لکه بری فرش در خانه یا کارخانه قالیشویی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

آیا تا به حال دیده‌اید که فرشی زیر پا باشد و لک نشده باشد. در این مقاله ما به دنبال آن هستیم که بهترین راه لکه بری فرش را برای شما توضیح دهیم . راه های لکه بری فرش بسیار زیاد هستند اما گاهی استفاده از آنها آنچنان به فرش شما لطمه می زند که مجبور می شوید برای خانه یک فرش جدید بخرید. استفاده درست از مواد لکه بر و البته اعتماد به یک قالیشویی خوب برای به انجام رساندن یک عملیات لکه بری از ارکان یک لکه بری موفق هستند.

اول لکه روی فرش را بشناسید

لکه‌های روی فرش شما از چه موادی تشکیل شده است. آیا مواد روغنی این لکه را به وجود آورده اند یا مواد معدنی. در کنار این دو مواد مواد غذایی یا مواد پروتئینی هم درصد بالایی از لکه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. مواد روغنی عملا به واسطه نفوذ بالای مواد روغنی به عمق فرش سخت‌ترین بخش لکه بری از فرش را برای شما می‌سازند. مواد روغنی علاوه بر این که خود لکه های بسیار سرسختی را روی فرش می‌سازند، خود به شدت جاذب گرد و غبار کرک هستند و سبب می‌شوند چرکی مضاعفی برای فرش شما پیش بیاید.

در ادامه این مطلب بعد از آشنایی با انواع لکه‌ها به دست و پنجه نرم کردن با لکه ها می‌پردازیم.

لکه‌های دیگر حاصل از مواد معدنی رنگ دار است. گاهی این رنگ‌ها همراه روغن هستند و گاهی به صورت خشک روی فرش قرار می‌گیرند و سبب به هم ریختن آن می‌شوند. این لکه‌ها نسبت به لک‌های روغنی کمتر دردسر آفرین‌اند مگر مواد معدنی قوی مانند لاجورد، که در پایه خود رنگ فوق العاده قویی دارند و رنگ بری از آنها به شدت سخت است. دیگر لکه‌هایی که می توان تا حدی آنها را در خانه پاک کرد لکه‌های ناشی از غذا هستند. لکه‌هایی که در اصطلاح از مواد پروتئینه درست شده‌اند .

دسته دیگر از لکه‌ها هم از غذا و نوشیدنی به وجود می‌آیند اما غذاها و نوشیدنی‌های رنگ دار مانند چای، قهوه و برخی از آب میوه‌ها. این دسته را هم می‌توان در دسته لکه‌های بسیار سرسخت دسته بندی کرد.

روش‌های خانگی لکه بری فرش در برابر روش‌های لکه بری در قالیشویی

در میان روش‌های لکه بری فرش در خانه روش‌هایی که از جوش شیرین و اندکی سرکه سفید استفاده می‌کنند تا حدی نسبت به دیگر روش‌ها می‌توانند موفق‌ آمیزتر باشند. اما این گروه خاص از لکه‌برها اولا حریف لکه‌هایی خاصی نمی‌شوند و تنها برخی از لکه‌ها را تقریبا از بین می‌برند.

اگر غذایی به شدت چرب و یا یک لیوان روغن روی فرش شما ریخته به خصوص اگر این روغن از نوع صنعتی آن باشد به هیچ عنوان خود را معطل لکه‌برهای خانگی نکنید. هر چه سریع‌تر با کارخانه قالیشویی تماس بگیرید. روغن‌های صنعتی در خود انواع مواد اسیدی را دارد و می‌توانند در فاصله کوتاهی از ریخته شدن مایع روغنی روی فرش، فرش شما را بپوساند و صدمه بسیار جدی به آن بزند. لکه برهای خانگی لکه های پروتئینه و برخی مواد معدنی که را به خوبی پاک می کنند اما به یاد داشته باشید که لکه‌‌برها خانگی هم مواد اسیدی دارند و اگر به موقع از روی فرش پاک نشوند سبب پوسیدن فرش می‌شوند.

در لکه بری فرش یک موضوع را به یاد داشته باشید ۱٫ عمق لکه شما تا چه حد است و دوم جنس ماده لکه زای شما چیست؟

به جز مواد روغنی و معدنی مابقی انواع لکه‌ها را اگر چندان عمیق نباشند و می توان با لکه برهای خانگی برداشت و بعد از مدتی فرش را به قالیشویی سپرد و اطمینان داشته باشید می‌شود آثار محو آن را هم از بین ببرید. اما در صورتی که لکه عمیق و از جنس‌های روغنی و معدنی بود حتما، اول آن را با دستمال کاغذی زیاد بر دارید و بعد برای لکه بری حتما با یک قالیشویی تماس بگیرید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *