چرا باید فرش را گردگیری کنیم؟

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

مراقبت اصولی از فرش بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث افزایش طول عمر فرش خواهد شد. گردگیری فرش یکی از راه های مراقبت و نگهداری از فرش است و با جاروهای دستی و برقی می توان به آسانی گردگیری فرش را انجام داد. برخی از افراد به اندازه ای که به شستشوی فرش اهمیت می دهند به گردگیری آن اهمیت نمی دهند. با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این سؤال پاسخ دهیم که چرا باید فرش را گردگیری کنیم؟ در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

برای جلوگیری از پوسیدگی فرش

گرد و غبار و آلودگی از ذرات بسیار ریز و ناشناسی تشکیل شده است. به دلیل رفت و آمدهای مکرر روی فرش، این گرد و غبار ریز به راحتی در میان تار و پود فرش جای می گیرند. تمامی این ذرات بی ضرر نیستند و ذرات شیمیایی و مضر می تواند به الیاف ظریف و حساس فرش آسیب برسانند. یکی از آسیب هایی که فرش در اثر گرد و غبار و آلودگی می بیند، پوسیدگی فرش است. اگر گردگیری به صورت منظم و دقیق انجام نشود، با مرور زمان فرش پوسیده می شود. پوسیدگی فرش باعث پاره شدن و از بین رفتن بافت فرش می شود. در نتیجه لازم است فرش بنا به میزان استفاده ای که از آن می شود، به طور مرتب گرد گیری شود.

 

جلوگیری از ابتلا به برخی از بیماری ها

فرش روی زمین پهن می شود و واضح است که روی آن رفت و آمد و نشست و برخاست انجام می شود. یکی از مهم ترین اعضای بدن انسان که کف پا است، در ارتباط مستقیم با فرش است. همچنین در خانه هایی که کودک خردسال دارند، به دلیل چهار دست و پا رفتن، تقریباً بیشترین تماس را با فرش دارند. پوست کف پا و پوست کودکان حساسیت بالایی دارند؛ بنابراین ضروری است برای ایجاد بهداشت خانواده و جلوگیری از بیماری های پوستی و آلرژی های موضعی، گرد گیری فرش به خوبی انجام شود. برای گردگیری فرش بهتر است یک زمان بندی منظمی در نظر گرفته شود و فرش به وسیله جاروبرقی تمیز و بدون گرد و غبار و آلودگی باشد.

 

برای افزایش طول عمر فرش

اگر به صورت مرتب گردگیری فرش انجام شود. فرش از آسیب های مختلفی در امان خواهد بود. به طوری که با گذشت زمان فرش دچار پوسیدگی، بیدخوردگی، پارگی و… نمی شود؛ بنابراین مراقبت و محافظت از فرش باعث افزایش عمر مفید فرش خواهد شد. با بیشتر شدن عمر فرش، استفاده بیشتری از آن می توان کرد. پس در مدت زمان کوتاه تر از حد معمول نیازی به صرف هزینه و خرید فرش نخواهد بود؛ بنابراین بهتر است برای افزایش طول عمر فرش و جلوگیری از هزینه های اضافی خانواده، تممی فرش های موجود در خانه، مرتب گردگیری شوند.

 

برای جلوگیری از بیدخوردگی

بید حشره ای ریز و موذی است که در اثر رطوبت و آلودگی ها به وجود می آید. لازم است علاوه بر گردگیری روی فرش، گاهی اوقات سطح زیرین فرش نیز توسط جاروبرقی گردگیری شود. بیدها این حشرات موذی در میان الیاف فرش هایی که گرد و غبار در آن ها انباشته شده است، رشد می کنند. در بین فرش های مختلف، فرش های دستباف که دارای الیافی طبیعی مانند پشم و پنبه و ابریشم هستند، بیشتر در معرض خطر بیدخوردگی هستند. بنابراین گردگیری فرش های دستباف به مراتب مهم تر و ضروری تر از فرش های ماشینی با الیاف مصنوعی است. همچنین بهتر است فرش در ارتباط مستقیم با کف سیمانی یا گچی نباشد تا آلودگی و گرد و غبار کمتری به خود جذب کند.

 

برای جلوگیری از زرد شدن فرش قبل از شستشوی فرش

یکی دیگر از ضروری ترین علت هایی که لازم است فرش گردگیری شود، جلوگیری از زرد شدن فرش است. قبل از شستشوی فرش و قبل از این که فرش با آب خیس شود، باید به وسیله جاروهای دستی یا برقی به طور کامل گردگیری شود. اگر گردگیری فرش قبل از شستشوی آن انجام نشود، گرد و غبار در میان الیاف و تار و پود فرش باقی می ماند و با خیس شدن فرش به عمق آن نفوذ می کنند. فرش گردگیری نشده پس از خشک شدن به رنگ زرد تغییر رنگ می دهد و فرش رنگ و زیبایی خود را از دست می دهد.

 

برای جلوگیری از هزینه های اضافی

تمامی آسیب هایی که به علت گردگیری نشدن فرش به آن می رسد، در برخی مواقع قابل رفو و ترمیم هستند. رفوگری و ترمیم فرش یکی از خدمات حرفه ای فرش است که قالیشویی های معتبر آن را انجام می دهند. انجام این خدمات حرفه ای نیازمند پرداخت هزینه هایی خواهد بود. همچنین برخی از آسیب هایی که به فرش می رسد قابل ترمیم نیستند و نیاز به خرید فرش تازه خواهد بود. بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی لازم است در زمان های مشخصی فرش کاملاً گردگیری شود.

شما در هنگام گردگیری فرش به چه نکاتی توجه می کنید؟ گردگیری را با جاروی دستی انجام می دهید یا برقی؟ هر چند وقت یکبار گردگیری می کنید؟ تجربیات و سؤالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *