بهترین فرش‌ها برای سپردن به قالیشویی

شاید یکی از آخرین چیز‌هایی که در خرید فرش به آن فکر کنید شستشوی آن در قالیشویی باشد. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که فرش خود را می‌خواهید بعد از یکی دو سال به قالیشویی بسپارید و مأمور تحویل قالیشویی با کمترین قبول مسئولیت آن را می‌پذیرد. به عبارتی مأمور قالیشویی به شما می‌گوید که ما قالی شما را می‌شوییم اما هر بلایی سر آن بیاید مسئولیتی نداریم. این موضوع غم انگیزی است زیرا شسته شدن فرش باید همراه با سلامت آن باشد. از این رو از شما خواهش می‌کنیم که در هنگام خرید فرش به این موضوع هم فکر کنید که این فرش شما چند وقت دیگر کثیف می‌شود و باید شسته شود.

چند عامل مهم در شستشوی فرش اهمیت دارند که کیفیت فرش را بعد از آن تضمین می‌کند.

  1. جنس فرش
  2. بافت فرش
  3. رنگ فرش

قالیشویی ها کدام فرش‌ها را بهتر می‌شویند

اول از بافت فرش شروع می‌کنیم. هر چه بافت فرش ما محکم‌تر باشد قاعدتا شستشوی آن نیز بهتر است.

از این رو اولین گزینه‌ای که به ذهن هر خبره فرشی می‌رسد فرش‌های دستباف هستند. فرش‌های دستبافت عملا بر قله دوام و کیفیت فرش نشسته‌اند و حتی بهترین ماشین آلات با جدید ترین روش‌های بافت نیز نمی‌توانند کیفیت بافت حتی نزدیک به فرش دستباف را به دست بیاورند.

اما این همه ماجرا نیست. در میان فرش‌های دستباف نیز برخی از فرش‌ها هستند که نسبت به دیگران دوام بهتری در عملیات قالیشویی  دارند. یکی از این انواع فرش قالی ساروق است. ساروق روستایی در شمال استان مرکزی و شهر اراک نقش و رنگ و جنس قالی‌های ساروق اصل به گونه‌ای است که کمترین آسیب را در موقع قالیشویی می‌بیند. اساسا این قالی را برای پا خوردن و شسته شدن درست کرده‌اند و در قدیم برای قسمت‌های اندرونی و محل زندگی از قالی ساروق استفاده می‌کردند. زیرا با وجود این فرش خاص دیگر نگرانی خاصی از کثیف شدن فرش وجود نداشت.

لکه‌هایی که روی فرش می‌افتاد حتی سنگین ترین آنها با یک شستشوی خوب و مناسب به راحتی پاک می‌شد بی آن که لطمه‌ای به ساختار فرش بخورد.

دیگر فرش‌هایی که در قالیشویی‌ها بهترین دوام را از خود نشان می‌دهند قالی ها کرمان و گلیم‌های دستباف عشایر است.

این فرش‌ها نیز اگر از انواع اصیل خود باشند بی‌شک بهترین‌های دنیای فرش هستند و کمتر می‌توان دستباف و اساسا بافته‌ای را یافت که به اندازه اینها عمر کند در برابر شستشوی صنعتی دوام آورد.

دیگر عاملی که نقش تعیین کننده‌ای در شستشوی فرش در قالیشویی‌ها دارد جنس فرش است.

بهترین جنس فرش در قالیشویی‌ها دوام بی نظیری می‌آورد پشم مرغوب و ریسیده گوسفند است.

شاید جنس هایی مانند ابریشم به واسطه شهرتش به محکمی جنس‌های به نظر مقاوم‌تر و البته بهتر بیایند. اما پشم گوسفند وارداتی و یا داخلی اعلا به شرط درست شانه خوردن و خوب رسیده شدن بهترین گزینه برای بافت فرش است.

قالی‌های پشمی هر چقدر بیشتر پا می‌خورند محکمتر می‌شوند. پشم خاصیت تنیده شده در هم را دارد و گره‌های قالی‌های دستی پشمی بعد از ده سال پا خوردن آنچنان در هم تنیده‌ می‌شود که عملا جدا کردن آن ها از یک دیگر و حتی در برخی موارد تشخیص گره‌ها از هم مشکل می‌شود. از این رو گلیم‌های سیرجان و گلیم فرش‌های بلوچی و گلیم‌های عشایر بختیاری و قشقایی، انواع گبه‌ها و فرش‌ها ساروق که با پشم خالص گوسفند بافته می‌شوند به شدت مرغوب اند ودر برابر عملیات قالیشویی مقاومتی بی نظیر از خود نشان می‌دهند.

رنگ فرش هم در کیفیت بافت آن همان قدر مؤثر است که در کیفیت شستشوی آن در قالیشویی. استفاده انواع رنگ‌های طبیعی شاید دست ما را در کارخانه قالیشویی برای به کار بردن انواع شوینده‌های شیمیایی ببندد اما همین رنگ‌های طبیعی هستند که اگر درست شسته شوند ذره‌ای پخش نشده و باعث نابودی فرش نمی‌شوند. هرچقدر در ساختار رنگ شما از مواد شیمیایی استفاده شده باشد امکان از بین رفتن رنگ در قالیشویی بیشتر می‌شود.

با شناخت این عوامل شما می‌توانید بهترین کیفیت را در خرید فرشی بسیار اعلا داشته باشید.

نظر دهید