پاک کردن لکه روغن از فرش

برای پاک کردن لکه روغن از فرش نیاز است تا کمی وقت و حوصله صرف کرد. به‌طورکلی لکه‌های روغن سرسخت‌ترین لکه‌ها در برابر تمیزی هستند و به دلیل مقاومت بالایی که دارند نیاز است تا با محلول‌ها و شوینده‌های بسیار قوی شسته شوند؛ اما شوینده‌ها و محلول‌های قوی می‌توانند باعث آسیب به الیاف فرش شوند. پس راهکار ازبین‌رفتن این لکه‌ها چیست؟ در ادامه مطلب بهترین راهکارهای رفع لکه‌های روغن ذکر می‌شود. البته بعضی از راهکارها زمانی مؤثر واقع می‌شود که در همان ساعت‌های اولیه لکه روغن از بین برود. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

مهم ترین راهکارهای خانگی پاک کردن لکه روغن از فرش

استفاده از نشاسته ذرت

زمانی که قسمتی از فرش به لکه روغن آغشته شد باید ابتدا با استفاده از کاردک و قاشق لکه سریعاً پاک شود و از نفوذ آن به قسمت‌های زیرین فرش جلوگیری شود. بعد از پاک‌کردن لکه قسمت آلوده با نشاسته ذرت آغشته می‌شود. به کمک یک مسواک نشاسته به قسمت‌های عمیق‌تر الیاف فرش منتقل می‌شود. پس از گذشت یک ساعت با جاروبرقی قسمت آلوده جارو می‌شود. اگر لکه روغن تازه باشد با این روش سریعاً لکه از بین می‌رود.

استفاده از جوش شیرین

جوش‌شیرین مانند نشاسته ذرت یکی از ارزان‌ترین و راحت‌ترین روش‌های پاک‌کردن لکه روغن از فرش است. هر دوی این روش‌ها به لکه‌های تازه روغن به‌خوبی واکنش نشان می‌دهند. بعدازاین که قسمتی از فرش به لکه روغن آغشته شد؛ سریعاً به کمک یک دستمال حوله‌ای یا کاغذی از رسیدن روغن به الیاف‌های زیرین جلوگیری می‌شود. بعد از جذب روغن توسط دستمال‌کاغذی جوش‌شیرین آغشته به لکه می‌شود. به کمک یک مسواک جوش‌شیرین به الیاف‌های زیرین منتقل می‌شود. بعد از گذشت یک ساعت و تغییر رنگ جوش‌شیرین با کمک جاروبرقی جوش‌شیرین جارو می‌شود. اگر لکه از بین نرفته بود راهکارهای دیگری نیز امتحان می‌شود.

مایع ظرفشویی

ترکیب چند قطره از مایع ظرف‌شویی و سرکه با آب ولرم می‌تواند لکه‌های روغن را روی فرش از بین ببرد. برای از بین بردن لکه‌ها هیچ‌گاه از آب سرد استفاده نمی‌شود زیرا آب سرد باعث تثبیت لکه روغن می‌شود. به کمک یک برس فرش را به‌خوبی با محلول آغشته می‌کنند. در اکثر مواقع لکه‌ها با این روش از ین خواهند رفت.

اسپری الکل

به کمک اسپری الکل نیز می‌توان لکه‌های چربی را روی فرش از بین برد. الکل را می‌توان به‌صورت خالص و یا با ترکیبی از آب و سرکه استفاده کرد. کافی است کمی الکل در یک افشانه ریخته شود و روی لکه روغن اسپری شود بعد از گذشت چند ساعت لکه روغن از بین خواهد رفت.

 

بهترین راه از بین بردن لکه روغن فرش

در برخی از مواقع با راهکارهای خانگی پاک‌کردن لکه روغن از فرش غیرممکن می‌شود. البته باید این نکته را مدنظر داشت که ممکن است برخی از مواقع یک راهکار نتواند لکه‌ها را از بین برد و با یک چندین راهکار را پشت‌سرهم انجام داد تا لکه از بین برود. برخی مواقع نیز لکه‌ها بسیار سرسخت هستند؛ این‌گونه مواقع ممکن است افراد بخواهند از محلول‌های بسیار قوی اسیدی یا قلیایی استفاده کنند. این محلول‌ها باعث ازبین‌رفتن الیاف فرش می‌شود و آسیب جدی‌تری نسبت به لکه به فرش وارد می‌کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود در هنگام مواجه شدن با لکه‌های سرسخت به‌جای استفاده از روش‌های غیر کارآمد خانگی، فرش‌ها به قالی‌شویی‌های معتبر سپرده شوند.

قالی‌شویی‌ها به‌خاطرداشتن دستگاه‌ها مجهز و نیروهای کارآمد و مجرب با توجه به رنگ فرش، جنس الیاف، نوع فرش، نوع رنگ و نوع لکه روغنی بهترین شوینده را برای لکه انتخاب می‌کنند. شوینده‌های انتخاب‌شده توسط قالی‌شویی‌ها حالتی خنثی داشته و کاملاً با الیاف فرش مناسب است.

 

نتیجه‌گیری

پاک‌کردن لکه روغن از فرش چندین راهکار دارد. بهترین راهکار برای پاک‌کردن لکه روغن از فرش سپردن فرش به دست قالی‌شویی‌های معتبر است. قالی‌شویی‌ها با توجه به بافت و جنس الیاف فرش بهترین نوع شوینده را انتخاب می‌کنند و با روش‌هایی مانند شست‌وشو با بخار داغ لکه‌های سرسخت چربی را حذف می‌کنند. راهکارهای خانگی مانند استفاده از جوش‌شیرین و نشاسته ذرت می‌تواند برای لکه‌های تازه مؤثر باشد.

قالیشویی زن سال‌های طولانی است که در حوزه شستشوی فرش خدمات تخصصی به مشتریان خود ارائه می‌دهد شما می‌توانید برای ثبت سفارش و استعلام قیمت شستشوی فرش از طریق شماره‌های درج‌شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نظر دهید