خرند.

توصیه نخست برای محافظت از رنگ فرش

رنگ فرش‌ها هم در برابر مواد اسیدی و هم مواد قلیایی آسیب پذیر است. این دسته از مواد در شوینده‌های شیمیایی به وفور یافت می‌شود.

از این رو است که شستشوی فرش در جایی به غیر از قالیشویی‌ها که از مواد مناسب برای شستشوی فرش استفاده می‌کنند کار درستی نیست و ما اصرار داریم حتما برای سالم ماندن فرش خود حتما آن را برای شستشو به قالیشویی بفرستید.

آفتاب را جدی بگیرید

در خانه‌های به خصوص خانه‌های جنوبی که آفتاب تا میانه خانه می آید، دیده می‌شود که فرش‌ها در گوشه و کنار خود دو رنگ می شوند.

این به خاطر اشعه ماوراء بنفش آفتاب است. از این رو در جاهایی که آفتاب به صورت مداوم در یکی دو فصل یا تمام فصول سال بر روی فرش می‌تابد حتما از روفرشی استفاده کنید یا آن قسمت از خانه را بی‌فرش بگذارید.

در این قسمت از خانه‌های خود می‌توانید از فرش‌های ماشینی استفاده کنید. فرش‌های ماشینی چندان در برابر آفتاب آسیب پذیر نیستند. نور آفتاب رنگ‌های الیاف شیمیایی را خراب نمی‌کند و همین هم سبب می‌شود که به راحتی بتوان این فرش‌ها را در برابر آفتاب پهن کرد.

حالا شاید سوال شما این باشد که ما اگر فرشی داشته باشیم که نور آفتاب آن را دو رنگ کرده باید چه کار کنیم؟

جواب این است که باید یک تماس با قالیشویی زن بگیرید و فرشتان را برای عملیات قلم زنی به کارخانه قالیشویی زن بفرستید.

قلم زنی عملا ترمیم هنرمندانه رنگ فرش است کاری که با استفاده از رنگ‌های خاص توسط استادان قلم زنی فرش انجام می‌شود.

پس لطفا تا آسیب بیشتری به فرش ما نرسیده است در قدم نخست توصیه‌های بالا را برای مراقبت از فرش خود به کار ببندید و در قدم بعد اگر فرش ما آسیب دیده است تا این آسیب بدتر نشده است با ما تماس بگیرید.    

 

نظر دهید