قالیشویی فرش با اصول مذهبی

منظور از شست‌وشو به روش مذهبی این است که در قالیشویی برای رفع لکه‌های نجاست مانند: لکه خون یا ادرار از روش‌های خاصی استفاده می‌کنند تا اثر نجاست از روی فرش پاک شود. به این روش که طبق اصول خاصی انجام می‌شود، شست‌وشوی مذهبی می‌گویند. در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا در رابطه با قالیشویی فرش با اصول مذهبی توضیح دهیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

شست‌وشوی فرش در قالیشویی با اصول مذهبی چگونه است

پاک کردن لکه‌های نجاست از روی فرش یا موکت برای مسلمانان بسیار حائز اهمیت است زیرا؛ نماز خواندن روی فرش‌هایی که نجس است و محل نجاست مشخص نیست باطل است‌. به همین دلیل برای رفع لکه‌های نجاست حتماً باید به قالی‌شویی‌های معتبری که نحوه شست‌وشوی فرش طبق اصول مذهبی را آموزش دیده‌اند، مراجعه شود. یکی از نکاتی که در رابطه با لکه‌ها باید به آن توجه شود، نوع لکه است. کثیفی‌ها با لکه نجاست متفاوت هستند و برای شست‌وشو طبق اصول خاص باید شسته شوند. اگر‌چه کثیفی و گردوغبار در اثر شست‌وشو با مواد شوینده یا زیر نور آفتاب پاک می‌شوند اما لکه نجاست با این مواد و زیر نور آفتاب پاک نمی‌شود و حتماً باید با آب طبق شرایطی که در ادامه بیان می‌شود، شسته شوند.

 

عواملی که موجب نجاست فرش می‌شود

طبق احکام دین اسلام عوامل متعددی موجب نجاست فر‌ش می‌شوند که در ادامه به توضیح سه مورد آن پرداختیم.

خون

یکی از مواردی که باعث نجاست فرش می‌شود، خون انسان یا حیوانات جهنده است. ممکن است در اثر خراش و خونریزی، مقداری از خون روی فرش ریخته شود. این لکه خون موجب نجس شدن فرش می‌شود و برای تمیز شدن آن سریعاً باید اقدام شود.

ادرار و مدفوع

بسیاری از فرش‌ها به دلیل ادرار یا مدفوع کودکان نجس می‌شوند. نجس شدن فرش در اثر ادرار و مدفوع علاوه بر اینکه نماز را باطل می‌کند، باعث ایجاد لکه روی فرش می‌شود.

حیوانات خانگی مانند

سگ‌ها و حیوانات جهنده یکی دیگر از عواملی هستند که موجب نجس شدن فرش می‌شوند. علاوه بر خود حیوان، ادرار و مدفوع آن هم موجب کثیفی و نجس شدن می‌شود؛ بنابراین بهتر است برای شست‌وشوی فرش‌هایی که نجس هستند، به قالیشویی مراجعه شود تا با اصول مذهبی به رفع آن بپردازند.

 

روش‌های قالیشویی با اصول مذهبی‌

در قالیشویی‌ها برای اینکه لکه نجاست از سطح فرش پاک شود، از دو روش استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:

شست‌وشو با آب کر

به آبی گفته می‌شود که حجم آن به اندازه یک مکعب و اضلاع آن به اندازه سه وجب و نیم باشد. شرایط گفته شده مربوط به زمانی است که از آب راکد استفاده شود. طبق بیانات مراجع تقلید، در روش شست‌وشو با آب کر و جاری نیازی به جدا‌شدن آب غساله نیست‌. (آب غساله: آبی است که در مرحله اول شست‌وشو با آب قلیل در اثر فشار دست باید از فرش جدا شود.)

شست‌وشو با آب جاری

یکی از روش‌‌های شست‌وشو طبق اصول مذهبی، شست‌وشو فرش با آب جاری است که نسبت به روش دیگر راحت‌تر و سریع تر انجام می‌گیرد. در این روش از منبع آبی استفاده می‌شود که قطع نمی‌شود، در واقع در این روش برای رفع لکه نجاست آب باید در جریان باشد.

 

آیا شست‌وشو به روش مذهبی در منزل امکان پذیر است

اگر‌چه ممکن است شست‌وشوی فرش در آپارتمان امکان پذیر باشد، اما احتمال از بین رفتن نجاست در روش خانگی کم است و ممکن است شست‌وشو به روش صحیحی انجام نگیرد؛ بنابراین بهتر است برای شستن فرش‌هایی که در اثر ادرار یا لکه خون، نجس شده‌اند به قالیشویی مراجعه شود. قالی‌شویی‌های معتبر به بهترین نحو به شست‌وشوی فرش‌های نجس با اصول مذهبی می‌پردازند‌. اما اگر کسانی قصد ازبین‌بردن لکه نجاست در منزل را دارند بهتر است از روش زیر استفاده کنند.

شست‌وشو با آب قلیل در منزل

شست‌وشو با آب اندک یکی از روش‌های از بین بردن نجاست در منزل است. برای این کار ابتدا محل نجاست را به کمک یک پارچه نم‌دار پاک کرده و سپس با آب کم محل نجاست پاک شود. آبی که در اولین مرحله شست‌وشو در محل نجاست ریخته شد، باید در اثر فشار از آن خارج شود. به آبی که در این مرحله از فرش خارج می‌شود، آب غساله گفته می‌شود. خارج شدن آب غساله از فرش برای از بین بردن نجاست ضروری است‌. علاوه بر مرحله اول شست‌وشو، محل نجاست دو بار دیگر باید با آب شسته شود تا اثر نجاست به طور کامل از بین برود.

 

کلام آخر

در این مقاله به توضیح شست‌وشوی فرش در قالیشویی با اصول مذهبی پرداختیم‌. در قالیشویی از آب جاری و آب کر برای رفع نجاست استفاده می‌کنند. شست وشوی فرش در منزل با آب اندک انجام می‌شود، اما بهتر است برای اطمینان از پاک شدن نجاست، برای رفع لکه‌های نجاست به قالیشویی‌های معتبری که در سطح شهر وجود دارد مراجعه شود.

نظر دهید