چرا بهتر است وظیفه شستشوی فرش را به قالیشویی بسپاریم؟

نگهداری اصولی از فرش‌ها قوانین خاصی دارد. یکی از این قوانین، تمیز نگه داشتن تار و پود فرش و جلوگیری از نفوذ عمیق کثیفی‌ها و آلودگی‌ها در الیاف آن است. برای اینکه فرش طول عمر بیشتری داشته باشد و بتواند درخشش اولیه خود را حفظ کند، باید آن را به صورت مرتب تمیز کنید. شاید تصورتان این باشد که استفاده هفتگی از جاروبرقی و شستشوی فرش در حیاط خانه می‌تواند یک روش عالی برای مراقبت از الیاف فرش باشد. این در حالی است که شستن فرش قوانینی و اصولی دارد که معمولا فقط در قالیشویی‌ های معتبر رعایت می‌شوند. بسیاری از افرادی که خودشان در خانه فرش‌ها را می‌شویند نمی‌دانند که چه آسیبی به الیاف آن وارد می‌کنند. اگر در مورد این موضوع که چرا شستن فرش‌ها در خانه برای الیاف آنها مضر است کنجکاو هستید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

چرا شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی اصولی‌تر است؟

محول کردن وظیفه شستشوی فرش به قالیشویی دلایل زیادی دارد اما مهم‌ترین آنها عبارتند از:

استفاده از جاروبرقی‌های صنعتی

در کارخانه قالیشویی قبل از خیس کردن الیاف فرش، آن را جارو می‌زنند تا گرد و غبارش پاک شود. اما جاروهایی که در خانه دارید بسیار متفاوت‌تر از جاروهایی است که در قالیشویی‌ها استفاده می‌شود. قدرت مکش جاروهای صنعتی مورد استفاده در قالیشویی می‌تواند عمیق‌ترین ذرات گرد و خاک را نیز از دل فرش بیرون بکشد. جاروبرقی‌های صنعتی نه تنها ذرات گرد و خاک بلکه مو، آلودگی و هر نوع آلاینده خشک دیگری را از لابه‌لای الیاف فرش خارج می‌کنند.

محلول‌ها حرفه‌ای و روش‌های موثر شستشو

در قالیشویی برای پاک کردن هر نوع لکه‌ای از یک شوینده مخصوص استفاده می‎شود. بنابراین نگران نوع لکه‌هایی که روی فرش‌تان ایجاد شده است نباشید. از طرفی طی چند سال گذشته کشف روش‌های متفاوت شستشو، روند تمیز کردن و گندزدایی از فرش‌ها را در کارخانه‌ها متحول کرده‌اند. این در حالی است که شستشوی خانگی هرگز نمی‌تواند جای شستشوی صنعتی را بگیرد. بنابراین از این منظر هم استفاده از خدمات قالیشویی معتبر توجیه‌پذیر است.
گاهی حتی پیش می‌آید که قالی به دلیل استفاده از مواد شوینده قوی و تکنیک‌های غلط شستشو در خانه، دچار آسیب می‌شود. این آسیب معمولا زمان خود را نشان می‌دهد که دیگر دیر شده و قابل جبران نیست.

تجهیزات مناسب

امروزه دیگر مانند قدیم در قالیشویی‌ها از روش‌های سنتی استفاده نمی‌شود. بلکه برای هر مرحله از شستشو، یک دستگاه صنعتی خاص وجود دارد. به عنوان مثال خشک کردن فرش‌ها در مرحله اولیه به وسیله دستگاهی به نام خشک کن لوله‌ای انجام می‌شود. این دستگاه با استفاده از نیرو گریز از مرکز، فرش را بدون آسیب و در حالت لوله، آب‌گیری و خشک می‌کند. سپس فرش برای خشک شدن کامل وارد گرمخانه می‌شود. به این ترتیب قالیشویی‌ها در هوای بارانی هم می‌توانند به صورت موثر و کاملا بهداشتی، قالی‌ها را بشویند.

صرفه‌جویی در زمان

شستن یک فرش ۶ متری ماشینی در خانه، به تنهایی ۲ الی ۳ ساعت زمان می‌برد. این زمان فارغ از مدتی است که برای خشک کردن فرش زیر نور آفتاب به آن نیاز دارید. البته به شرط آن که آب و هوا نیز با شما همراهی کند و تابش آفتاب قدرت کافی برای خشک کردن الیاف فرش را داشته باشد. از طرفی فرش به محض جذب رطوبت به شدت سنگین شده و تکان دادنش کار یک نفر نیست. پس اگر بخواهید یک فرش ۶ متری را داخل حیاط خانه بشویید، به دو نفر نیرو و مجموعا ۶ ساعت کار نیاز دارید. به انضمام اینکه چند روزی هم باید منتظر بمانید تا نور خورشید الیاف فرش را خشک کند. در ضمن هزینه‌ای که بابت قبض آب و خرید شوینده پرداخت می‌کنید را نیز باید در نظر بگیرید. با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که با پرداخت هزینه شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی هم صرفه اقتصادی دارد و هم به صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند.

نظر دهید