نحوه استفاده از شامپو فرش از نظر کارشناس فرش

شستن فرش با شامپو فرش یکی از ساده‌ترین راه های شستشوی فرش است؛ این روش در ده سال اخیر بسیار مورد توجه خانم های ایرانی قرار گرفته است. این راه ساده می تواند مزیت ها و معایبی را در بر داشته باشد. آشنایی با این مزیت ها و معایب می تواند به افراد کمک کند تا بهترین روش را برای شستشوی فرش انتخاب کنند. به همین دلیل در این مقاله به سراغ کارشناس فرش قالیشویی زن رفتیم تا درباره استفاده از شامپو فرش اطلاعات لازم را در اختیار ما بگذارد.

 

روش صحیح شستن فرش با شامپو فرش

شستن فرش با شامپو فرش اصولی دارد که افراد باید به خاطر بسپارند در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی نگیرند. برخی از این اصول عبارتند از:

  • زمانی باید از شامپو فرش برای شستشوی فرش استفاده کرد که کثیفی فرش به یک یا چند نقطه محدود شده باشد. شستن کل فرش با شامپو فرش توصیه نمی شود.
  • هر شامپو فرش با توجه به برندی که دارد؛ دستور مصرف مختلفی دارد. حتماً دستور مصرف آن به طور دقیق خوانده شود.
  • حتماً آب ولرم با شامپو فرش مخلوط شود؛ مخلوط شدن آب ولرم و گرم باعث تأثیرگذاری بیشتر شامپو فرش خواهد شد.
  • شامپو فرش خریداری شده باید حتماً استاندارد باشد و با همه نوع الیاف سازگاری داشته باشد. در هنگام خرید حتماً باید به این نکته توجه شود.
  • بهتر است قبل از اینکه شامپو فرش در یک نقطه وسیع استفاده شود؛ در یک گوشه فرش امتحان شود.
  • قبل از استفاده از شامپو فرش باید سطح فرش به خوبی جارو شود چون شامپو فرش باعث نفوذ گرد و غبار به داخل الیاف فرش می شود و این موضوع باعث کثیفی بیشتر فرش خواهد شد.

 

مزیت های استفاده از شامپو فرش

شستن فرش با شامپو فرش مزیت هایی در پی دارد که عبارتند از:

  • شستن فرش با شامپو فرش گزینه مناسبی برای فرش های شگی است. زیرا شست و شوی زیاد این نوع فرش ها می‌تواند باعث آسیب جدی به فرش ها شود. در صورت کثیفی جزئی می توان از شامپو فرش برای تمیزی این فرش ها استفاده کرد.
  • شامپو فرش جزو شوینده های خنثی به حساب می آید؛ در نتیجه به شرط استاندارد بودن شامپو فرش می توان با خیال راحت از آن استفاده کرد.
  • شامپو فرش گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه های چربی و لکه های تازه است. برخی از لکه ها اگر دیر از بین بروند ممکن است در بافت فرش ماندگار شوند؛ در صورت ایجاد این لکه ها می توان با شامپو فرش سریعاً آنها را از بین برد.
  • شستن فرش با شامپو فرش ساده بوده و در عرض کمترین زمان می توان فرش را تا حدودی تمیز کرد.

 

معایب استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش معایبی در پی دارد که لازم است قبل از شستن فرش با شامپو فرش این معایب در نظر گرفته شوند. این معایب عبارتند از:

چرک مردگی فرش

شستن تمام فرش با شامپو فرش امکان پذیر نیست. در صورتی که افراد تمام فرش را با شامپو فرش شست و شو دهند؛ نتیجه مطلوبی نخواهند دید؛ زیرا این کار باعث چرک مردگی فرش خواهد شد.

باقی ماندن کف شامپو فرش

یکی از مشکلات رایج در شستن فرش با شامپو فرش این است که بقایای کف شامپو در فرش نفوذ خواهد کرد و باعث ایجاد حالت چسبندگی در فرش خواهد شد. باقی ماندن کف باعث نفوذ بیشتر گرد و غبار در فرش و کثیفی بیشتر آن در طول زمان خواهد شد.

تهدید سلامتی افراد خانواده

در ساختار شامپو فرش مواد شیمیایی فرار به کار برده شده است. این مواد شیمیایی فرار به مرور زمان از طریق تبخیر از بین می روند. در هنگام تبخیر شدن این مواد در فضای خانه پخش می شوند که ممکن است برای افراد خانواده خصوصاً کودکان و کسانی که ریه های حساس دارند؛ مشکل ساز باشد.

ایجاد مسمومیت در کودکان

اگر کودکان اسباب بازی هایی را که روی فرش شسته شده با شامپو فرش قرار گرفته است را در دهان خود فرو ببرند؛ ممکن است دچار دل درد و حالت تهوع شوند. دلیل این امر می‌تواند نفوذ مواد شیمیایی شامپو فرش به اسباب‌بازی ها باشد.

از بین بردن رنگ فرش

در بافت برخی از فرش ها از رنگ های طبیعی استفاده شده است. شستن فرش با شامپو فرش می تواند به مرور زمان باعث از بین بردن این رنگ ها شود.

ایجاد ترک پا

شستن فرش با شامپو فرش باعث می شود که بافت فرش نسبت به حالت قبل خود خشک تر شود. خشک تر شدن فرش می تواند باعث ایجاد ترک پا در افراد شود.

 

نتیجه گیری

شستن فرش با شامپو فرش یکی از ساده ترین راه های از بین بردن لکه ها است. اما اگر این روش به طور دائمی استفاده شود می تواند مشکلاتی را برای فرش ایجاد کند. ایجاد لکه های دائمی به دلیل راه رفتن روی فرش شسته شده با شامپو فرش، ایجاد مشکلات تنفسی، پوسیدگی الیاف فرش و کمرنگ شدن رنگ آن از جمله این مشکلات است. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است فرش به قالیشویی های معتبر سپرده شود. قالیشویی ها به صورت تخصصی و با استفاده از مواد شوینده مطلوب، بدون اینکه مشکلی برای الیاف یا رنگ فرش پیش آید فرش ها را عاری از هر گونه لکه و گرد و غبار می کنند.

نظر دهید