چرا فرش بعد از شستشو در منزل زرد می شود

یکی از مشکلاتی که بعد از شستشوی فرش، به ویژه فرش دستبافت به وجود می‌آید این است که فرش زرد می‌شود. زرد شدن فرش در اثر برخی از اشتباهاتی است که حین شستشوی فرش در منزل رخ می‌دهد. با توجه به این که هر گونه تغییر رنگ در فرش، باعث می‌شود که فرش کهنه به نظر برسد بر آن شدیم تا در این مقاله به علت‌های زرد شدن فرش بپردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

غبارگیری نکردن قبل از شستشوی فرش

قبل از خیس کردن فرش و زمانی که هنوز کاملاً خشک است، لازم است فرش غبارگیری شود. غبارگیری را می‌توان به وسیله جاروهای دستی و برقی انجام داد. غبارگیری باعث می‌شود تا گردوخاک و دیگر آلودگی‌ها لابه‌لای فرش باقی نمانند و کاملاً تمیز شوند. اگر قبل از شستشوی فرش عمل غبارگیری انجام نشود، گردوغبار میان پرزهای فرش باقی می‌ماند و با خیس کردن فرش کاملاً در بافت فرش ته نشین می‌شوند. به همین دلیل پس از تمام شدن شستشوی فرش و خشک شدن آن، رنگ فرش مایل به زرد می‌شود. معمولاً شستشوی فرش در منزل به روش سنتی، تجربه کافی و تخصص لازم را همراه ندارد. به دلیل نداشتن آگاهی لازم عمل غبارگیری قبل از شستشوی فرش انجام نمی‌شود و در نهایت فرشی زردرنگ با ظاهری زشت به دست می‌آید. برای اطمینان داشتن از زرد نشدن فرش پس از شستشو، بهتر است از تجربه‌ها و خدمات قالیشویی‌ها استفاده کرد. قالیشویی‌ها عمل غبارگیری را با استفاده از دستگاه‌های مکانیکی استاندارد انجام می‌دهند.

 

خیساندن فرش

هنگامی که شستشوی فرش در منزل انجام می‌شود، هر کسی بنا به روش‌های سنتی خودش، شستشوی فرش را انجام می‌دهد. بعضی افراد معتقد هستند خیس کردن فرش به مدت زمان طولانی، باعث می‌شود فرش سریع‌تر و بهتر تمیز شود. در صورتی که خیس ماندن فرش به مدت زیاد باعث تغییر رنگ و زرد شدن فرش می‌شود. همچنین خیس کردن فرش با استفاده از آب گرم از دیگر عواملی است که باعث زرد شدن فرش می‌شود. قالیشویی‌ها با داشتن افرادی مجرب و متخصص، تمامی ویژگی‌های هر نوع فرش را در نظر می‌گیرند. بعد از بررسی کامل فرش، دمای آب مورد استفاده برای شستشوی فرش، مشخص می‌شود. همچنین در قالیشویی‌ها بلافاصله پس از خیس کردن فرش، شستشوی آن انجام می‌شود. در این صورت فرش پس از شستشو زرد نشده و به همان رنگ اولیه خود باقی می‌ماند.

 

انتخاب شوینده نامناسب

شوینده‌های نامناسب حاوی مواد شیمیایی مضر هستند. اگر شستشوی فرش با استفاده از شوینده‌های نامناسب انجام شود، فرش آسیب‌های زیادی می‌بیند. یکی از آسیب‌هایی که شوینده‌های شیمیایی به فرش می‌رساند، زرد شدن فرش پس از شستشوی آن است. به هنگام شستشوی فرش در منزل، از شوینده‌های مناسبی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل فرش پس از شستشو تغییر رنگ می‌دهد و بافت قسمت‌هایی که رنگ روشن دارند، مایل به رنگ زرد می‌شوند. قالیشویی‌ها با استفاده متخصصین فرش، محلول شوینده مناسب برای هر فرش را به درستی انتخاب می‌کنند. انتخاب مناسب و درست شوینده، باعث جلوگیری از زرد شدن فرش پس از شستشوی آن می‌شود.

 

آبگیری غلط فرش

پس از شستشوی فرش، لازم است مرحله آبگیری آن به طور کامل و اصولی انجام شود. زمانی که شستشوی فرش در منزل به روش سنتی انجام می‌شود، مرحله آبگیری فرش به صورت کامل و صحیح انجام نمی‌شود. فرش پس از شسته شدن، مقدار آب زیادی را جذب خود می‌کند. در منازل بعضی افراد برای آبگیری فرش از پاروهای فلزی و پلاستیکی استفاده می‌کنند. پاروها دارای لبه‌های تیزی هستند که به هنگام آبگیری فرش، آسیب جدی به بافت و تاروپود فرش می‌رسانند. به همین دلیل بعضی افراد دیگر از پارو استفاده نمی‌کنند. وسیله استاندارد دیگری برای آبگیری فرش در منازل وجود ندارد. بنابراین آب داخل فرش باقی می‌ماند. آب باقی مانده در فرش، هم باعث دیر خشک شدن فرش می‌شود و هم باعث زرد شدن فرش، پس از شستشوی فرش خواهد شد. در قالی‌شویی‌های معتبر آبگیری فرش با استفاده از دستگاه‌های مکش استاندارد انجام می‌شود. این دستگاه‌ها آب باقی مانده در داخل فرش را به طور کامل و صحیح تخلیه می‌کنند. با آبگیری درست فرش، فرش پس از شستشو، زردرنگ نخواهد شد.

 

خشک کردن نامناسب فرش

یکی دیگر از دلایلی که باعث زرد شدن فرش، پس از شستشوی آن در منزل می‌شود، خشک کردن نامناسب فرش است. شستشوی فرش در منزل علاوه بر آسیب زدن به فرش، زحمت‌هایی را نیز به همراه دارد. از جمله زحمت‌هایی که شستشوی فرش در منزل دارد، پیدا کردن مکانی مناسب برای خشک کردن فرش است. بیشتر اوقات از پشت‌بام‌ها و حیاط‌ها که محیط باز هستند، برای خشک کردن فرش استفاده می‌کنند. خشک کردن فرش در محیط باز باعث می‌شود نور مستقیم آفتاب و آلودگی‌های محیطی روی فرش تأثیر داشته باشند و فرش تغییر رنگ دهد و زردرنگ شود. این تغییر رنگ، ظاهری زشت به فرش می‌دهد. در نتیجه بهتر است، برای شستشوی فرش و مرحله خشک کردن آن، از خدمات اصولی قالیشویی‌ها استفاده کرد. قالیشویی‌ها، مرحله خشک کردن فرش را در محیط‌های بسته و دور از نور آفتاب و هر گونه آلودگی انجام می‌دهند؛ بنابراین پس از شستشو، فرش زردرنگ نمی‌شود.

 

پیشگیری از زرد شدن فرش

بهترین گزینه برای جلوگیری از زرد شدن فرش این است که، از خدمات شستشوی قالیشویی بهره‌مند شوید. فرش در قالیشویی توسط افراد مجرب و متخصص در این حوزه انجام می‌شود. با توجه به این که فرش به شیوه اصولی در قالیشویی انجام می‌شود، به هیچ عنوان فرش بعد از شستشو زرد نمی‌شود.

نظر دهید