شیرازه دوزی فرش در قالیشویی

به کناره های طولی فرش هایی که دارای طول و عرض هستند، شیرازه فرش گفته می شود. شیرازه مانند قابی است که کناره های فرش را نظم می دهد. شیرازه تأثیر بسیار زیادی در ظاهر فرش دارد. در صورتی که شیرازه فرش دچار آسیب شود، فرش جلوه خوبی نخواهد داشت. یکی از سؤالات رایج اغلب افراد این است که در صورت پاره یا پوسیده شدن شیرازه فرش چه باید کرد؟ با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به سؤالات مربوط به شیرازه دوزی فرش پاسخ دهیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

شیرازه دوزی فرش چیست؟

شیرازه دوزی عبارت است از چند تار رنگی که هم رنگ با کناره فرش است و به دور ۲ تا ۶ عدد تار کناره های فرش پیچیده می شوند. عمل شیرازه دوزی روی انواع فرش های ماشینی و دستباف انجام می شود و شیرازه دوزی در انواع فرش های مختلف، متفاوت است. به طور معمول، شیرازه دوزی فرش های دستباف به وسیله دست دوخته می شود و شیرازه دوزی فرش های ماشینی با استفاده از ماشین انجام می شود.

 

انواع شیرازه دوزی

شیرازه متصل

در این روش ابتدا چند رشته نخ هم جنس و هم رنگ با نخ های فرش انتخاب می کنند. سپس آنها را تاب می دهند و به صورت دو گلوله کوچک نخ در می آورند. در ادامه سر نخ گلوله را به دور تارهای شیرازه گره می زنند و پس از بافته شدن فرش، عمل پودکشی انجام می شود. شیرازه دوزی متصل در حین بافت فرش انجام می شود.

شیرازه منفصل

در این روش نخ هایی متناسب با جنس و رنگ فرش را انتخاب می کنند و با استفاده از سوزن شیرازه دوزی را انجام می دهند. دسته های نخ را موازی با کناره های فرش می گذارند و با کمک سوزن، نخی دیگر را دور دسته های نخ می پیچند و به فرش وصل می کنند. شیرازه دوزی منفصل بعد از اتمام کار بافت فرش، انجام می شود.

 

شیرازه دوزی فرش چه اهمیتی دارد؟

  • شیرازه دوزی باعث زیباتر شدن ظاهر فرش می شود.
  • برای منظم و مرتب بودن کناره های فرش از شیرازه دوزی استفاده می شود.
  • مهم ترین دلیلی که اطراف فرش را شیرازه دوزی انجام می دهند، بالا بردن مقاومت و استحکام سمت راست و چپ فرش و در نتیجه کل فرش است.
  • شیرازه دوزی موجب افزایش طول عمر مفید فرش خواهد بود.

 

چه فرش هایی نیاز به شیرازه دوزی دارند؟

  • فرش هایی که پس از بافته شدن، نیاز به شیرازه دوزی اولیه دارند.
  • فرش هایی که در اثر رطوبت، نخ های شیرازه و اطراف فرش پوسیده می شوند و از بین می روند، نیاز به شیرازه دوزی مجدد و ترمیم دارند.
  • فرش هایی که به علت بی دقتی و کشیده شدن، نخ های شیرازه آن با برخوردن به جایی، پاره می شوند، باید زودتر عمل شیرازه دوزی در آنها انجام شود.
  • فرش هایی که کناره های آنها در اثر پا خوردن زیاد، تکه تکه شده است، لازم است به صورت مرتب شیرازه دوزی شوند.

 

فرش های بدون شیرازه دوزی چه آسیبی می بینند؟

فرش هایی که بدون شیرازه هستند، پود فرش بیرون می ماند. تار و پود فرش، دو عنصر اصلی بافت فرش را تشکیل می دهند که خامه های فرش روی این دو عنصر بافته می شود. از بین رفتن تار و پود فرش، باعث از بین رفتن خود فرش می شود. شیرازه دوزی از پودهای فرش محافظت می کند. اگر به هر دلیلی شیرازه فرش از بین رود، لازم است هر چه سریع تر به ترمیم و شیرازه دوزی مجدد آن فرش، اقدام شود.

 

شیرازه دوزی فرش در قالیشویی

قالیشویی های معتبر که تحت نظارت اتحادیه های قالیشویی هستند، خدمات حرفه ای و ترمیم فرش را نیز به بهترین شکل انجام می دهند. از جمله خدمات حرفه ای که قالیشویی ها انجام می دهند، شیرازه دوزی فرش است. کادر قالیشویی ها افراد ماهر و باتجربه هستند که عمل شیرازه دوزی را با مهارت و تخصص کافی انجام می دهند. شیرازه دوزی باید با دقت کافی انجام شود تا فرش آسیب نبیند. شیرازه دوزی نادرست باعث پارگی فرش خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استعلام قیمت شیرازه دوزی و چگونگی ثبت سفارش می توانید با شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نظر دهید