شستن فرش کرمی در منزل

شستن فرش کرمی یا فرش‌های دستبافی که رنگ روشن دارند نسبت به شستشوی دیگر فرش‌ها دقت زیادی لازم دارد. از نظر بعضی افراد شستشوی هر نوع فرشی از جمله شستن فرش کرمی در منزل، خیلی راحت و بی دردسر است. در صورتی که اگر به هنگام شستن فرش کرمی به یک تعداد اصول خیلی مهم توجه نشود، فرش به هنگام شستشو یا پس از خشک شدن، آسیب‌های جدی خواهد دید. برخی افراد به دلایل داشتن سلیقه‌های خاص و متفاوت از فرش‌های کرمی یا رنگ روشن برای فرش کردن منزل خود استفاده می‌کنند. فرش‌های کرمی و رنگ روشن همان طور که ظاهری خاص و متفاوت دارند، روش‌های نگهداری از آن‌ها نیز متفاوت است. یکی از روش‌های نگهداری از این فرش‌ها، شستن فرش کرمی است. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی نکاتی کلیدی، راه‌های مفیدتر و بهتری را برای شستن فرش کرمی به شما ارائه دهیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

رعایت نکات کلیدی در شستن فرش کرمی

غبارگیری فرش

قبل از خیس کردن فرش به خصوص فرش کرمی، باید فرش به صورت کامل گردگیری شود. عمل گردگیری را می‌توان به وسیله جاروبرقی انجام داد. برخی افراد برای غبارگیری فرش از روش تکاندن فرش استفاده می‌کنند. در این روش فرش را از جایی آویزان می‌کنند و با یک چوب به پشت قالی می‌زنند. باید دقت داشت که این روش به آرامی انجام شود تا بافت فرش آسیب نبیند.

پاک کردن لکه های فرش

اگر فرش کرمی رنگ دارای هر نوع لکه‌ای باشد، لازم است قبل از شستشو لکه‌های موجود روی فرش کاملاً از بین بروند. برای لکه‌زدایی فرش، ابتدا باید نوع لکه شناسایی شود و سپس محلول مناسب با آن لکه انتخاب شود. استفاده از محلول‌های اشتباه و نامناسب باعث پخش شدن لکه‌ها روی فرش می‌شود. عمل لکه بری باید با دقت و به طور کامل انجام شود، چون در فرش‌های کرمی رنگ، لکه‌ها نمایان‌تر از رنگ‌های تیره‌تر هستند.

انتخاب شوینده های مناسب

فرش‌ها در دو نوع دستباف و ماشینی هستند. مواد اولیه فرش‌های دستباف از الیاف طبیعی و فرش‌های ماشینی از الیاف مصنوعی هستند؛ بنابراین برای انتخاب شوینده در شستن فرش کرمی لازم است شوینده متناسب با الیاف فرش انتخاب شود. فرش‌های کرمی به علت روشن بودن رنگ زمینه فرش، آلوده‌تر از دیگر فرش‌ها می‌شوند. شستن فرش کرمی به مواد شوینده قوی‌تری نسبت به دیگر فرش‌ها نیاز دارد.

آبگیری صحیح فرش

پس از شستن فرش کرمی و فرش‌هایی که رنگ روشن دارند، لازم است آبگیری فرش به صورت کامل انجام شود. آبگیری کامل فرش، هم از زرد شدن رنگ فرش جلوگیری می‌کند و هم باعث خشک شدن سریع فرش می‌شود. برای آبگیری فرش باید از ابزارهای استاندارد استفاده شود. نباید از ابزارهایی که لبه‌هایی تیز و نامناسب دارند استفاده کرد. دستگاه‌های مکشی بهترین وسیله برای آبگیری کامل فرش هستند.

خشک کردن صحیح فرش

برای خشک کردن فرش کرمی باید از محیط‌های بسته و مناسب استفاده کرد. شرایط محل خشک کردن فرش باید به صورتی باشد که هیچ نوع آلودگی مانند گردوخاک و دود در آن محل نباشد. همچنین برای خشک کردن فرش کرمی نباید فرش را در مقابل نور مستقیم خورشید گذاشت. بهتر است فرش در مکانی بسته یا سایه، خشک شود.

 

شستن فرش کرمی در منزل چه آسیب هایی به فرش می رساند؟

شستشوی فرش کرمی باید به صورت صحیح و توسط افراد مجرب انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیر هنگام شستشو یا بعد از شستشو برای فرش کرمی به وجود بیاید:

زرد شدن فرش

زرد شدن فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل به علت استفاده از روش‌های غیراستاندارد سنتی شستشوی فرش در منزل به وجود می‌آید. اگر فرش قبل از شستشو غبارگیری نشود، گردوغبار میان الیاف فرش باقی می‌ماند و این موضوع باعث زرد شدن فرش کرمی می‌شود. همچنین اگر پس از شستن فرش کرمی آبگیری آن به طور کامل انجام نشود، فرش پس از خشک شدن زرد رنگ خواهد شد.

تغییر رنگ فرش

به هنگام شستشوی فرش در منزل، به علت بی‌تجربگی و بی اطلاعی، فرش را به مدت زمان طولانی با استفاده از آب گرم خیس می‌کنند. این روش باعث قاطی شدن رنگ‌های فرش به خصوص فرش‌های دستباف کرمی می‌شود. در نتیجه فرش تغییر رنگ می‌دهد و آسیب می‌بیند. یکی از دلایل دیگری که باعث تغییر رنگ فرش می‌شود، استفاده از محلول‌ها و شوینده‌های شیمیایی و نامناسب است. محلول‌های نامناسب در لکه بری فرش و شوینده‌های نامناسب در شستن فرش کرمی موجب تغییر رنگ آن می‌شود.

تغییر بافت فرش

استفاده از ابزارهای نامناسب در مراحل آبگیری و شستن فرش کرمی، باعث می‌شود بافت فرش به طور جدی آسیب ببند. ابزارهایی که لبه‌های تیز و غیراستاندارد دارند در گاهی مواقع موجب پارگی فرش می‌شوند.

 

شستن فرش کرمی توسط قالیشویی زن

در قالیشویی زن، شستن فرش کرمی و فرش‌هایی که رنگ روشن دارند، به صورت کاملاً استاندارد و اصولی انجام می‌شود. تمامی مراحل شستشوی فرش کرمی توسط افراد مجرب و متخصص انجام می‌شود. ابتدا با استفاده از جاروبرقی‌های مخصوص، گردوغبار از میان پرزها و الیاف فرش کرمی تمیز می‌شود. سپس با بررسی‌های دقیق لکه‌های احتمالی روی فرش کرمی شناسایی می‌شود. کارشناسان متخصص متناسب با لکه‌ای که روی فرش است، محلول پاک کننده متناسب با آن لکه را انتخاب می‌کنند. سپس برای شستشوی فرش از دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود که تمامی استانداردهای لازم در این دستگاه‌ها رعایت می‌شود. بعد از شستن فرش کرمی، فرش با کمک دستگاه‌های مکشی به طور کامل آبگیری می‌شود. جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت می‌توانید با کارشناس قالیشویی زن همراه باشید.

نظر دهید