شستشوی فرش ترک

فرش ترک یکی از جدید ترین و پرفروش ترین نوع از فرش های ماشینی به شمار می رود. این فرش به دلیل برخی از ویژگی هایی که دارد توانسته است در سال های اخیر سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص بدهد. در این مقاله به معرفی فرش ترک و چگونگی شستشوی آن می پردازیم.

 

کشور تولید کننده فرش ترک

همان طور که از نام فرش مشخص است، این فرش محصول کشور ترکیه است. ترکیه یکی از کشورهایی است که با فرش‌های عالی دستباف، درجهان شناخته شده است. به ویژه با پیشرفت تکنولوژی و آمدن ماشین‌های بافت فرش در صنعت نساجی فرش ترک شهرت زیادی چه در اروپا، چه در ایران که خود بزرگ‌ترین تولید کننده فرش ماشینی دنیاست، پیدا کرده است.

 

ویژگی های فرش ترک

طرح‌های به کار رفته در فرش ترک به روز بوده و به همین دلیل توانسته است جایگاه خاصی را بین افرادی که علاقه‌مند به دکوراسیون مدرن هستند به خود اختصاص بدهد. سایر ویژگی‌های فرش ترک عبارتند از:

  • عدم پرزدهی (مناسب برای کودکان و افرادی که ناراحتی تنفسی یا پوستی دارند)
  • وزن مناسب (حمل و نقل راحت و جابه‌جایی آسان)
  • نگهداری آسان

 

انواع فرش ترک

فرش ترک در انواع و طرح‌های مختلفی در بازار موجود است اما در حالت کلی فرش ترک را می‌توان در دو درجه یک و دو که بر اساس شانه و تراکم تعیین می‌شود، در بازار پیدا کرد.

 

شستشوی فرش ترک

رنگ زمینه روشن فرش ترک در نگاه اول باعث می‌شود که اغلب افراد فکر کنند که به سرعت فرش کثیف خواهد شد اما جنس محصول به‌گونه‌ای است که کاملاً چرک تاب بوده و لک‌ها را در خود محو می‌کند؛ اما به دلایل مختلفی فرش می‌تواند کثیف شود. به خصوص اگر در منزل کودک وجود داشته باشد. از طرف دیگر برای حفظ بهداشت باید فرش سالیانه شسته شود.
از آن جایی که زمینه این فرش روشن است شستشوی آن نیازمند مهارت و تجربه است. برخی از افراد به اشتباه تصمیم می‌گیرند که فرش ترک را در منزل بشویند؛ اما در اغلب موارد به فرش آسیب‌های جدی وارد می‌کنند و حتی تاروپود فرش دچار آسیب می‌شود. با توجه به افزایش قیمت فرش در سال‌های اخیر قطعاً این کار اصلاً مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل توصیه می‌شود که از شستن فرش ترک در منزل اجتناب شود. بهترین روش استفاده از خدمات قالیشویی است.

اما به هر دلیلی در صورتی که دسترسی به قالیشویی وجود نداشت توجه به نکات زیر می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند:

  • در مرحله شستشو، فرش باید به طور کامل خیس شود.
  • مقداری ماده شوینده در آب حل شود و روی فرش ریخته شود. (مواد شوینده هرگز نباید به طور مستقیم بر روی فرش ریخته شود، زیرا این کار باعث پوسیدگی و رنگ دویدگی فرش می‌شود.)
  • ماده شوینده فرش، قلیایی (همانند پودرهای دستی و لباسشویی) و اسیدی (مانند بعضی از صابون‌های صنعتی) نباشد.
  • شستشوی فرش ترک باید به آرامی صورت گیرد. (زیرا امکان خارج شدن گره از میان فرش و در نتیجه آسیب دیدن آن وجود دارد.)
  • برای خشک کردن فرش نباید از نور مستقیم خورشید استفاده کرد بلکه این کار باید در گرم خانه سر بسته انجام شود.

 

شستشوی فرش در قالیشویی زن

قالیشویی زن سال‌های طولانی است که در حوزه شستشوی فرش خدمات تخصصی به مشتریان خود عرضه می‌کند. خدمات قالیشویی زن به دو دسته خدمات اصلی و تکمیلی تقسیم می‌شود. خدمات اصلی شامل انواع قالیشویی و خدمات تکمیلی شامل انواع روش‌های مرمت و رفوی فرش است. شما می‌توانید برای شستشوی فرش ترک از خدمات قالیشویی زن استفاده کنید. در قالیشویی از افراد مجرب و متخصص برای شستشوی فرش ترک استفاده می‌شود. همچنین در صورتی فرش دچار هرگونه پوسیدگی یا سوختگی باشد فرش قبل از شستشو ترمیم می‌شود. قالیشویی زن برای مشتریانی که سفارش خود را به صورت آنلاین اعلام می‌کنند ۲۰ درصد تخفیف در نظر گرفته است.

نظر دهید