آیا شستشوی فرش در آپارتمان امکان پذیر است؟

به صورت معمول با نزدیک شدن ایام نوروز، افراد برای شستشوی فرش‌های خود از دو روش استفاده می‌کنند. یکی از آن‌ها شستشوی فرش در آپارتمان و منازل و دیگری سپردن آن به قالیشویی است. اما آیا واقعاً شستشوی فرش در آپارتمان امکان‌پذیر است؟ از آن جایی که فرش در منازل ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و حفظ نظافت و افزایش طول عمر آن نیز بسیار با اهمیت است، بر آن شدیم تا در این مقاله به این سؤال پاسخ دهیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

بهترین شیوه برای شستشوی فرش در آپارتمان

بهترین شیوه برای شستشوی فرش سپردن آن به قالیشویی است. زیرا در قالیشویی از آنجایی که افراد کار شستشوی فرش را به صورت مکرر انجام می‌دهند، تجربه کاری بیشتری دارند. به همین دلیل می‌توانند متناسب با نوع، جنس و تراکم فرش، از یک شیوه مناسب برای شستشوی آن استفاده کنند تا هیچ‌گونه آسیبی به فرش وارد نشود.

علاوه بر این به صورت معمول قالیشویی‌ها برای نظافت بهتر فرش (متناسب با تراکم فرش) از هر گونه آلودگی از شوینده‌های قوی، به صورت کاملاً حرفه‌ای استفاده می‌کنند. به گونه‌ای که هیچ گونه آسیبی به فرش وارد نمی‌شود. این در صورتی است که افراد برای شستشوی فرش‌هایی با تراکم متعدد در آپارتمان از یک شوینده استفاده می‌کنند. این امر باعث پاک نشدن کامل فرش از آلودگی و یا آسیب رسیدن به آن می‌شود. همچنین شستشوی فرش در آپارتمان ممکن است برای همسایه‌ها مزاحمت ایجاد کند. در صورتی که با سپردن کار شستشوی فرش به قالیشویی هیچ‌گونه مزاحمتی برای همسایه‌ها ایجاد نمی‌شود و افراد می‌توانند خیلی راحت به دیگر امور مرتبط با خانه تکانی بپردازند.

 

دلایل سپردن شستشوی فرش به قالیشویی

بهترین شیوه برای شستشوی فرش، سپردن آن به قالیشویی است. زیرا به صورت معمول امکان انجام این کار در آپارتمان‌ها وجود ندارد و در صورت انجام آن، ممکن است فرش به درستی شسته نشود و یا دچار آسیب شود. از جمله دلایل سپردن شستشوی فرش به قالیشویی عبارت‌اند از:

فضای مناسب برای شستشوی فرش

برای شستشوی فرش به فضای مناسبی نیاز است که به صورت معمول در آپارتمان‌ها این فضا در اختیار افراد قرار ندارد. به همین دلیل در صورتی که ابعاد فرش از ۶ متر بیشتر باشد، بهتر است مطابق با فرهنگ آپارتمان نشینی شستشوی آن به قالیشویی واگذار شود.

غباررویی و زدودن گرد و غبار فرش

غبار رویی از جمله ضروری‌ترین مراحل شستشوی یک فرش محسوب می‌شود که به صورت معمول در هنگام شستشوی فرش در آپارتمان به خوبی انجام نمی‌شود. در قالی شویی برای زدودن گردوغبار از لابه‌لای فرش‌ها از دستگاه‌های مخصوص خاک گیر استفاده می‌شود. به همین دلیل بدون آسیب رسیدن به تاروپود فرش، تمامی گردوغبار و آلودگی‌ها از لابه لای فرش بیرون کشیده می‌شود.

شستشوی مناسب فرش

از دیگر دلایل واگذار کردن شستشو فرش به قالیشویی می‌توان به شستشوی مناسب آن اشاره کرد. در قالیشویی فرش‌ها متناسب با جنس، الیاف و تراکم خود با شوینده‌های مختلفی شسته می‌شوند و شستشوی آن ها متناسب با سایزی که دارند یک تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

علاوه بر این در برخی قالیشویی‌ها برای شستشوی فرش از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که برس‌هایی بزرگ و دایره‌ای شکل دارند و به وسیله نیروی برق کار می‌کنند. این دستگاه‌ها خیلی آرام سطح فرش را می‌شویند و نقاط تیره و چرک آن را از بین می‌برند. به همین دلیل در مقایسه با شستشوی فرش در آپارتمان، فرش‌ها خیلی بهتر و تمیزتر شسته می‌شوند.

