نقشه فرش دستباف از ابتدا تا خلق طرح

اهمیت وجود فرش در خانه‌های ایرانی از گذشته‎های دور ثابت شده است. درست است که این هنر زیبا به زیر پا افتاده اما چنان ارزشمند است که امروزه به عنوان یک کالای هنری و ارزشمند به کشورهای اروپایی صادرات زیادی دارد. یک فرش هر چقدر هم با دقت و ظرافت بافته شود، در صورتی که طرح مناسب و زیبایی نداشته باشد، نصف ارزش خود را از دست داده است. بافت فرش به روش دستی بسیار کار سختی است و نیاز به دقت فراوان دارد، بهتر است قبل از این مرحله طرح بی‌نظیری از نقشه فرش دستباف به دست آورید. البته در هر قالیشویی فردی استخدام می‌شود که به نقشه فرش مسلط باشد که اگر فرش شما در اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، بتواند برای ترمیم آن کاری انجام دهد.

تمامی طرح‌های روی فرش‌های دستباف یا ماشینی از نمادهای مختلفی الگو گرفته است. از طبیعت، سنت‌ها، مراسم‌ها، عقاید دینی و مذهبی و … برای نقشه فرش دستباف و ماشینی الهام می‌گیرند. اما امروز سلیقه افراد بیشتر به سمت طرح‌های ساده گرایش پیدا کرده است.

سبک مینیمال آرامش و حس مدرن برای مخاطب ایجاد می‌کند. البته این که فرش را با چه وسایلی کنار هم قرار دهید شرط مهمی است. شما هر چقدر هم فرش و وسایل گران قیمتی را خریداری کنید اما نحوه چیدمان و هارمونی رنگ آن را رعایت نکنید نتیجه معکوس در زیبایی دکوراسیون شما خواهد داشت. اما پس از تکمیل طرح نهایی نقشه فرش سپس مرحله مشخص کردن رنگ فرش را باید پشت سر بگذاریم. این مرحله نیازمند سلیقه و روانشناسی رنگ‌ها است.

برخی از رنگ‌ها از گذشته بسیار مورد توجه ایرانیان بوده است. برای مثال رنگ فیروزه‌ای همیشه رنگ محبوب ما بوده که امروزه هم محبوبیت و جذابیت خود را حفظ کرده است. طرح و رنگ فرش می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی دکوراسیون منزل ما بگذارد. اگر قصد تغییر دکوراسیون دارید پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا فرش دلخواه خود را انتخاب کنید و متناسب با آن مبلمان و پرده را انتخاب کنید.

کشیدن نقشه فرش دستباف ایرانی

با پی بردن به اهمیت وجود فرش، متوجه شدند این کالا می‌تواند زینت بخش فضاهای سرپوشیده شود. به همین دلیل سعی می‌کردند با تغییر رنگ نخ در بافت، طرح‌های متنوع ایجاد کنند. در پایان بافت شاهد یک طرح زیبا می‌شدند و خستگی‌شان با نگاه به هنر خود جایش را به ذوق می‌داد. امروزه برای به پدید آوردن نقشه فرش راه ساده‌تری وجود دارد. کامپیوترها همیشه به کمک ما آمده‌اند. این بار هم ما را برای ایجاد نقشه فرش تنها نگذاشته‌اند.

در گذشته برای کشیدن نقشه فرش، از کاغذهای مخصوص شطرنجی استفاده می‌کردند. البته این شیوه همچنان طرفداران خود را دارد. اما کسی که این روش را انجام می‌دهد بر روی این کار تسلط کافی دارد. هر خانه در کاغذهای شطرنجی برابر با یک گره است که برای فهم راحت‌تر نقشه خوانی، هر تکه ۱۰ در ۱۰ را با خطی پر رنگ‌تر مجزا می‌کنند.

آشنایی با انواع نقشه‌های فرش ایرانی

نقشه‌های فرش سبک‌های مختلفی دارد. می‌تواند یک داستان برایتان تعریف کند که هر گوشه‌اش یکی از نمادهای زندگی باشد. می‌تواند طرح‌های زاویه‌دار یا سنتی باشد که نگاه شما را به دنبال خود بکشاند. نقشه‌های فرش‌های دستباف و ماشینی کمی باهم تفاوت دارند، برای آشنایی با تفاوت فرش دستباف و فرش ماشینی به مقاله ما در این رابطه مراجعه نمایید، سپس با ما در این مقاله همراه باشید. برایتان چند نوع نقشه فرش دستباف ایرانی را ذکر می‌کنیم.

البته این نقشه‌ها آن‌قدر زیاد و متنوع است که برای همه سلیقه‌ها طرح دلخواه وجود دارد. نقشه ایل عشایر شاهسون، نقشه فرش هندی، قفقازی و بسیاری از طرح‌های دیگر در دنیای نقشه فرش وجود دارد. نقشه فرش درختی، که از نام آن پیداست. از طرح گیاهان و درختان الگو گرفته می‌شود. گاهی در این طرح چند پرنده هم نقشه را تکمیل می‌کنند. اما تمرکز اصلی طرح بر روی درختان و شاخ و برگ آن است.

نام طرح بته جقه را حتما شنیده‌اید. طرح‌های بته جقه می‌تواند با رنگ‌ها و تعداد متنوع در نقشه فرش جای گیرند. نقشه فرش شاه عباسی که به عصر صفویه برمی‌گردد، امروزه هم طرفداران زیادی دارد. در این طرح شاهد گل‌هایی با ظاهر خاصی که نماد شکوفه‌های انار زرتشتیان است، هستیم.

نظر دهید