قالیشویی به روش جدید در کارخانه قالیشویی

قالیشویی به دو روش سنتی در منزل و روش جدید در کارخانه انجام می‌شود. در روش سنتی شستشوی فرش با توجه به این که شستشو توسط افراد مجرب و آشنا به فرش انجام نمی‌شود امکان این وجود دارد که به فرش صدمه وارد شود. به همین دلیل برای افزایش عمر قالی بهتر است که شستشوی قالی در کارخانه توسط افراد آشنا به فرش انجام شود.

 

مراحل شستشوی قالی در کارخانه

فرش بعد از انتقال به قالیشویی توسط کارشناس فرش بررسی می‌شود تا قبل از انجام عملیات شستشو ایرادات فرش رفع شود. سپس غبارگیری از فرش انجام می‌شود. غبارگیری گردوخاک باقی مانده لابه‌لای پرزهای فرش را بیرون می‌کشد. در صورتی که قبل از شستشوی فرش، غبارگیری انجام نشود گردوخاک باقی مانده میان الیاف فرش هنگام برخورد با آب، یک لایه گلی نازک روی فرش ایجاد می‌کنند. در صورتی که فرش به خوبی شسته نشود این لایه گلی میان پرزهای فرش باقی خواهد ماند و در دراز مدت باعث پوسیدگی فرش خواهد شد.

بعد از غبارگیری فرش توسط کارشناس فرش بررسی می‌شود و در صورت وجود هرگونه پارگی یا سوراخ، فرش به بخش رفوکاری انتقال پیدا می‌کند. در کارخانه رفوکاری توسط استادکاران ماهر انجام می‌شود که سالیان سال است در حوزه فرش مشغول به فعالیت هستند.

سپس فرش توسط دستگاه‌های مخصوص شستشو که برس‌های بزرگ و دایره‌ای شکل دارند شسته می‌شوند. این برس‌ها به آرامی روی سطح فرش حرکت می‌کنند و چرک‌های قالی را تمیز می‌کنند. بعد از آن که تمام قسمت‌های فرش شسته شد؛ با استفاده از آب مواد شوینده روی فرش شسته می‌شود. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که شوینده هر فرش با توجه به نوع فرش انتخاب می‌شود. برای شستشوی فرش از مواد پاک کننده و مواد شوینده مخصوص فرش استفاده می‌شود که به فرش آسیبی وارد نشود.
پس از اتمام آبکشی، پس آب فرش باید کاملاً خنثی و صاف باشد. به همین علت آب از نظر قلیایی با PH مترو یا متل متالئین ارزیابی می‌شود.

در روش سنتی، فرش در معرض مستقیم نور خورشید پهن می‌شود تا خشک شود. در صورتی که نور خورشید باعث می‌شود که بافت فرش تغییر رنگ دهد که اصلاً خوشایند نیست. در صورتی که در کارخانه از گرم‌خانه برای شستشوی فرش استفاده می‌شود. استفاده از گرم‌خانه مزایای بسیار زیادی دارد. فرش در گرم‌خانه به صورت اصولی خشک می‌شود. در صورتی که فرش کاملاً خشک نشود این امکان وجود دارد که فرش کپک بزند و در دراز مدت دچار پوسیدگی شود. روش خشک کردن قالی در خشک خانه کارخانه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما در حالت کلی روش خشک کردن فرش در کارخانه به این شکل است.

  • قالی‌ها به حالت آویزان قرار می‌گیرند.
  • با استفاده از توربین‌های بادی و دستگاه‌های تولید گرما خشک می‌شوند.

در نهایت رطوبت فرش کاملاً گرفته می‌شود.

 

شستشوی فرش در قالیشویی زن

قالیشویی زن سال‌های طولانی است که در حوزه شستشوی فرش خدمات حرفه‌ای به مشتریان خود ارائه می‌دهد. علاوه بر این خدمات تخصصی فرش نیز توسط نیروهای مجرب و دوره دیده روی فرش انجام می‌شود. قیمت قالیشویی در این مجموعه مطابق با قیمت مصوب اتحادیه قالیشویی است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس پشتیبان مجموعه در ارتباط باشید. قالیشویی زن جهت رفاه حال مشتریان خود امکان ثبت سفارش آنلاین را نیز فراهم کرده است.

 

نتیجه‌گیری

شستشوی فرش به روش سنتی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به فرش وارد کند. به همین علت شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی توصیه می‌شود. افرادی که در قالیشویی کار می‌کنند با توجه به نوع فرش، عملیات شستشوی فرش را انجام می‌دهند. به همین علت، نه تنها هیچ گونه آسیبی به فرش وارد نمی‌شود بلکه ایرادات آن نیز برطرف خواهد شد.

نظر دهید