پرداخت هزینه شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی

پرداخت فرش کاری است که در کارخانه‌های قالیشویی کم‌تر انجام می‌شود اما اگر شما فرش خود را برای شستشوی‌ اول به کارخانه قالیشویی معتبری بسپارید به احتمال زیاد نیاز به پرداخت فرشتان هم دارید. برای همین است که ما یکی از بهترین خدمات پرداخت فرش را در قالیشویی‌ها داریم.

اما پرداخت فرش اساسا چیست. در این عملیات دقیقا چه کار می‌کنند. همه این‌ها مواردی است که در این مقاله با آنها آشنا می‌شوید. 

در پرداخت فرش دقیقا چه کاری انجام می‌شود.

فرش دستباف قوانین خاص خود را  در میان تمام منسوجات دارد. روش خاص بافتن با دست فرش، سبب می‌شود که در هنگام بافت مقداری از نخ‌های فرش‌ها از قسمت روی فرش بیرون بماند. همین طور استفاده از دفتین سبب می‌شود که مقداری کرک روی فرش باقی بماند. 

دفتین شانه‌های بزرگ و سنگینی است که بعد از بافتن یک رج از کار روی گره‌ها کوبیده می‌شود و آنها کاملا محکم روی هم می‌خواباند. کوبیدن گره‌ها با فشاری نسبتا یک‌دست سبب می‌شود فرش حالتی بسیار یک دست و انسجام ساختاری بسیار بالایی داشته باشد. 

اما دفتین زدن روی فرش سبب می‌شود نخ‌هایی که به صورت گره‌خورده روی هم قرار می‌گیرد از خود کرک بسیار زیادی را جدا کنند.

دفتین زدن یک فرش سبب می‌شود انسجام گره‌های فرش به حدی برسد که یک فرش دستباف خوب تا ۱۰۰ سال به راحتی عمر می‌کند.

نخ ساختاری در هم تنیده دارد اما بعد از چندین و چندبار دفتین خوردن در بافته شدن فرش تمام تار و پود گره‌های فرش دهم تنیده می‌شود و عملا تمام ساختار فرش به یک بافته یک پارچه بدل می‌شود.

اما دفتین زدن اصلی‌ترین دلیل پرز دادن فرش است. پرز‌های فرش از لای نخ در هم تنیده شده فرش بیرون می‌زند و در میان گره‌های فرش گیر می‌افتند. البته این پرز‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ساخت زیبایی فرش است و بافت متراکم فرش عملا ساخته شده از همین بافته‌های متراکم فرش است. 

پس نمی‌توان در هنگام بافت این کرک و پرز‌های فرش را از میان تار و پود فرش خارج کرد.  حالا وقتی که این پرز‌ها را نمی‌توانیم از جای خود خارج کنیم باید آنها را به گونه‌ای اصلاح کنیم که نه زیبایی و فرش به خطر بیفتند و نه انسجام فرش تهدید شوید. 

پرداخت راهکار هوشمندانه‌‌ای در کارخانه قالیشویی

کارخانه‌های قالیشویی مجموعه‌هایی هستند که تمامی امکانات را برای احیا و به اوج زیبایی رساندن یک فرش دستباف را دارند. از این رو بهترین جا برای پرداخت یک فرش همین کارخانه‌های قالیشویی هستند. پرداخت را باید با عملیات‌هایی مانند دارکشی و شستشوی اول فرش یک‌جا انجام داد. 

بعد از یک آب شویی ساده مقداری از رنگ فرش قاطی می‌شود. حال آن که این رنگ پس دادن فرش نه به نقش اصلی فرش بلکه به کرک‌هایی است که روی فرش را پوشانده‌اند. 

بعد از خشک شدن فرش هم فرش را برای این که بافتی یک دست به دست آورد، دارکشی می‌کنند. این گونه تمام گره‌هایی که اندکی جابه‌جا شده‌اند به سر جای خود باز می‌گردند. و البته کرک‌هایی که حالا روی هم خوابیده‌اند کاملا معلوم می‌شود. 

در این حالت و بعد از باز شدن از دار بهترین زمانی است که ما می‌توانیم فرش شما را پرداخت کنیم. پرداخت‌ را با انواع قیچی‌ها مخصوص این کار انجام می‌دهند.

اما باید به یاد داشته باشید که اگر تا به حال دست به قیچی یا هر وسیله دیگر برای پرداخت فرش نشده‌اید، به شما توصیه می‌کنم به هیچ عنوان این کار را در خانه انجام ندهید. یکی از تخصصی‌ترین کار‌هایی روی یک فرش انجام می‌شود همین پرداخت کردن است. به خصوص اگر این کار را با قیچی انجام دهید. اندکی بالا و پایین زدن قیچی در پرداخت فرش سبب می‌شود فرش موجدار به نظر بیاید. 

از این رو در قالیشویی از دستگاه‌های خاصی برای این کار استفاده می‌شود. دستگاه تیغه برش غلطکی دارد و با استفاده از یک شانه کاملا یک دست فرش را پرداخت می‌کند. کرک‌ها در این حالت کاملا یک دست بریده می‌شود و بعد از یک برس خوردن فرش به شکل نهایی خود می‌رسد.

پرداخت کننده باید دستی قوی در این کار داشته باشد به این معنی که در تمام طول پرداخت تمام قسمت‌های فرش را به یک اندازه و با یک فشار ماشین بکشد. این موضوع در پرداخت با قیچی نیز بسیار مهم است. 

با یک پرداخت خوب در یک کارخانه قالیشویی عملا فرش شما به اوج زیبایی خود می‌رسد پس حتما در انتخاب خود دقت بفرمایید.  

 

نظر دهید