چطور لکه جوهر را از روی فرش پاک کنیم؟

ایجاد لکه جوهر بدترین اتفاقی است که ممکن است برای فرش‌های خانه رخ دهد. جوهر ماده شیمیایی بسیاری قوی است که پاک کردن لکه آن کار ساده‌ای نیست. اگر فرش ارزشمندی در خانه دارید که به وسیله این ماده لکه شده است و مدت طولانی است که از این اتفاق گذشته، حتما کار تمیز کردن آن را به قالیشویی بسپارید. متخصصین این مراکز می‌دانند که با چه شوینده‌ای و به کمک چه روشی این لکه را از بین ببرند که به الیاف فرش نیز آسیبی نرسد. با این وجود گاهی شما به محض وقوع اتفاق متوجه این لکه می‌شوید. در این صورت ممکن است بتوانید که لکه ایجاد شده را با استفاده از روش‌های طبیعی از بین ببرید. در این مقاله به برخی از روش‌های خانگی برای رفع این لکه‌ها اشاره کرده‌ایم.

۳ روش ساده برای تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش

روش اول

همه ما می‌دانیم که ماست یک ماده غذایی مفید برای بدن است. اما آیا می‌دانستید که می‌توانید با این ماده لکه جوهر روی فرش را نیز پاک کنید؟ البته به شرطی که لکه تازه بوده و هنوز در مجاورت هوا قرار نگرفته باشد. روش کار نیز به این صورت است که ابتدا باید بسته به اندازه لکه یک الی چند قاشق ماست کم چرب را روی جوهر بریزید. اگر جوهر خشک نشده باشد، ماست بعد از چند دقیقه رنگی می‌شود. بعد از رسیدن به این مرحله باید ماست را با استفاده از یک دستمال پنبه‌ای مرطوب از روی فرش بردارید. دقت کنید که این ترکیب رنگی به سایر قسمت‌های فرش که هنوز لکه نشده مالیده نشود. اگر چند بار این کار را پشت سر هم انجام دهید، جوهر از روی فرش پاک می‌شود. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که هرگز ماست را با پارچه روی فرش فشار ندهید. فشار بیش از حد می‌تواند لکه را عمیق کند.

روش دوم

اسپری مو هم لکه جوهر روی فرش را تمیز می‌کند. در این روش کافیست که بلافاصله بعد از ریختن جوهر، مقداری اسپری مو روی لکه بپاشید و برای اینکه جوهر جذب شود یک پارچه حوله‌ای را روی قسمت مرطوب بیاندازید. این حوله رطوبت اضافه و جوهر را جذب می‌کند. بعد از اینکه چند بار این کار را تکرار کردید، با یک دستمال سفید و تمیز دیگر و مقداری آب ولرم، چسبندگی اسپری مو و باقیمانده جوهر را تمیز کنید.

روش سوم

دو روشی که در بالا توضیح دادیم روش‌های طبیعی هستند که ممکن است برای همه لکه‌هایی که بر اثر جوهر ایجاد شده‌اند مناسب نباشند. اگر حجم جوهری که روی فرش ریخته زیاد است و حدس می‌زنید با ماست و اسپری مو تمیز نمی‌شود، از شوینده‌های ملایم استفاده کنید. یکی از بهترین شوینده‌هایی که برای تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش مناسب است و به الیاف آن نیز آسیب نمی‌رساند، شامپو بچه است. برای استفاده از این روش کافیست که چند دستمال کاغذی را در دقایق اولیه وقوع این لکه روی فرش بیاندازید تا جوهر را جذب کرده و مانع از نفوذ عمیق آن شود. سپس مقداری شامپو را مستقیما روی لکه بریزید و با یک پارچه تمیز و سفید و آب گرم، بدون فشار اضافه، لکه را تمیز کنید. چون شامپو را مستقیما روی فرش ریخته‌اید ممکن است مرحله تمیز کردن کمی بیشتر طول بکشد. بنابراین صبور باشید و هر بار که دستمال‌تان جوهری و کثیف شد، آن را بشویید.
مراقب باشید که قسمت آلوده دستمال با الیاف تمیز فرش تماس پیدا نکنید. بهتر است این دستمال را به سمت خواب فرش روی الیاف آن بکشید. حرکت خلاف جهت دستمال روی قالی موجب می‌شود راه برای نفوذ جوهر باز شود.
در نهایت اگر هیچ کدام از روش‌های ذکر شده نتوانستند لکه را از بین ببرند، حتما با متخصصین قالیشویی زن تماس گرفته و از آنها برای تمیز کردن فرش خود کمک بگیرید.

نظر دهید