ضد عفونی کردن فرش در قالیشویی

امروزه در کمتر مواردی شستشوی فرش دستباف و ماشینی به روش دستی انجام می‌شود. بلکه این کار به مراکز ارائه دهنده خدمات قالیشویی سپرده می‌شود. خدمات ارائه شده تنها محدود به شستشوی انواع قالی و خشک کردن آن نیست. بلکه در صورت نیاز اقداماتی از قبیل رفوگری و تعمیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضد عفونی کردن فرش در قالیشویی را نیز می‌توان به این خدمات اضافه کرد. موضوعی که یک سال گذشته و به دلیل شیوع گسترده ویروس کووید ۱۹ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله به معرفی خدمات ضد عفونی کردن فرش در قالیشویی می‌پردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

خدمات مراکز قالیشویی

شستشوی فرش به شکل دوره‌ای به لحاظ مختلف دارای اهمیت است. این کار از تجمع گردوغبار داخل الیاف فرش جلوگیری می‌کند. گردوغبار علاوه بر افزایش خطر پوسیدگی و کاهش طول عمر قالی، مکان مناسبی را برای رشد و گسترش باکتری و حشراتی چون بید و ساس فراهم می‌کند. این خطرات برای فرش دستباف بیشتر از نوع ماشینی است.
امروزه مراکز قالیشویی خدمات متنوعی در زمینه شستشو و خشک کردن انواع فرش دستباف و ماشینی به متقاضیان ارائه می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد آن را بر شستشوی سنتی فرش ترجیح می‌دهند. از جمله خدمات این مراکز می‌توان به غبارگیری، تعمیرات، شستشو، ضدعفونی‌کردن فرش، خشک‌شویی و کنترل کیفیت اشاره کرد.

 

کارشناسی فرش

کارشناسی فرش اولین مرحله از کار مراکز قالیشویی است. در این مرحله نوع فرش (دستبافت یا ماشینی)، جنس الیاف، ضخامت الیاف، جنس تاروپود، قدمت، نقاط ضعف و پوسیدگی، وضعیت ریشه و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. بررسی این موارد به لحاظ انتخاب شوینده و شیوه شستشو اهمیت می‌یابد؛ به‌عنوان‌مثال شستشوی قالی دستباف به لحاظ لطافت الیاف به روش دستی و با مواد گیاهی انجام می‌شود.

 

غبارگیری

غبارگیری یکی از مراحل اصلی شستشوی فرش است. با این کار گردوغبار موجود در عمق بافت به منظور شستشوی آسان‌تر خارج می‌شود. در روش سنتی این کار با استفاده از ضربه به فرش انجام می‌گیرد. اما در مراکز قالیشویی این کار بر عهده دستگاه قرار دارد. به همین دلیل مشکلاتی از قبیل پارگی و آسیب به بافت قالی به حداقل می‌رسد.

 

رفوگری

فرش‌های آسیب دیده و مستهلک قبل از شستشو رفوگری می‌شوند. هدف از این کار ممانعت از گسترش آسیب‌دیدگی و محکم کردن ساختار برای آغاز شستشو است. از جمله خدمات ارائه شده در زمینه رفوگری می‌توان به ریشه‌زنی، ریشه‌بافی، قلم‌زنی، رنگ گذاری، چرم‌دوزی و … اشاره کرد. این کار توسط متخصصان با تجربه و ماهر انجام می‌شود.

 

شستشو

فرایند شستشو در مراکز قالیشویی به دو شکل سنتی و اتوماتیک است. در روش سنتی شستشو توسط نیروی انسانی و همانند شیوه قدیمی انجام می‌شود. اما در روش نوین شستشوی فرش بر عهده ماشین‌آلات دستی (شلاق زن) و اتوماتیک (دستگاه ریلی یا میزی) قرار دارد.

 

خشک‌شویی

خشک‌شویی در مراکز قالیشویی به دو روش صورت می‌گیرد. در ساده‌ترین روش قالی روی میله و در معرض نور خورشید قرار دارد. البته این کار معایب بسیاری داشته و کمتر به کار گرفته می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال شرایط آب و هوایی روی زمان خشک کردن تأثیر داشته و آن را با اختلال مواجه می‌کند. در مقابل استفاده از گرم‌خانه در این مراکز، مدت زمان خشک کردن را به کمتر از ۴۸ ساعت کاهش می‌دهد.

 

ضد عفونی‌کردن فرش

در بسیاری از موارد فرش تحویلی به مراکز قالیشویی به دلایل مختلف حاوی ویروس یا باکتری‌های بیماری‌زا است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به آلودگی فرش با خون، استفراغ، ادرار، مدفوع، قارچ، کپک، سوسک، ساس و … اشاره کرد. در این موارد شستشوی فرش به تنهایی کافی نیست و باید مرحله ضدعفونی‌کردن نیز انجام شود.
ضد عفونی‌کردن فرش مربوط به بعد از شستشو و نیازمند مواد حاوی الکل است. این مواد به صورت افشانه یا مایع در دسترس قرار دارد. البته مراکز قالیشویی پیش از استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده و آنتی باکتریال در رابطه با عدم آسیب به بافت یا تغییر رنگ فرش اطمینان حاصل می‌کنند. البته ضدعفونی‌کردن انواع فرش با آب جوش نیز امکان‌پذیر است. اما به دلیل احتمال آسیب به فرش کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه ضدعفونی‌کردن انواع فرش به لحاظ شیوع کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به همین دلیل در یک سال گذشته مراکز قالیشویی ضدعفونی‌کردن فرش‌ها را به خدمات اصلی خود اضافه کرده‌اند. حتی بسیاری از آن‌ها به ازای انجام این کار بهای اضافه از مشتریان خود دریافت نمی‌کنند.

 

کنترل کیفیت

بعد از پایان کار فرش توسط کارشناس مورد بررسی قرار گرفته تا صحت شستشو، ضدعفونی‌کردن فرش و سایر مراحل تأیید شود. همچنین هر گونه ناهمواری در سطح فرش یا کوتاهی و بلندی آن با استفاده از پرداخت یا دارکشی برطرف می‌شود. در پایان قالی به صورت رول و درب منزل به دست مشتری می‌رسد.

 

سخن پایانی

قالیشویی زن به واسطه خدمات بی‌نظیر و گسترده جای خود را بین مردم باز است. کارشناسی کیفیت فرش، تعمیر آسیب فرش، غبارگیری، شستشو و خشک‌کردن از جمله خدمات این مرکز هستند. اخیراً ضد عفونی‌کردن فرش نیز به خدمات قالیشویی زن افزوده شده است. دلیل توجه بیشتر به این موضوع، شیوع ویروس کرونا و نگرانی افراد از آلوده بودن انواع فرش خود به این ویروس است. البته هیچ گونه جای نگرانی بابت هزینه وجود ندارد. زیرا قالیشویی زن این کار را بدون دریافت وجه اضافه برای مشتریان خود انجام می‌دهد.

نظر دهید