نکات مهم در شستشوی فرش دستباف در منزل

شستشوی اصولی فرش باعث افزایش طول عمر فرش می شود. به خصوص فرش های دستباف که در اثر شستشوی غیر اصولی می توانند به شدت آسیب ببینند. بهترین روش برای شستشوی فرش دستباف، استفاده از خدمات قالیشویی است. اما ممکن است برخی از افراد ترجیح بدهند که فرش دستباف را در خانه بشویند. با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی نکات مهم در شستشوی فرش دستباف در منزل بپردازیم. در ادامه این مقاله با قالیشویی زن همراه باشید.

 

غبارگیری فرش دستباف در منزل

اولین کاری که قبل از شستشوی فرش دستباف باید انجام شود، غبار گیری فرش است. غبار گیری فرش دستباف قبل از شستشو باعث می شود تا خاک ها و مواد باقی مانده غذا از ریشه فرش خارج شود و در هنگام شستشو تبدیل به گل نشود. فرش های دستباف بر خلاف فرش های ماشینین بسیار حساس هستند و در صورتی که غبار گیری فرش در منزل به شکل صحیحی انجام نشود، ممکن است فرش حالت اولیه خود را از دست بدهد یا دچار پارگی شود. برای غبار گیری فرش دستباف از دو روش دستی و مکانیکی استفاده می کنند.

غبارگیری دستی

برای شستشوی فرش دستباف در منزل از روش دستی برای غبارگیری استفاده می شود. در روش دستی فرش دستباف چندین مرتبه تکانده می شود تا غبار اولیه از آن خارج شود. سپس با استفاده از جاروهای چوبی به پشت فرش ضربه می زنند تا غبار باقی مانده از ریشه فرش خارج شود. کسانی که فرش دستباف خود را در منزل غبار گیری می کنند، باید مراقب باشند تا ریشه فرش در اثر ضربات چوب دچار پارگی نشود.

غبارگیری مکانیکی

روش دیگری که برای غبار گیری فرش دستباف استفاده می شود، غبار گیری مکانیکی است که در قالیشویی ها انجام می شود. در قالیشویی ها با استفاده از دستگاه و ماشین های اتوماتیک متناسب با نوع فرش، غبار گیری فرش را انجام می دهند که در این روش بر خلاف روش دستی آسیبی به فرش وارد نمی شود.

 

دمای مناسب آب برای شستشوی فرش دستباف

نخ ها و پشم هایی که برای بافت فرش دستباف استفاده می شوند معمولاً با استفاده از رنگ های طبیعی رنگرزی می شوند. طبیعی بودن رنگ فرش های دستباف باعث شده است که این فرش ها بسیار حساس بوده و در هنگام شستشوی دچار رنگ دهی شوند. دمای آب مهم ترین عاملی است که باعث رنگ دهی فرش دستباف می شود بنابراین برای شستشوی فرش دستباف در منزل باید از دمای مناسبی برای شستشو استفاده کرد. آب معمولی یا آب سرد دمای مناسبی برای شستشو هستند. بر خلاف آب سرد، شستشوی فرش دستباف با آب گرم باعث رنگ دهی فرش و تثبیت رنگ ها در بخش های دیگر فرش می شود. بنابراین در هنگام شستشوی فرش دستباف در منزل حتما باید به دمای آب برای شستشو توجه شود تا فرش دچار آسیب نشود.

 

استفاده از مواد شوینده مناسب

نکته دیگری که در هنگام شست و شوی فرش دستباف باید به آن توجه شود، استفاده از مواد شوینده مناسب است. مواد شوینده تأثیر زیادی در سالم ماندن بافت فرش و ثابت ماندن رنگ آن دارند؛ بنابراین در هنگام شستشوی فرش دستباف در منزل باید از مواد شوینده ای استفاده شود که آسیبی به بافت فرش و رنگ آن وارد نکند. مواد شوینده ای که برای شستشوی فرش دستباف استفاده می شود نباید دارای مواد اسیدی و قلیایی باشد زیرا این مواد باعث سست شدن ریشه و از بین رفتن چربی پشم می شوند و احتمال پارگی فرش را بیشتر می کنند.

 

آبگیری فرش دستباف

در آب گیری فرش دستباف باید توجه شود تا از روش لول کردن استفاده نشود زیرا لول کردن فرش دستباف علاوه بر کج شدگی فرش باعث ترکیب شدن رنگ ها با یک دیگر شده و باعث آسیب فرش می شود. برای آب گیری فرش دستباف در منزل بهتر است از یک پارو یا پارچه ملایم استفاده شود تا بخشی از آب از سطح فرش خارج شود.

 

خشک کردن فرش دستباف

روش های مختلفی برای خشک کردن فرش وجود دارد که بهترین روش برای خشک کردن فرش دستباف در منزل، پهن کردن آن در هوای آزاد است. فرش دستباف پس از آبگیری باید در فضای آزادی به دور از نور خورشید پهن شود تا با جریان هوا خشک شود. نور خورشید عاملی است که باعث کم رنگ شدن فرش دستباف و سست شدن بافت آن می شود. همچنین برای خشک کردن فرش دستباف به هیچ عنوان نباید از دستگاه های گرم کننده استفاده کرد زیرا این دستگاه ها باعث تغییر شکل بافت فرش دستبافت می شوند.

 

بهترین راه برای شستشوی فرش دستباف چیست؟

بهترین راه برای شست و شوی فرش دستباف، شستشوی آن در قالیشویی است که با کمک کادری مجرب و حرفه ای، زیر نظر کارشناسان فرش انجام می شود. کارکنان قالیشویی ها اطلاعات کاملی در رابطه با شستشوی صحیح فرش دستباف دارند و از بهترین روش ها برای غبارگیری، آب گیری، شستشو و خشک کردن فرش دستباف استفاده می کنند.

در شست و شوی فرش دستباف در قالیشویی از روش مکانیکی برای غبار گیری فرش استفاده می کنند که باعث پارگی و آسیب به بافت فرش نمی شود. در قالیشویی‌ها قبل از شستن فرش دستباف، رنگ دهی آن توسط کادری مجرب و حرفه ای تست می شود و متناسب با جنس و نوع بافت فرش از مواد شوینده مناسب استفاده می شود. با توجه به اینکه فرش های دستباف بسیار حساس هستند و در معرض آسیب قرار دارند، در قالیشویی ها افرادی مجرب و آموزش دیده برای رفو و ترمیم بخش های آسیب دیده فرش استخدام می شوند که با بافت مجدد بخش هایی از فرش، آن را ترمیم می کنند.

 

شست و شوی فرش دستباف در قالیشویی زن

قالیشویی زن یکی از قالیشویی های معتبر و بزرگ در تهران است که از کادری مجرب و دوره دیده برای ارائه خدمات تخصصی در حوزه شستشوی فرش بهره مند شده است. هدف این مجموعه ارائه خدمات تخصصی در حوزه فرش است. تمام قیمت های این مجموعه بر اساس نرخ مصوب اتحادیه قالیشویی است. قالیشویی زن جهت رفاه حال مشتریان خود امکان ثبت سفارش آنلاین را فراهم کرده است. همچنین این مجموعه برای مشتریانی که سفارش خود را بصورت آنلاین اعلام می کنند ۲۰٪ تخفیف در نظر گرفته است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس پشتیبان مجموعه در ارتباط باشید.

 

 

 

نظر دهید