علت کدر شدن فرش چیست؟

فرش، گلستانی پر رنگ و نقش است که وجود آن زیبایی هر خانه ای را پر رنگ تر می کند. برای درخشیدن همیشگی این زیبایی، لازم است مراقبت های کافی از آن به خوبی و به درستی انجام شود. برای مراقبت از فرش، روش های مختلفی وجود دارد. شستن کامل و اصولی فرش، یکی از مهم ترین روش های مراقبت از فرش به شمار می آید. یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از شستشوی فرش به وجود آید، کدر شدن فرش است. کدر شدن فرش علت هایی مختلفی دارد که موجب زشت شدن ظاهر فرش می شوند. در این مقاله قصد داریم علت کدر شدن فرش را بررسی کنیم و شما را با روشی بهتر برای جلوگیری از کدر شدن فرش آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

دلایل کدر شدن فرش

فرش به دلایل مختلفی می تواند کدر شود. برخی از دلایل کدر شدن فرش عبارتند از:

غبارگیری نکردن فرش قبل از شستشو

از کارهای ابتدایی که برای شستن فرش باید انجام شود، غبارگیری فرش قبل از شستشوی آن است. برای این کار باید تمامی قسمت های فرش به درستی غبارگیری شود. برای غبارگیری می توان از جاروهای برقی یا جاروهای دستی استفاده کرد. با استفاده از جارو، گرد و غبار موجود در تمامی قسمت های بافت فرش و ریشه های فرش کاملاً تمیز و گردگیری شوند. اگر غبارگیری فرش به درستی انجام نشود، گرد و غبار در میان پرزها و بافت های فرش باقی می ماند. این گرد و غبار شاید ریز و ناچیز به نظر برسد، ولی تأثیر مستقیمی روی شفاف بودن فرش پس از شستشو خواهد گذاشت. تمیز کردن گرد و غبار فرش قبل از شستشو، از کدر شدن فرش جلوگیری می کند.

خیساندن نادرست فرش

استفاده از درجه آب نامناسب، باعث کدر شد فرش می شود. برای شستشوی فرش بهتر است از درجه دمای ملایم و مناسب برای آب استفاده شود. آب داغ هرگز موجب پاکیزگی و تمیزتر شدن فرش نمی شود. استفاده از آب داغ برای شستن فرش، علاوه بر آسیب هایی که به بافت فرش می رساند، باعث تغییر رنگ فرش می شود. همچنین خیس کردن فرش، به خصوص فرش های دستباف، برای مدت زمان طولانی قبل از شستشوی آن، باعث تغییر رنگ فرش و کدر شدن فرش می شود؛ بنابراین برای جلوگیری از کدر شدن فرش، بهتر است پس از خیس کردن فرش با دمای آب مناسب، بلافاصله شستشو داده شود.

استفاده از شوینده های نامناسب

یکی از مهم ترین علت هایی که باعث کدر شدن فرش می شود، استفاده از شوینده های نامناسب و شیمیایی است. شوینده های شیمیایی دارای خواص اسیدی یا قلیایی هستند که به بافت و رنگ فرش آسیب های متفاوتی می رسانند. کدر شدن فرش یکی از این آسیب ها است که در برخی مواقع قابل ترمیم نیست. برای جلوگیری از کدر شدن فرش بهتر است از شوینده های خنثی برای شستشوی فرش استفاده شود. شناخت و انتخاب شوینده مناسب، نیاز به تجربه و تخصص کارشناسی هر یک از انواع فرش ها دارد. قالیشویی های معتبر تجربه و تخصص کافی برای جلوگیری از کدر شدن فرش دارند.

آبگیری ناقص و نادرست فرش

فرش پس از شستشو، باید به صورت کامل و درست آبگیری شود. باقی ماندن آب در لا به لای بافت فرش علاوه بر دیر خشک شدن آن، باعث کدر شدن فرش می شود. در فرش های دستباف که الیاف فرش از مواد اولیه طبیعی تشکیل شده است، فرش ها بیشتر در معرض تغییرات رنگی مانند کدر شدن فرش هستند. اگر آب فرش پس از شستشو به خوبی گرفته نشود، رنگ طبیعی فرش آسیب می بیند و کدر می شود. بهتر است برای آبگیری فرش و جلوگیری از کدر شدن فرش از دستگاه های مکانیزه و مکشی استاندارد استفاده شود.

خشک کردن غیر اصولی فرش

یکی دیگر از دلایل کدر شدن فرش می شود، خشک کردن فرش در فضاهای نامناسب است. پهن کردن فرش در محیط هایی که دارای دود و آلودگی هوا هستند، باعث کدر شدن رنگ فرش می شود. آلودگی های هوا مخلوطی از ذرات سیاه رنگ، ریز و سمی هستند که علاوه بر آسیب هایی که به بافت و الیاف فرش می رسانند، باعث کدر شدن فرش می شوند. برای جلوگیری از کدر شدن فرش، لازم است فرش های شسته شده در محیط های بسته و دور از آلودگی محیطی پهن شوند.

 

چگونه از کدر شدن فرش جلوگیری کنیم؟

بهترین روشی که می توان برای جلوگیری از کدر شدن فرش پیشنهاد داد، استفاده از خدمات تخصصی قالیشویی های معتبر است. قالیشویی ها با رعایت تمامی نکات در تمامی مراحل شستشوی فرش، از کدر شدن فرش جلوگیری می کنند. فرش ابتدا به وسیله جاروهای برقی کاملاً غبارگیری می شود. سپس به کمک دستگاه های مکانیزه شستشوی فرش توسط کادر متخصص قالیشویی انجام می شود. برای شستشوی فرش از شوینده های مناسب و خنثی استفاده می شود. پس از اتمام شستشو، فرش به وسیله دستگاه های مکشی به صورت کامل آبگیری می شود. در انتها برای جلوگیری از کدر شدن فرش، آن را در محیط های مناسب و دور از آلودگی در قالیشویی ها پهن می کنند. ما در قالیشویی زن آماده ارائه خدمات تخصصی فرش به مشتریان خود هستیم. قالیشویی زن برای مشتریانی که سفارش خود را به‌صورت آنلاین اعلام می کنند ۲۰٪ تخفیف در نظر گرفته است. شما می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

نظر دهید