شستشوی فرش سوخته

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

فرش زیبایی و درخشش روح نوازی به هر خانه ای می بخشد. برای مراقبت از این زیبایی باید از روش های درست و مؤثری استفاده شود. با این وجود در برخی مواقع با آسیب دیدگی های مختلفی روی فرش برخورد می کنیم. یکی از این آسیب دیدگی ها، سوختگی فرش است. شستشوی فرش سوخته شاید دغدغه بسیاری از افراد باشد. برای شستشوی فرش سوخته لازم است برای رفع سوختگی فرش اقدام شود. برای ترمیم فرش سوخته باید از افراد کاربلد کمک گرفته شود. در این مقاله قصد داریم شما را با ترمیم فرش های سوخته و روش شستشوی فرش سوخته در قالیشویی های معتبر بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

علت های سوختگی فرش

  • فرش هایی که در آشپزخانه پهن هستند، عامل سوختگی بیشتر آن ها، قابلمه های داغ و فلزی هستند. بسته به میزان حرارت قابلمه، شدت سوختگی فرش متفاوت است.
  • استفاده از دخانیات مانند سیگار و قلیان ناخواسته باعث سوختگی فرش می شود. افتادن ته سیگار یا زغال قلیان روی فرش، سوختگی سیاه رنگی به همراه دارد.
  • یکی دیگر از دلایل سوختگی فرش، چسبیدن کف اتو به فرش است. این سوختگی با لکه های زردرنگی مشخص می شود.
  • در برخی مواقع فرش در اثر ریخته شدن مواد شیمیایی و اسیدی، دچار سوختگی های زشتی می شود.

 

نحوه جلوگیری از سوختگی فرش

از فرش برای پوشش دادن کف بخش های مختلف خانه استفاده می شود. بخش هایی از خانه که پرکاربرد هستند، رفت و آمد بیشتری روی فرش انجام می شود. فرش در اثر رفت و آمد زیاد، آسیب های مختلفی به خود می بیند. از این رو مراقبت های درست و اصولی می تواند فرش را از آسیب های سوختگی در امان نگه دارد. استفاده از انواع زیراندازها روی فرش می تواند کمک زیادی برای جلوگیری از سوختگی فرش داشته باشد. به خصوص فرش های نفیس و گران بها به مراقبت های بیشتری نیاز دارند.

 

ترمیم فرش های سوخته توسط قالیشویی

سوختگی فرش انواع مختلفی دارد و درجات متفاوتی از بافت یا الیاف فرش در اثر سوختگی از بین می روند. بسته به میزان درجه سوختگی می توان فرش های سوخته را در مراکز معتبر ترمیم کرد. یکی از مراکز معتبر برای ترمیم فرش های سوخته، قالیشویی ها هستند. قالیشویی ها با داشتن متخصصان با تجربه، رفوگری فرش را به صورت کامل و اصولی انجام می دهند. عمل رفوگری فرش های دستباف و ماشینی متفاوت است.

برای ترمیم فرش سوخته ابتدا الیاف فرش کارشناسی می شود. در ادامه بخش های سوخته به وسیله ابزارهای مخصوص رفوگری، تراش و تمیز می شوند تا سطح فرش صاف شود. پس از مرحله تراش، فرش کاملاً تمیز و گردگیری و لکه گیری می شود. برای لکه گیری فرش از محلول های مخصوصی استفاده می کنند. سپس بخش سوخته فرش به کمک چسب فیبر محکم می شود تا رفوگران به راحتی بتوانند فرش سوخته را ترمیم کنند. رفوگری فرش های سوخته به وسیله ابزارهای رفوگری و نخ های متناسب با الیاف فرش انجام می شود. نخ های انتخابی برای رفوی فرش باید هم رنگ و هم جنس الیاف فرش باشند. ترمیم فرش سوخته به مهارت بالایی نیاز دارد که مرمت کاران فرش در قالیشویی های معتبر به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

 

روش شستشوی فرش سوخته توسط قالیشویی

فرش سوخته پس از پایان رفوگری در قالیشویی شستشو داده می شود. در صورت داشتن هر نوع لکه حاصل از سوختگی، فرش به کمک محلول های مناسب، لکه گیری می شود. برای شروع شستشوی کامل فرش سوخته، تمامی قسمت های فرش از جمله ریشه های آن گردگیری می شود. سپس دستگاه های ایمن و استاندارد، شستشوی فرش را به درستی انجام می دهند. برای شستشوی فرش سوخته، مواد شوینده روی فرش پخش می شود. پس از شستشو، فرش به وسیله دستگاه های مکشی آبگیری می شود. آبگیری کامل، مرحله خشک شدن فرش را سریع می کند و از طرفی از زرد شدن فرش جلوگیری می کند. در انتها فرش در محیط های تمیز و دور از هر نوع آلودگی و دود خشک می شود.

 

مزایای شستشوی فرش سوخته توسط قالیشویی

  • شستشوی فرش با استفاده از ماشین آلات مکانیزه و نیمه مکانیزه به صورت کاملاً استاندارد انجام می شود.
  • برای شستشوی فرش سوخته از محلول ها و مواد شوینده غیرشیمیایی و متناسب با الیاف انواع فرش استفاده می شود.
  • شستشوی تمامی مراحل فرش از جمله رفوگری، غبارگیری، شستشو، آّبگیری و خشک کردن آن، زیر نظر کادر مجرب قالیشویی انجام می شود.
  • مرحله رفوگری فرش سوخته در قالیشویی، بدون ایجاد هیچ نوع آسیب دیدگی عمیق تر روی فرش انجام می شود.
  • شستشوی فرش سوخته توسط قالیشویی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی، آب، زمان و هزینه می شود.

 

قیمت شستشوی فرش سوخته

قیمت شستشوی فرش سوخته توسط اتحادیه قالیشویان مشخص می شود. اصلی ترین عامل تعیین کننده قیمت شستشوی فرش سوخته، مساحت و متراژ فرش است. هر چه اندازه فرش بزرگ تر باشد، هزینه شستشوی آن نیز بیشتر خواهد بود. همچنین در فرش های سوخته، عمل ترمیم فرش توسط قالیشویی انجام می شود. میزان سوختگی فرش و میزان الیاف استفاده شده در ترمیم فرش می توانند قیمت آن را تعیین کنند.

در قالیشویی زن از افراد متخصص و مجرب در حوزه فرش برای شستشوی فرش سوخته استفاده می شود. برای همین فرش سوخته در حین شستشو دچار آسیب دیدگی نمی شود و شما می توانید با خیال راحت، فرش خود را به ما بسپارید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *