چند نکته مهم درباره خرید و نگهداری از تابلو فرش دستبافت

تابلو فرش دستبافت از جمله آثار هنری ایرانی است که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. این هنر ظریف و زیبا، در مقایسه با فرش‌های دستباف از ظرافت بیشتری برخوردار بوده و البته در اندازه‌های کوچک‌تری بافته می‌شود. تابلو فرش‌ها طرح‌های گوناگونی دارند؛ و دقیقا مانند یک تابلو نقاشی، آذین‌بخش دیوارهای خانه‌های شما هستند. بسیاری از ما علاقه داریم که از این هنر زیبا و خاص در دکوراسیون خانه خود استفاده کنیم. بنابراین بهتر است پیش از هر اقدامی، چند نکته مهم را درباره خرید و نگهداری از تابلو فرش‌ها بدانید. در این مقاله وب‌سایت قالیشویی زن، به اختصار به این موضوعات پرداخته‌ایم.

پیش از خرید تابلو فرش این نکات را در نظر داشته باشید

تابلو فرش‌های دستبافت و حرفه‌ای، معمولا دارای شناسنامه هستند. در این شناسنامه اطلاعات خوبی درباره طرح، تعداد شانه و جنس الیاف ذکر شده است. این شناسنامه معمولا در پشت فرش نصب شده و همچنین می‌توانید در این زمینه اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت نمایید.
هرچه رج شمار و شانه تابلو فرش بیشتر باشد؛ به این معناست که با تابلوی ظریف‌تری روبرو هستید. طبیعتا هرچه ظرافت یک تابلو بیشتر باشد؛ نمای طرح بافته شده زیباتر و واقعی‌تر خواهد بود.
جنس اغلب تابلو فرش‌ها از ابریشم است؛ اما گاهی از کرک نیز در تابلو فرش استفاده می‌شود. طبیعتا تابلوهای ابریشمی با ظرافت مثال‌زدنی خود، اولین انتخاب شما خواهند بود.
نکته دیگر که باید هنگام خرید تابلو فرش مدنظر داشته باشید سلامت آن است. البته این کار کمی تخصصی است؛ اما نشانه‌های ساده‌ای نیز در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال بعضی تابلو فرش‌ها کج بافته شده‌اند؛ که این موضوع تنها از طریق بررسی طرح از پشت فرش قابل تشخیص است و از روی فرش کمتر به چشم می‌آید. همین‌طور شکل، قطر و میزان برجستگی تار و پود فرش، نشانه دیگری از سلامت و کیفیت فرش است. در واقع هرچه پشت فرش یک‌دست‌تر باشد؛ تابلوی باکیفیت‌تری از نظر بافت نصیب شما خواهد شد.
پرداخت تابلو فرش نکته مهم نهایی است که باید به آن توجه کنید. یک تابلو خاص و زیبا، باید کاملا حرفه‌ای پرداخت شده باشد. پرداخت یک‌دست تابلو را می‌‎توانید با نگاه از کناره‌ها و با بررسی ارتفاع رج‌ها متوجه شوید. همچنین وقتی به آرامی روی تابلو دست می‌کشید؛ نباید هیچ‌گونه برآمدگی و اختلاف سطحی را احساس نمایید.

نگهداری بهتر از تابلو فرش

نگهداری از این اثر هنری برجسته بسیار مهم است. فراموش نکنید که تابلو فرش‌ها دارای قیمت بالایی هستند؛ و معمولا قیمت آنها در طول زمان افزایش می‌یابد. به همین میزان نیز این اثر هنری ظریف و آسیب‌پذیر است. بنابراین در نگهداری از آن چند نکته را مدنظر داشته باشید:

  • هرگز آن را بدون قاب مناسب روی دیوار نصب نکنید. این کار موجب کشیدگی و آسیب دیدن تابلو فرش می‌شود. در حالی که در قاب این اتفاق نمی‌افتد.
  • قاب تابلو فرش نیازمند شیشه نیست؛ و بدون شیشه نمای بهتری داشته و فرش شرایط بهتری خواهد داشت.
  • برای نصب تابلو فرش از میخ و منگنه و موارد مشابه استفاده نکنید. این کار موجب آسیب دیدن آن می‌شود.
  • تابلو فرش‌ها از آنجا که زیر پا نیستند؛ خیلی دیر و خیلی سخت کثیف می‌شوند. اما به هر حال گرد و خاک و آلودگی‌های موجود در هوا، پس از مدتی کار خود را می‌کند. در این شرایط استفاده از جاروبرقی برای گرفتن گرد و خاک را پیشنهاد می‌کنیم. اما برای شستشوی تابلو فرش بهتر است از خدمات قالیشویی های حرفه‌ای بهره ببرید.
  • در نهایت اگر تابلوی شما آسیب دید و دچار پارگی، پوسیدگی و… شد؛ برای ترمیم آن به سراغ رفوگرهای حرفه‌ای و باتجربه بروید. این افراد را نیز می‌توانید در کارگاه‌های قالیشویی قدیمی و باتجربه بیابید.

نظر دهید