روش‌های قالیشویی برای شستشوی فرش ابریشم

فرش‌های ابریشم بافت عملا ملکه‌های زیبا و الوان فرش‌ها ایرانی هستند. درخشندگی و کیفیت بافت آنها به حدی است که قیمت آنها را تا بیش از ۱۰۰ میلیون تومان می‌رساند. در این مقاله از بلاگ، ما می خوایم برخی از روش‌های قالیشویی ها را برای شستشوی فرش ابریشم، برای شما شرح دهیم.

قالیشویی ها عملا بهترین و با تجربه‌ترین افراد خود را برای شستشوی فرش ابریشم به کار می‌گیرند. درست است که فرش‌های ابریشم از با دوام‌ترین نوع الیاف طبیعی و یا مصنوعی ساخته شده‌اند، اما به خاطر تراکم بالای بافت و البته رنگ‌های بسیار خاصی که در رنگرزی نخ‌های ابریشمی این فرش‌ها به کار می‌رود، عملا آنها را نمی‌توان به صورت‌های معمول و با دستگاه شست.

بخوانید! فرش‌های کهنه در قالیشویی‌ها چگونه شسته می‌شوند

یک توصیه برای شما دارم، آن هم این است که فرش ابریشمی خود را به هیچ عنوان در خانه نشویید، همین طور به قالیشویی‌هایی که تجربه خاصی در شستشوی قالی‌های اعلا ندارند، نیز به هیچ عنوان اعتماد نکنید. زیرا یک اشتباه در شستشوی این فرش‌های نفیس، سبب می‌شود ضربه مالی بسیار سنگینی به شما وارد آید.

فرش‌های ابریشمی اغلب در اتاق‌های پذیرایی پهن می‌شود و بعد از ایامی مانند عید نوروز، بسیار از این فرش‌ها با لکه‌های بجا مانده از غذا و نوشیدنی کثیف می‌گردند. از این رو ما وقتی در می‌یابیم که یک فرش اعلا برای شستشو به ما واگذار می‌شود، حتما از چند و چون لک شدن این دسته از فرش‌ها را جویا می‌شویم. این بسیار مهم است که وقتی شما فرش ابریشمی خود را به ما می‌سپارید، حتما یادآور شوید که این فرش با چه موادی لک شده است. موادی مانند چای و یا غذا در شستشوی فرش تأثیر به سزایی می‌گذار . پس حتما نماینده قالیشویی زن را از نوع لکه‌ای که بر روی فرش شما ایجاد شده است آگاه کنید.

نکته بعدی نوع فرش است. بسیاری از فرش‌های ابریشم به صورت تمام ابریشم بافته نمی‌شوند، یعنی چله یا گل آن از ابریشم است. این جنس ترکیبی سبب می‌شود که شستشوی تا حدی تغییر کند.

بهترین روش های شستشو در قالیشویی زن

بهترین نوع شستشوی فرش ابریشم به این صورت است که در آن به هیچ عنوان از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده نشود. استفاده از صابون‌های طبیعی و یا لکه بر‌های پایه طبیعی می‌تواند عمر فرش شما را بالا ببرید. همین طور استفاده از بخار و آب داغ نیز می‌تواند به فرش شما لطمه جدی وارد کند.

فرش‌های ابریشمی اغلب با آب سرد شسته می‌شوند. در بسیاری موارد برای لکه بری از دستمال کشیدن بر روی لکه‌ها استفاده می‌شود. همین طور استفاده از سرکه رقیق شده‌ هم یکی از گزینه‌ها برای لکه بری از فرش‌هاست. پس لکه بری فرش در کارخانه قالیشویی را به ما بسپارید، تا از سلامت فرش خود بعد از شستشو کاملا مطمئن باشید.

بخوانید! نقشه فرش دستباف از ابتدا تا خلق طرح

اما در بعضی از موارد لکه‌هایی که از چای بر روی فرش ایجاد می‌شود، با استفاده از روش‌های معمول لکه بری از بین نمی‌رود و نیاز به استفاده از لکه برهای شیمیایی برای این دسته از فرش‌های لکه شده است. در این حالت کارشناسان قالیشویی با بررسی رنگ به کار رفته در فرش تشخیص می‌دهند که قالی لک شده توان تحمل مواد شیمیایی را دارد یا نه، البته توجه داشته باشید که این کار بدون تست مواد بر روی رنگ فرش انجام می شود.

کارشناسان ما با تشخیص سال بافت و مکان بافت و تکنیک‌های رنگرزی و نوع رنگ‌‌های به کار رفته در فرش‌های دستباف آنها را دسته بندی می‌کنند. این واقعیتی است که رنگ‌های طبیعی تقریبا در برابر انواع مواد شیمیایی کمی مقاوم ترند اما این دلیل نمی‌شود که با مواد قلیایی و یا اسیدی به جان فرش بیفتیم و آنها را لکه زدایی کنیم. استفاده از برخی شامپو‌های ملایم می‌تواند در لکه زدایی این فرش‌ها بسیار مؤثر باشد.

نظر دهید