بررسی علل تغییر رنگ فرش

مسائل مختلفی می‌تواند بر روی تغییر رنگ فرش تاثیر بگذارد که در این مقاله با هم آنان را بررسی می‌کنیم. پس از خرید فرش باید به فکر نحوه نگهداری از آن باشید. این پروسه نگهداری به طول عمر فرش بسیار کمک می‌کند. اما شاید تا به حال به فکرتان رسیده که اگر فرش شما بنا به هر دلیل دچار تغییر رنگ شد و جذابیت اولیه رخ خود را از دست داد، باید چه کاری کرد. یکی از شغل‌های مهم هنر فرش، رنگ‌گذاری و نقاشی فرش است که توسط افراد ماهر در کارخانه قالیشویی انجام می‌شود.

فرشی را که برای فضای مورد نظر خود پس از بارها تحقیق و مقایسه می‌خرید، باید برای نگهداری صحیح آن تلاش کنید. تا بدون آگاهی متوجه تغییر رنگ فرش نشوید. به هر حال هزینه‌ای که برای داشتن آن پرداخت کرده‌اید باید استفاده درستی نیز از آن داشته باشید.

اما مسائل مختلفی باعث این مشکل می‌شود. یکی از آن علت‌ها تابش مستقیم نور خورشید بر روی فرش است که در ادامه مقاله به صورت کامل‌تری برای شما توضیح می‌دهیم. اما گاهی اوقات خودمان به راحتی باعث تغییر رنگ فرش می‌شویم. برای مثال زمانی که فرش خانه‌مان کثیف شده و خودمان برای تمیز کردن آن اقدام می‌کنیم.

شوینده‌های خانگی دارای مواد شیمیایی بسیاری هستند که می‌توانند رنگ فرش را تحت تاثیر قرار دهند. در حالت بدتری این شوینده‌ها ممکن است باعث قاطی شدن رنگ‌فرش هم شود. اما گاهی اوقات شما برای جلوگیری از این کار فرش خود را به یک قالیشویی می‌سپارند اما فرشی که در نهایت تحویل می‌گیرند به یک فرش بی رنگ و رو تبدیل شده است. به همین دلیل پیش از این کار حتما به دنبال یک قالیشویی مطمئن باشید.

تابش نور خورشید بر روی فرش می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد

حتما در روزهای بهاری و تابستان دلتان می‌خواهد آن لحظه‌ای که آفتاب از پنجره بر روی فرش تابیده، روی زمین دراز بکشید و خستگی به در کنید. جدا از فواید آفتاب گرفتن، این منبع انرژی طبیعی می‌تواند خستگی را از بدن شما دور کند.

اما باید بدانید که نور خورشید دارای اشعه‌هایی است که با تابیدن مدام به یک جسم می‌تواند رنگ آن را کم و مات کند. حالا فکر کنید این اتفاق برای فرش شما بیفتد، مسلما شفافیت رنگ‌های آن پس از مدتی با تابش نور خورشید از بین می‌رود و باعث تغییر رنگ فرش می‌شود.

برای جلوگیری از این کار راه سختی در پیش ندارید. اول این‌که فرش ارزشمند خود را در جایی که حدس می‌زنید همه روزه نور خورشید روی آن می‌افتد، پهن نکنید. اما اگر برای جابجایی فرش موافق نیستید و از جای آن راضی هستید می‌توانید در طول روز روی آن را با یک روفرشی بپوشانید. روفرشی از کثیف شدن فرش شما هم جلوگیری می‌کند.

اما چاره کار چیست؟

تا این‌جا از عواملی که باعث تغییر رنگ فرش می‌شود کمی برایتان گفتیم. گاهی اوقات ریخته شدن مواد چسبنده روی فرش، ما را مجبور می‌کند که برای پاکسازی آن از مواد شوینده قوی استفاده کنیم. این‌جاست که چاره دیگری جز تماس گرفتن با قالیشویی ندارید.

اگر فرش شما دچار تغییر رنگ شد، نگران نباشید! خوشبختانه کارشناسان برای هر مشکلی راهی را پیش رویتان می‌گذارند. اما این کار، فعالیتی نیست که خودتان دست به کار شوید. باید آن را به کارشناسان با تجربه قالیشویی بسپارید. رنگ‌گذاری فرش بهترین راه برای حل این مشکل است. رنگ گذاری فرش، این شغل هنرمندانه یکی از شغل‌های مکمل در حوزه فرش است که نیاز به حوصله و دقت فراوان دارد. این کار نوعی نقاشی اما بر روی فرش است. استاد این حرفه، نقشه فرش را در نظر می‌گیرد. رنگ‌های آن را تحلیل می‌کند و سپس به کمک رنگ و قلموهای مخصوص شروع به رنگ‌آمیزی می‌کند. پس از این به فرش و رنگ‌ها فرصت خشک شدن می‌دهند

نظر دهید