پارگی نخ چله

پارگی نخ چله به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. در این مقاله در مورد پارگی نخ چله و انواع نخ چله صحبت می‌کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به این موضوع هستید در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

نخ چله چیست؟

چله تارهای قالی را تشکیل می‌دهد که پایه و اساس فرش است. نخ چله از الیاف مختلفی مانند پشم، پنبه و ابریشم تهیه می‌شود. این الیاف با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود دارای مقاومت‌های متفاوت هستند. هر چقدر تاب نخ چله زیاد باشد در مقابل (حرارت، رطوبت و مواد شیمیایی) از استحکام بالایی برخوردار خواهد بود.

 

چله کشی چیست؟

چله کشی به نخ‌هایی گفته می‌شود که به موازات یکدیگر در طول دار قالی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. چله کشی توسط متخصصان و افراد با تجربه در زمینه قالیبافی انجام می‌شود. چله کشی مهم‌ترین مرحله قبل از بافت فرش است. با چله کشی می‌توان گره‌های فرش را روی این نخ‌ها زده و روند رج زنی و گره زنی را انجام داد.

 

انواع نخ چله

نخ چله در انواع مختلفی موجود هستند که عبارتند از:

نخ چله پنبه ای

نخ چله پنبه‌ای، نخی است که از الیاف غوزک، گیاه پنبه به دست می‌آید. این نوع نخ در کارخانه‌های پنبه پاک کنی و پنبه ریسی به صورت نخ خام و یا نخ تک لا تولید می‌شود و سپس به بازار عرضه می‌گردد.

نخ چله ابریشمی

نخ چله ابریشمی از پیله کرم ابریشم و توسط کارخانه‌های ابریشم کشی به دست می‌آید. نخ چله با توجه به رج‌شمار قالی تهیه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این که نخ چله ابریشمی دارای ظرافت و لطافت و استحکام زیادی است، برای چله کشی قالی‌های ظریف و ریز بافت از نخ ابریشمی استفاده می‌شود.

نخ چله پشمی

یکی دیگر از انواع نخ چله، نخ چله پشمی است. در زمان‌های قدیم به دلایل مختلف از جمله آسانی دسترسی و خاصیت گرمازایی و دوام و استحکام و نبودن امکانات کافی جهت تهیه نخ پنبه‌ای برای چله از پشم گوسفند استفاده می‌شد. اما امروزه به جای استفاده از پشم برای تهیه چله از نخ پنبه‌ای استفاده می‌شود. استفاده از نخ پنبه‌ای باعث افزایش سلامت قالی می‌شود. مگر در بعضی مناطق ایل نشین و عشایر که هنوز از نخ پشمی در قالی بافی استفاده می‌کنند.

 

پارگی نخ چله چیست؟

هرگاه هنگام بافتن قالی نخ چله از آن جدا شود، عیب پارگی نخ چله به وجود آمده است.

 

علت های پارگی نخ چلّه چیست؟

نخ چله به دلایل مختلفی ممکن است دچار پارگی شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • استفاده کردن از دفه هایی که دندانه‌های آن تیز است.
  • درست استفاده نکردن از دفه هنگام کوبیدن پودها.
  • سفت بودن بیش از اندازه ی چله‌ها در موقع چله کشی.
  • پوسیده شدن چله‌ها به دلیل طولانی شدن زمان بافتن قالی.
  • پاره شدن چله با وسایل نوک تیز.

 

ترمیم پارگی نخ چله در قالیشویی

ترمیم پارگی نخ چله باید توسط افراد مجرب و متخصص در حوزه فرش انجام شود. پارگی نخ چله در صورتی که ترمیم نشود می‌تواند باعث از بین رفتن فرش شود. در قالیشویی زن تمام آسیب‌هایی که به فرش وارد می‌شود توسط استادکاران ماهر ترمیم می‌شود. قیمت تمام خدماتی که روش فرش انجام می‌شود با توجه به میزان آسیب فرش تعیین می‌شود. شما می‌توانید برای ثبت سفارش یا کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناس پشتیبان قالیشویی زن در ارتباط باشید.

نظر دهید