شستشوی گلیم در قالیشویی

گلیم ها یکی از انواع کفپوش هایی هستند که معمولاً در سایزهای کوچکی بافته می شوند. آسان بودن حمل و نقل و شستشوی گلیم باعث شده است که از آن ها در محیط های پر رفت و آمد مانند اتاق خواب، آشپزخانه، راهرو و… استفاده شود. معمولاً بیشتر گلیم های موجود در بازار از جنس الیاف طبیعی و به صورت دستباف است. به همین دلیل گلیم ها نسبت به فرش و موکت دارای حساسیت بیشتری هستند و نیاز به مراقبت بالایی دارند. بهترین راه برای مراقبت از گلیم، شستشوی به موقع آن است. گلیم ها به دلیل حساسیت بالا بهتر است در قالیشویی و توسط افراد متخصص در این زمینه شسته شوند. در این مطلب به بررسی شست و شوی گلیم در قالیشویی می پردازیم. با قالیشویی زن همراه باشید.

 

روش های شست وشوی گلیم در قالیشویی

شستشوی دستی

گلیم ها به لحاظ جنس و نحوه بافت در انواع مختلفی تولید می شوند. بسیاری از گلیم ها از جنس الیاف های طبیعی مانند پشم حیوانات اهلی، ابریشم، پنبه و… هستند. گلیم هایی که با استفاده از الیاف های طبیعی ساخته می شوند معمولاً به صورت دستبافت هستند. گلیم های دستبافت دارای ظرافت بالایی هستند و ممکن است در اثر شستشوی نا مناسب پاره یا دچار تغییر رنگ شوند. بر همین اساس در قالیشویی های معتبر برای جلوگیری از آسیب گلیم های دستباف، از روش دستی یا نیمه اتوماتیک برای شست و شو استفاده می کنند. در شست و شوی دستی تمام مراحل شست و شو توسط افراد با تجربه و بدون استفاده از ماشین آلات و تجهیزات مختلف انجام می شود.

شستشوی ماشینی

از دیگر روش هایی که برای شستشوی گلیم ها استفاده می شود، شستشوی گلیم با استفاده از ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته است. شست و شو به روش ماشینی به صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک انجام می شود. معمولاً گلیم هایی که با استفاده از الیاف های مصنوعی و به صورتی ماشینی ساخته می شوند، دارای حساسیت کمتری نسبت به گلیم های دستباف هستند. بنابراین برای شست و شوی آن ها از روش ماشینی استفاده می شود. در این روش تمام یا بیشتر مراحل شست و شو با نظارت کامل افراد متخصص و با استفاده از بهترین ابزار آلات انجام می شود.

 

مراحل شستشوی گلیم در قالیشویی

شستشوی گلیم در قالیشویی در طی مراحل مشخصی انجام می شود. برای شست و شوی گلیم در قالیشویی ابتدا جنس فرش و نوع بافت آن را بررسی می کنند، سپس با توجه به مدل گلیم، از روش مناسبی برای شست و شوی آن استفاده می کنند. مراحل شست و شوی گلیم در قالیشویی عبارتند از:

غبارگیری

اولین مرحله ای که بهتر است قبل از شست و شوی گلیم انجام شود، غبار گیری گلیم است. بهتر است گلیم هایی که به قالیشویی برده می شوند، در ابتدا با استفاده از جارو برقی تمیز شوند. در قالیشویی ها به دو روش دستی و ماشینی به رفع گرد و غبار گلیم می پردازند. غبارگیری فرش نیاز به دقت بالایی دارد. در صورتی که غبارگیری به شکل صحیحی انجام نشود، ممکن است باعث پارگی گلیم شود.

انتخاب شوینده مناسب

دومین مرحله برای شست و شوی گلیم در قالیشویی، انتخاب مواد شوینده مناسب با توجه به نوع الیاف و رنگ گلیم است. بسیاری از گلیم های دستبافت و ماشینی ممکن است در اثر برخورد با مواد اسیدی و بازی دچار تغییر رنگ شوند؛ بنابراین بهتر است برای شست و شوی گلیم از مواد غیر بازی که دارای مقادیر کمی مواد اسیدی هستند، استفاده شود.

شستشوی گلیم

شستشوی گلیم در قالیشویی با توجه به مدل آن به روش های مختلف دستی و ماشینی انجام می شود. برای شست و شوی فرش هایی که به صورت دستی شسته می شوند، ابتدا گلیم را به لحاظ رنگ دهی بررسی می کنند. بسیاری از گلیم های دستباف، به دلیل استفاده از مواد طبیعی برای رنگ، ممکن است در هنگام شست و شو دچار رنگ دهی شوند. به همین دلیل ابتدا گلیم را به لحاظ رنگ دهی بررسی می کنند و سپس به صورت دستی به شست و شوی آن می پردازند. برای شست و شوی گلیم های ماشینی، تمام مراحل به کمک ماشین آلات انجام می شود.

خشک کردن فرش

مرحله آخری که بعد از شست و شو در قالیشویی انجام می شود، خشک کردن گلیم است. بسیاری از مردم برای خشک کردن قالی، آن را در نور مستقیم خورشید قرار می دهند. نور مستقیم خورشید باعث کم رنگ شدن و پوسیدگی قالی های دستباف و ماشینی می شود. در قالیشویی ها از دستگاه های خشک کن که دارای تنظیمات دما هستند، برای خشک کردن فرش استفاده می کنند.

 

انتخاب بهترین قالیشویی

بهترین راه برای شستشوی گلیم ها، انتقال آن به قالیشویی های معتبر است. بهترین قالیشویی ها عضو اتحادیه صنف قالیشویان هستند و از روش های مناسب برای شست و شوی فرش و قالی استفاده می کنند. در قالیشویی ها در صورت لزوم از روش دستی برای شست و شوی فرش های حساس و با ارزش استفاده می کنند. همچنین در بهترین قالیشویی ها، شست و شوی فرش توسط افراد با تجربه نیز انجام می شود. آن ها با توجه به نوع گلیم از مواد شوینده مناسب و با کیفیت استفاده می کنند. بسیاری از قالیشویی های معتبر علاوه بر شست و شوی قالی و فرش، اقداماتی را برای ترمیم فرش نیز انجام می دهند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شست و شوی گلیم در قالیشویی پرداختیم. گلیم ها به دلیل حساسیت بالا در رنگ و بافت نیاز به شست و شو با دقت بالایی دارند. قالیشویی زن با استفاده از دستگاه های مخصوص و افراد مجرب شستشوی گلیم را انجام می دهد. شما می توانید برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نظر دهید