آبکشی مناسب فرش

بعد از شستشوی فرش با مواد شوینده مناسب، باید فرش را آبکشی کرد. در قالیشویی برای آبکشی فرش از دوش‌های پخش کننده آب استفاده می‌شود که دارای فشار مناسب و قابل تنظیم هستند.

علاوه بر این برای نظافت بهتر فرش و باقی نماندن هرگونه آلودگی و بقایای مواد شوینده در فرش، مراحل آبکشی آن را دو بار انجام می‌دهند. این در صورتی است که در هنگام شستشوی فرش در آپارتمان، فرش توسط لوله و با فشار نامناسب شسته می‌شود که این امر می‌تواند منجر به باقی ماندن بقایای مواد شوینده در فرش شود.

آبگیری مناسب فرش

آبگیری فرش از مهم‌ترین مراحل شستشوی فرش محسوب می‌شود. زیرا در صورتی که آب مدت زمان زیادی درون فرش باقی بماند. فرش دچار پوسیدگی می‌شود.

در هنگام شستشوی فرش در آپارتمان، فرش بعد از شستشو لوله می‌شود و بر روی سطحی شیب دار قرار می‌گیرد تا آبکشی شود. این امر می‌تواند باعث آسیب دیدن بافت فرش شود. در صورتی که مراحل آبکشی فرش در قالی شویی، توسط دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گیرد. این دستگاه‌ها با چرخش فرش، به وسیله نیروی گریز از مرکز خیلی سریع آب و رطوبت فرش را می‌گیرند.

 

قیمت شستشوی فرش در قالیشویی

قیمت و نرخ خدمات قالیشویی متناسب با نرخ مصوب از طرف اتحادیه قالیشویان تعیین می‌شود و به صورت معمول از تعرفه ثابتی برخوردار است. با این حال عوامل و پارامترهای متعددی می‌تواند در کاهش یا افزایش هزینه شستشوی فرش در قالیشویی مؤثر باشد که از جمله آن‌ها عبارت‌اند از:

ابعاد و اندازه فرش

قیمت خدمات قالیشویی بر اساس تعداد فرش‌ها محاسبه نمی‌شود. بلکه قیمت آن‌ها بر اساس متر مربع یا قیمت واحد برای هر متر مربع تعیین می‌شود. به همین دلیل هر چه فرش از ابعاد بزرگ‌تری برخوردار باشد، هزینه شستشوی آن نیز افزایش می‌یابد.

البته باید در نظر داشت که هزینه استفاده از خدمات قالیشویی در مقابل شستشوی فرش در آپارتمان و هزینه برای خرید مواد شوینده متعدد و همچنین میزان آب مصرفی، می‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

جنس فرش

به صورت معمول فرش‌هایی که تراکم بالاتری دارند از کیفیت مناسب‌تری برخوردار هستند و قطعاً شستشوی آن‌ها نیز دشوارتر است. یک قالیشویی معتبر فرش‌ها را متناسب با جنس و نوع الیاف، به صورت جداگانه دسته بندی و شستشو می‌دهد.

فرش‌هایی که تراکم بالاتری دارند، برای شستشو به زمان بیشتری نیاز دارند که این امر در قیمت نهایی خدمات قالیشویی مؤثر است.

کیفیت شوینده استفاده شده در قالیشویی

از دیگر عوامل تأثیرگذار در هزینه شستشوی فرش در آپارتمان یا قالیشویی می‌توان به کیفیت مواد شوینده اشاره کرد. شرکت‌های متعددی مواد شوینده تولید می‌کنند و مواد شوینده فرش مختلفی را به بازار عرضه می‌کنند. یک قالیشویی معتبر برای شستشوی فرش‌ها از باکیفیت‌ترین محصولات استفاده می‌کند که به صورت قطع از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

نظر دهید