چرا ترمیم فرش ضروری است؟

 

فرش از دیرباز یکی از کالاهای گران قیمت است که از ارزش مادی و معنوی بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل باید تا جایی که ممکن است از فرش در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کرد. اما گاهی اوقات ممکن است که در اثر گذشت زمان، یا بی احتیاطی فرش دچار پارگی یا پوسیدگی شود که در این صورت فرش باید ترمیم شود. ترمیم فرش یک کار تخصصی است که باید توسط افراد مجرب و دوره دیده انجام شود. با توجه به این که ممکن است افراد زیادی از خدمات ترمیم فرش که در قالیشویی‌ها ارائه می‌شود بی خبر باشند بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی خدمات تکمیلی فرش یا همان مرمت و رفوگری بپردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

رفوگری یا ترمیم فرش چیست

رفوگری به ترمیم و بازسازی بخش‌های آسیب دیده فرش گفته می‌شود. رفوگری فرش در قالیشویی توسط افراد مجرب انجام می‌شود که سال‌های طولانی در این حوزه فعالیت داشته‌اند. این خدمات غیر از خدمات شستن فرش هستند که در موارد زیر به کار می‌روند:

  • ترمیم ضایعات ناشی از کهنگی و طول عمر قالی از قبیل پوسیدگی، پاره شدن شیرازه، در رفتگی و فرسودگی چله‌ها، پارگی، رنگ پریدگی و یا ازبین‌رفتن پرزها و غیره.
  • ترمیم ضایعات ناشی از حوادث آتش سوزی و سوختگی، بید زدگی، پوسیدگی ناشی از رطوبت و یا مواد شیمیائی، بریدگی با وسایل برنده و چاقو.

این ضایعات ممکن است عمیق یا سطحی باشند. در برخی موارد ممکن است ترمیم ضایعات مقرون به صرفه نباشد و تعویض فرش به مشتری به پیشنهاد شود. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که ترمیم ضایعات سطحی همواره بهترین گزینه است.

 

خدمات ترمیم فرش

خدمات ترمیم فرش به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که جهت رفع هر گونه آسیب فرش انجام می‌شود. ترمیم فرش باعث افزایش طول عمر مفید فرش می‌شود. خدمات ترمیم فرش شامل موارد زیر است:

ریشه بافی

ریشه فرش‌هایی که در اثر استفاده زیاد از بین می‌روند نیاز به ریشه دوزی دارند. در قالیشویی خدمات ریشه بافی توسط استادکاران ماهر انجام می‌شود.

ترمیم پارگی و پوسیدگی

به دلایل مختلفی ممکن است که فرش دچار پارگی یا پوسیدگی شود در این صورت در قالیشویی با استفاده از نقشه قسمت‌های دیگر فرش که سالم است، عمل ترمیم پارگی و پوسیدگی فرش انجام می‌شود.

شیرازه دوزی

یکی دیگر از خدمات ترمیم فرش شیرازه دوزی است. شیرازه به لبه‌های جانبی مانند قسمت‌های بالا و پایین فرش گفته می‌شود که نسبت به سایر قسمت‌های فرش بیشتر در معرض سائیده شدن هستند. در صورتی که شیرازه فرش آسیب ببیند در قالیشویی خدمات شیرازه دوزی روی فرش انجام می‌شود.

ترمیم سوختگی

سوختگی فرش در صورتی که شدید نباشد قابل ترمیم است. ترمیم فرشی که دچار سوختگی شده است در قالیشویی توسط متخصصین فرش انجام می‌شود. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که خدمات ترمیم فرش باید توسط افرادی انجام شود که در این زمینه از تجربه کافی برخوردار هستند در غیر این صورت نه تنها آسیب فرش از بین نخواهد رفت بلکه ممکن است شدیدتر شود.

قلم زنی

رنگ به دلایل مختلفی ممکن است دچار تغییر شود. کم رنگ شدن رنگ قالی باعث خواهد شد که قالی جلوه خود را از دست بدهد. عملیات قلم زنی در قالیشویی به طوری انجام می‌شود که ترمیم فرش اصلاً قابل تشخیص نخواهد بود.

رنگ‌برداری

یکی از معایب شستشوی فرش در خانه، تداخل رنگ قالی است. تداخل رنگ باعث می‌شود که فرش کهنه به نظر برسد و اصلاً چهره خوشایندی نخواهد داشت. در قالیشویی عملیات رنگ‌برداری برای فرش‌هایی انجام می‌شود که به دلیل شستشوی ناقص، رنگ‌های آن‌ها در هم مخلوط شده است.

 

نکات مهم در حفظ و نگهداری از فرش

رعایت کردن برخی نکات می‌تواند به طور چشم گیری در افزایش طول عمر فرش مؤثر باشد. این نکات عبارتند از:

  • در صورت وارد شدن صدمه به فرش باید، عملیات ترمیم و رفوگری روی قالی در زمان مناسب انجام شود.
  • هر یک الی دو سال فرش به قالیشویی داده شود تا به صورت تخصصی شسته شود.
  • فرسودگی فرش را باید قبل از آن که نخ نما شود، تعمیر کرد.
  • ترمیم فرش باید تنها توسط افراد متخصص انجام شود. در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری به وجود بیاید.
  • در صورتی که قسمتی از فرش دچار سوختگی شد یا توسط شیء تیزی بریده شد هر چه سریع‌تر نسبت به ترمیم آن اقدام کنید. زیرا چنین خساراتی به سرعت بزرگ‌تر می‌شوند.

 

پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با ترمیم فرش

در این قسمت به برخی از سؤالاتی پاسخ می‌دهیم که به دفعات از کارشناس پشتیبان قالیشویی نوین در ارتباط با ترمیم فرش سؤال می‌شود. این سؤال‌ها عبارتند از:

 

آیا خدمات ترمیم فرش شامل بید خوردگی هم می‌شود

بله. بیدخوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که فرش در محلی قرار بگیرد که به اندازه کافی هوا گردش نداشته باشد یا رفت و آمد روی آن انجام نشود. همچنین در صورتی که زیر فرش کف‌پوش‌های قدیمی مانند موزاییک، گچ، خاک و… وجود داشته باشد احتمال بیدخوردگی فرش افزایش پیدا می‌کند. اگر قبل از آن که بید به فرش آسیب جدی بزند متوجه آن شدید می‌توانید از برخی روش‌های خانگی برای از بین بردن آن کمک بگیرید. اما در صورتی که بید به تاروپود فرش آسیب رسانده باشد بهتر است که فرش را برای ترمیم به قالیشویی بسپارید.

 

اگر ریشه فرش خیلی آسیب دیده باشد امکان ترمیم آن وجود دارد

بله. در صورتی که ریشه‌های فرش آسیب ببیند باید هر چه سریع‌تر نسبت به ترمیم آن اقدام کنید. ترمیم ریشه فرش ماشینی به این صورت است که اگر آسیب‌دیدگی در قسمت ریشه زیاد باشد، ریشه‌های آسیب دیده فرش بریده می‌شود و ریشه‌های جدید توسط رفوکار برای آن بافته می‌شود. این کار باعث می‌شود که فرش نو به نظر برسد.

 

قیمت خدمات ترمیم فرش چقدر است

در اغلب موارد قیمت خدمات ترمیم فرش توافقی است. زیرا میزان آسیب در تمام فرش‌ها یکسان نیست و هر کدام نیاز به خدمات مختلفی دارند. قالیشویی زن جهت رفاه حال مشتریان خود خدمات ترمیم فرش را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

نظر دهید