قلم زنی فرش یا قلم کاری از ۰ تا ۱۰۰

تا به حال با لکه‌ای در فرش خود رو به رو شده‌اید که به هیچ عنوان پاک نمی‌شود. از طرفی اگر از مواد رنگ بر قوی بر روی این فرش‌ها استفاده کنید احتمال دارد تمام رنگ فرش از بین برود و همین سبب می‌شود بعد از لکه بری با مواد قوی، فرش شما با یک لکه سفید بجای یک لکه رنگی رو به رو شود که به مراتب بدتر از قبل است. راه حل این موضوع قلم زنی فرش یا قلم کاری فرش است.

آیا می‌شود قلم زنی را در خانه انجام داد. مراحل این کار چیست آیا فرش قلم زنی شده افت قیمت دارد یا نه؟ این‌ها و بیشتر از این‌ها را در این مقاله می‌خوانید.

قلم زنی عملیاتی است که با آن رنگی مشابه رنگ فرش را به پود فرش می‌زنند و به عبارت بهتر به صورت محدود فرش را نقاشی می‌کنند. اما این کار را آیا می‌توان در خانه انجام داد.

پاسخ این سخن به شدت منفی است. حتی اگر شما یک نقاش چیره دست هستید هم باید بدانید که به هیچ عنوان عملیات قلم زنی را نباید روی فرش خودتان، در خانه انجام دهید. دلایل این کار بسیارند که ما در این مقاله به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. در قلم زنی یا قلمکاری ابتدا باید لکه یا رنگ رفتگی و یا دورنگ شدن فرش تشخیص داده شود.

دیگر موضوعی که برای فرش باید بدانید این است که قلم زنی فرش بعضی اوقات موجب افت قیمت فرش می‌شود؛ اما اگر فرش شما در گروه فرش‌های عتیق دسته بندی شود، این کار نه تنها قیمت فرش را کم نمی‌کند، بلکه قیمت آن را بیشتر هم می‌کند.

اما قبل از هر چیز باید بدانید، این کار برروی فرش‌های دستباف انجام می‌شود. چرایی آن در دو موضوع است.  اول آن که فرش‌های دستبافت از رنگ‌های طبیعی در ساختار خود بهره می‌برند و فرمول این رنگ‌ها در بسیاری موارد برای هنرمندان فرش باف کاملا مشخص است، از این رو با ساخت مشابه آن رنگ می‌توانند به قلم زنی فرش بپردازند. اما فرش‌های ماشینی از رنگ‌های شیمیایی برای رنگ کردن نخ‌های خود استفاده می‌کنند که همین سبب می‌شود فرمول رنگ‌ها پیچیده شود. از سوی دیگر فرش‌های دستباف فرش‌هایی هستند که به شدت گران قیمت‌اند و عملا ارزش صرف وقت و هزینه برای ترمیم دارند.

رنگ‌های طبیعی رنگ‌های بسیار مقاومی هستند و اگر به درستی از فرشی که با آنها رنگ شده باشد مراقبت شود می‌توانند تا بیش از صد سال دوام آورند و خللی در کیفیت آنها به وجود نیاید. اما مواد طبیعی موادی زیست تخریب پذیرند و در برابر عوامل فرساینده طبیعی آسیب پذیرند. از این رو فرش‌های دستباف را باید از برابر عوامل مخرب طبیعی و البته مصنوعی دور نگاه داشت.

عوامل مصنوعی به خودی خود برای همه ما مشخص هستند. عواملی که هر کدام می‌توانند برای ما در خانه پیش بیایند. موادی مانند وایتکس و دیگر شوینده‌های اسید و قلیایی به راحتی فرش را تخریب می‌کنند. در این حالت فرش شما نه تنها به قلم زنی فرش نیاز دارد بلکه باید رفوگری هم شود زیرا فرشی که چند بار وایتکس دیده باشد حتما پوسیده است.

اما عوامل طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شود. یکی عوامل فرساینده طبیعی هستند. در صدر لیست عوامل طبیعی فرسایند باید آفتاب با تابش مستقیم را قرار داد. اشعه UV آفتاب رنگ همه چیز حتی موی سر آدم را هم می‌برد. فرش‌هایی که به مدت طولانی در برابر تابش آفتاب قرار می‌گیرند دورنگ می‌شوند و نیازمند قلم زنی های گسترده هستند. این موضوع در بسیاری موارد در قسمت‌های لچکی فرش رخ می‌دهد. زیرا در ساعت‌هایی از روز آفتاب روی گوشه‌های فرش می‌افتد و ما نیز خیلی اوقات در خانه نیستیم و همین سبب می‌شود بعد از مدتی با دورنگ شدگی فرشمان رو به رو شویم.

دیگر موردی که سبب می‌شود دست به کار قلم زنی فرش در کارخانه‌ های قالیشویی شویم، ریختن موارد رنگ دار برروی فرش است. موادی مانند چای و قهوه از جمله مهم ترین مواد رنگ زایی هستند که به سرعت به فرش رنگ می‌دهند و حتی بعد از پاک کردن آن با مواد لکه بر فرش باز هم لکه‌های این مواد روی فرش به جا می‌ماند. در این حالت هم قلم زنی فرش‌ های دستباف لازم می‌شود.

قلم زنی فرش مانند نقاشی است. هنرمند قلمزن فرش ابتدا باید رنگ فرش را بازسازی کند. و آن را روی مواد همانند فرش شما تست کند. برای این که این کار به دقت تمام انجام شود حتما جنس، محل بافت و سال بافت فرش را در اختیار کارشناسان ما قرار دهید. بعد از تست و در آوردن رنگ، نوبت به عملیات اصلی قلم زنی فرش می‌رسد. این کاری زمان‌بر است زیرا بعد از قلم زنی ، فرش تحت بخار قرار می‌گیرد که رنگ، روی آن تثبیت شود و گاهی هم رنگ را روی فرش تست می‌کنند تا ببینند دقیقا این این کار با موفقیت انجام می‌شود یا نه.

چند توصیه برای آن که قلم زنی فرش شما بهتر انجام شود

برای این که قلم زنی فرش شما با دقت و کیفیت بهتری انجام شود، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

  •         محل لک شدن فرش را با آب و شامپو‌های ملایم بشویید.
  •         اگر فرش شما دورنگ شده است بعد از قلم زنی حتما جای آن را تغییر دهید و از نور آفتاب دورش کنید.
  •         اگر فرش شما علاوه بر رنگ رفتگی نیاز به رفوگری هم دارد حتما به کارشناسان ما اطلاع دهید.
  •         قلم زنی کار وقت‌گیر است پس به کارخانه قالیشویی زن، فرصت مناسب بدهید تا این کار را انجام دهد.
  •         حتما کار قلم زنی و رفوگری را به ماه آخر سال موکول نکنید، زیرا در این مواقع حجم کار بسیار بالاست و دقت آن ناخودآگاه پایین می‌آید.

کارخانه قالیشویی زن با مجرب‌ترین کادر خود آماده پذیرش هر گونه سفارش قلم زنی فرش است. فقط کافی است با ما تماس بگیرید و اندکی هم با ما همکاری کنید. فرش شما با بهترین کیفیت در کارخانه قالیشویی زن مرمت می‌شود.

نظر دهید