۵ دلیل مهم برای سپردن فرش به کارخانه قالیشویی

در این مقاله ما می‌خواهیم پنج دلیل بسیار مهم را برای سپردن فرش به کارخانه قالیشویی برشماریم. با خواندن این پنج دلیل شما مجاب می‌شوید که از یک کارخانه قالیشویی استاندارد استفاده کنید.

فرش چه ماشینی باشد و چه دستی یا دست بافت، یکی از مهم‌ترین و در عین حال گرانبها‌ترین عناصر زینت بخش دکوراسیون داخلی ما ایرانیان است. این که فرش ما چگونه شسته شود و چگونه خشک شود موضوعی است که در کیفیت و دوام فرش ما کاملا تأثیرگذار است.

فرش‌های اغلب از الیاف بسیار مقاومی مانند پشم، ابریشم و الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر بافته می‌شوند و اگر از آنها به خوبی نگهداری شود می‌توانند تا صد سال دوام آورند. این موضوع درباره فرش‌های دستی کاملا اثبات شده است.

این موضوع در فرش‌های دستبافت به شدت مورد اهمیت است زیرا این فرش‌ها در مواردی با پا خوردن محکم‌تر و قوی‌تر هم می‌شوند و فقط کافی است آنها را درست بشویید تا مدت‌های مدید در خانه شما جا خوش کنند.

اما در این مقاله ما به دنبال آن هستیم که ۵ دلیل مهم برای سپردن فرش‌هایمان به کارخانه قالیشویی را پیدا کنیم. هر یک از دلایلی را که مطرح می‌کنیم باید برای آن توضیحاتی را ارائه کنیم تا شما از صحت آن کاملا آگاه شوید.

دلیل نخست: کار چهار فصل

کارخانه‌های قالیشویی همیشه در حال کارند. برای آنها فرق نمی‌کند که هوا آفتابی است یا ابری، این که دمای هوا چقدر است یا اساسا می‌شود در این هوا که رطوبت بالا ست و باران بسیاری از آسمان می‌بارد فرش شست یا نه. فقط کافی است با قالیشویی زن تماس بگیرید تا مأمور تحویل ما به خانه یا محل کار شما بیاید و فرش شما را به سرعت به کارخانه قالیشویی ببرد و کار فرش شما به مجرد تحویل شروع شود. این کار کرد ۳۶۵ روز سال، مدیون محیط مناسب کارخانه قالیشویی است زیرا با شستشوی فرش‌ها با دستگاه‌های صنعتی و خشک کردن آن با دستگاه های خشک کن دیگر نقش عوامل طبیعی در کار قالیشویی به صفر می‌رسد.

عدم پوسیدگی

یکی از عواملی که در شستشوی فرش سبب پوسیدگی آن می‌شود، نه خود شستشو، بلکه  خشک کردن غیر اصولی فرش است. شما اگر فرش خود را با آب معمول بشویید و بعد با روش‌های خانگی بشویید و خشک کنید. عملا حجم بسیار زیادی آبی داخل الیاف فرش ما باقی می‌ماند. الیاف فرش چه از انواع طبیعی و چه از انواع مصنوعی، به هیچ عنوان با خیس ماندن میانه‌ای ندارند و رشد نوعی قارچ در الیاف فرش سبب می‌شود که به سرعت فرش بپوسد. پس مهم است که فرش ما به سرعت بعد از شستشو خشک شود. از این رو باید فرش خود را با آبی نچندان زیاد آبکشی کنید. دست‌گاه های آب تحت فشار می‌توانند آبی کم اما با قدرتی نسبتا بیشتر از انواع شستشوی‌های دستی را برای آبکشی استفاده کنند. این گونه، آب کمتری داخل فرش ما می‌ماند و فرش شما زودتر خشک می‌شود.

دلیل سوم: حمل و نقل آسان با قالشویی‌ها

تا به حال شنیده‌اید فلانی گلیم خود را از آب بیرون می‌کشد. این مثل برای آن است که فرش و گلیم که از جنس پشم و پنبه بافته می‌شدند و عملا در تماس با آب، آب بسیار زیادی را به خود جذب می‌کردند و این به آن معنی است که وزن آنها حدود دو تا سه برابر می‌شد. الیاف طبیعی مانند پشم و یا پنبه می‌توانند آب بسیار زیادی به خود جذبی کند و همین سبب می‌شود که حمل و نقل فرش خیس بسیار مشکل باشد.

وسایل صنعتی این کار را در کارخانه‌های قالیشویی راحت می‌کند. وسایلی مانند لیفتراک‌ها به راحتی فرش شسته را حمل و نقل می‌کند و روش‌های صنعتی آب فرش را به راحتی جذب می‌کند و فرشی که حمل و نقل آن در حالت آب کشیده بسیار سخت بود برای کارخانه‌ها بسیار ساده است.  

دلیل چهارم : حفظ رنگ فرش

دلیل چهارم و پنجم برای سپردن فرش به کارخانه قالیشویی بسیار مهم‌اند. رنگ‌های طبیعی و مصنوعی به کار رفته در فرش‌ها برای مقاومت در برابر سایش و اصطکاک ساخته شده‌اند. این وظیفه را نیز به خوبی انجام می‌دهند اما در برابر برخی مواد شیمیایی کامل آسیب پذیرند. از این رو  باید بهترین مواد را برای شستشوی فرش و حفظ رنگ آن انتخاب کرد. از این رو باید رنگ فرش را به خوبی بشناسید تا ماده مناسب آن رنگ را انتخاب کنید.

دلیل پنجم: مواد مناسب با جنس فرش

موادی که شما برای شستشوی فرش استفاده می‌کنید، گاهی در تأثیر فوری رنگ فرش را نابود می‌کنند و گاهی به تدریج و بسیار پنهان در فرش رسوخ کرده باعث پوسیدگی آن می‌‌شوند.

پس یکی از مهم‌ترین  مسائل انتخاب مواد و تناسب آن مواد با جنس فرش شما است. این کار فقط و فقط از عهده یک متخصص خبره قالیشویی بر می‌آید. راستش را بخواهید مواد مصنوعی به کار رفته در بافت فرش چندان مهم نیستند . پلی استر و آکرولیک تقریبا در برابر بیشتر شوینده‌های لباس مقاومند اما فرش‌های دستی از این قاعده خارج‌اند. این فرش‌های دستباف هستند که باید برای انتخاب مواد شوینده آنها بسیار دقت کرد.

با لحاظ کردن این پنج عامل تقریبا هیچ گزینه دیگری در برابر سپردن فرش به کارخانه قالیشویی باقی نمی‌ماند. شما با سپردن فرش خود به کارخانه قالیشویی زن عملا این سرمایه خود را حفظ کرده‌اید. پس حتما با ما تماس بگیرید.  

نظر دهید