پاک کردن لکه مایع سفید کننده از فرش

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

فرش به دلیل زیر پا ماندن و رفت و آمدهای مکرر روی آن، مستعد هر نوع لکه و آلودگی است. برخی افراد برای پاک کردن لکه ها و آلودگی های روی فرش از مایع سفیدکننده یا همان وایتکس استفاده می کنند. شاید استفاده بسیار کم از این مواد، بتواند لکه را در سریع ترین زمان ممکن از بین ببرد. ولی استفاده زیاد از آن آسیب های بسیار جدی به فرش می رساند. یکی از این آسیب ها، ایجاد لکه روی فرش است. در این مقاله قصد داریم با شناسایی آسیب های مختلفی که مایع سفید کننده ایجاد می کند، شما را با انواع روش های پاک کردن لکه مایع سفید کننده از فرش آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

استفاده از مایع سفید کننده چه آسیب هایی به فرش می رساند؟

  • پیوندهای شیمیایی موجود در رنگ فرش را تجزیه می کند و باعث تغییر رنگ در بافت، الیاف و ریشه های فرش می شود.
  • لکه های سفید رنگی روی فرش ایجاد می کند و ظاهری رنگ پریده به آن می بخشد.
  • در موارد آسیب دیدگی عمیق، باعث سوختگی الیاف فرش می شود و بافت فرش را نیز از بین می برد.
  • مایع سفید کننده به الیاف طبیعی موجود در فرش های دستباف بیشتر از فرش های ماشینی آسیب می رساند.

 

پاک کردن لکه مایع سفید کننده از فرش به روش خانگی

لکه مایع سفید کننده ممکن است به منظور پاک کردن فرش یا در اثر ریخته شدن ناگهانی، روی فرش ایجاد شود. این لکه ها معمولاً به صورت نقطه های سفید رنگ هستند که باعث تغییر در رنگ اصلی فرش می شوند. برای از بین بردن لکه مایع سفید کننده از روی فرش روش های مختلفی در منزل وجود دارد. در این روش ها با استفاده از مواد قابل دسترس و طبیعی می توان، لکه های حاصل از مایع سفید کننده از فرش را از بین برد. در ادامه چند روش خانگی و ساده را باهم بررسی می کنیم.

روش اول

پس از مشاهده هر نوع لکه غیرعادی روی فرش، در اثر تماس با مایع سفید کننده، باید آن را با دقت به کمک دستمال یا حوله ای از روی فرش پاک کرد. برای پاک کردن مایع، باید روی آن ضربه هایی به آرامی زده شود. نباید فراموش کرد، کشیدن دستمال روی فرش، باعث بزرگ تر و بدتر شدن وضعیت لکه خواهد شد. برای پاک کردن لکه، کافی است نصف قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی با یک فنجان آب گرم مخلوط شود. سپس باید اجازه داده شود این مخلوط به مدت ۵ دقیقه روی لکه مورد نظر باقی بماند. پس از خشک شدن لکه، با استفاده از اسفنجی نرم، طوری پاک شود تا لکه به قسمت های دیگر پخش نشود. در انتها با استفاده از آب سرد آبکشی و شستشو داده شود.

روش دوم

قبل از شروع برای لکه بری، باید مایع سفید کننده به صورت ضربه ای از روی فرش پاک شود. در این روش از مواد طبیعی و بی ضرر برای از بین بردن لکه مایع سفیدکننده از فرش استفاده می شود. به همین دلیل برای پاک کردن فرش های دستباف مناسب است. این روش به چهار فنجان آب گرم و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید نیاز دارد. با ترکیب این دو مایع، آن را روی لکه موردنظر بریزید و با اسفنج مالش دهید. مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا محلول به تاروپود فرش کاملاً نفوذ داشته باشد. سپس فرش را با کمک حوله و آب سرد، آبکشی کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، می توانید این روش را در سه مرحله تکرار کنید.

روش سوم

این روش به منظور رنگ کردن قسمت لکه افتاده انجام می شد. ابتدا مایع لکه مورد نظر را به کمک حوله ای مرطوب پاک کنید تا لکه به صورت واضح دیده شود. سپس با استفاده از مدادی همرنگ با الیاف فرش، کار رنگ کردن را انجام دهید. قسمتی از فرش که تغییر رنگ داده است، مداد را به طور منظم و دقیق روی آن بکشید. تا جایی ادامه دهید که رنگ کاملاً به بافت فرش جذب شود. در انتها حوله ای تمیز و مرطوب را روی همان قسمت به آرامی بکشید. این کار باعث می شود رنگ فرش یکدست دیده شود.

در صورتی که هیچ یک از روش هایی که توضیح داده شد، برای پاک کردن لکه مایع سفید کننده از فرش مؤثر واقع نشود، از خدمات قالیشویی ها استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه مایع سفید کننده از فرش توسط قالیشویی زن

استفاده از خدمات قالیشویی زن برای از بین بردن هر نوع لکه ای مؤثر، مقرون به صرفه و مطمئن است. کادر متخصص قالیشویی، برای آسیب های مختلف حاصل از تماس فرش و مایع سفید کننده یا همان وایتکس، راهکارهای بسیار مطلوبی ارائه می دهد. برای پاک کردن لکه ایجاد شده توسط مایع سفید کننده روی فرش، از محلول های غیرشیمیایی و کاملاً بی ضرر استفاده می شود. در صورتی که آسیب دیدگی عمیق تر باشد، از خدمات حرفه ای رنگ برداری و قلم زنی برای رفع این مشکل استفاده می شود. در نهایت فرش، بدون داشتن هیچ علائم ظاهری آسیب دیدگی به مشتریان تحویل داده می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *