شستشوی فرش، قالی و قالیچه

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

شستشوی فرش، قالی و قالیچه

فرش، قالی و قالیچه، کفپوش های اصیلی هستند که از دیرباز تاکنون از آن ها استفاده می شود. در قدیم برای شستن انواع قالی ها، به کنار رودخانه ها و چشمه ها می رفتند. امروزه با پدید آمدن دستگاه های مدرن و پیشرفته، برای شستشوی فرش، قالی و قالیچه از خدمات تخصصی و حرفه ای قالیشویی های معتبر استفاده می شود. قالیشویی ها علاوه بر ارائه امکانات تخصصی، راحتی و رفاه را برای مشتریان خود فراهم می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل شستشوی فرش، قالی و قالیچه در قالیشویی بیشتر آشنا کنیم. با قالیشویی زن همراه باشید.

شستشوی فرش، قالی و قالیچه در خانه

برخی از افراد مایل هستند شستشوی فرش، قالی و قالیچه خود را در خانه و به روش سنتی انجام دهند. شستشوی فرش های بزرگ و حجیم و سنگین در منزل، مشکلات و معایبی به همراه دارد. شستشوی قالی و قالیچه در منزل، معمولاً شستشویی کامل و اصولی نیست و در برخی موارد منجر به آسیب دیدگی های جدی و غیرقابل جبران به فرش می شود. ابزارها و شوینده های غیراستاندارد، موجب آسیب هایی مانند پارگی، ساییدگی و در بلند مدت پوسیدگی فرش می شود. این آسیب ها علاوه بر از بین بردن بافت فرش، هزینه های زیادی نیز به بار می آورند. بهتر است شستشوی قالی های خود را به افراد کاربلد در قالیشویی ها بسپارید.

"<yoastmark

مراحل شستشوی اصولی فرش، قالی و قالیچه در قالیشویی

شستشوی قالی و قالیچه در قالیشویی در چندین مرحله انجام می شود. تمامی این مراحل تحت نظر کادر مجرب و متخصص قالیشویی انجام می شود تا شستشوی فرش بدون هیچ آسیب دیدگی به پایان برسد. در ادامه مراحل را بررسی می کنیم.

غبارگیری فرش، قالی و قالیچه

غبارگیری فرش از مراحل مهم قالیشویی است که باید به درستی انجام شود. غبارگیری اصولی قالی و قالیچه باعث جلوگیری از زرد شدن آن ها می شود. در قالیشویی، غبارگیری فرش به کمک جاروهای برقی با قدرت مکشی استاندارد انجام می شود. غبارگیری در تمامی فرش های دستباف و ماشینی باید انجام شود و این کار مختص فرش های دستباف نیست. علاوه بر بافت فرش، ریشه های فرش نیز نیاز به غبارگیری دارند.

شستشوی فرش، قالی و قالیچه

در قالیشویی از درجه دمای مناسب آب برای شستشو استفاده می شود. با تعیین درجه دمای آب مناسب می توان از ادغام شدن رنگ های فرش به خصوص قالی های دستباف جلوگیری کرد. عملیات شستشو به وسیله دستگاه های کاملاً پیشرفته و مکانیزه انجام می شود. این دستگاه ها دارای برس های انعطاف پذیری هستند و مواد شوینده را به خوبی به عمق بافت فرش نفوذ می دهند. مواد شوینده ای که در شستشوی فرش استفاده می شود، غیرشیمیایی و متناسب با الیاف طبیعی یا مصنوعی فرش انتخاب می شوند. شوینده های غیرشیمیایی مانع از پوسیدگی فرش در دراز مدت می شوند.

آبکشی و آبگیری فرش، قالی و قالیچه

مراحل آبکشی و آبگیری فرش بسیار حائز اهمیت هستند. در صورتی که این مراحل به درستی انجام شود، از آسیب های زیادی جلوگیری می شود. در قالیشویی پس از شستشوی فرش، آبکشی تا جایی انجام می شود که تمام مواد شوینده از بافت فرش تمیز شود. پاک کردن کامل مواد شوینده، از پوسیده شدن فرش جلوگیری می کند. مرحله آبگیری توسط دستگاه های مکشی انجام می شود. آبگیری صحیح و کامل فرش، باعث خشک شدن سریع آن می شود.

خشک کردن فرش، قالی و قالیچه

در قالیشویی برای خشک کردن فرش از اتاقک های مخصوص خشک کن استفاده می شود. دمای این اتاقک ها متناسب با الیاف فرش انتخاب می شود. اتاقک ها، محیط های بسته ای هستند که هیچ نوع آلودگی هوایی مانند دود و غبار در آن دیده نمی شود. همچنین قالی ها دور از تابش مستقیم آفتاب هستند.

"<yoastmark

لول کردن فرش، قالی و قالیچه

پس از خشک شدن فرش، کادر قالیشویی آن را به صورت منظم لول می کند. سپس فرش را در کاورهایی تمیز می پیچند. کاور کردن فرش، از آلوده شدن آن به هنگام حمل و نقل جلوگیری می کند. با این مراحل، شستشوی فرش، قالی و قالیچه با اطمینان و ایمنی بیشتری برای مشتریان قالیشویی انجام می شود.

رفوگری و لکه بری فرش، قالی و قالیچه

عملیات رفوگری فرش به منظور ترمیم و بازسازی فرش های آسیب دیده در قالیشویی توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام می شود. به طوری که آسیب هایی مانند پارگی، پوسیدگی، بیدخوردگی و سوختگی بافت و ریشه های فرش را می توان در قالیشویی رفع کرد.
قالیشویی ها برای از بین بردن انواع لکه ها از سطح و ریشه های فرش، از محلول های مخصوصی استفاده می کنند. مرحله لکه بری در قالی و قالیچه، قبل از شستشوی آن ها انجام می شود.

هزینه شستشوی فرش، قالی و قالیچه

هزینه شستشوی فرش در تمامی قالیشویی های معتبر براساس تصمیم اتاق اصناف و اتحادیه قالیشویان تعیین می شود. دو فاکتور مهمی که بر این قیمت تاثیر دارند، نوع و اندازه قالی هستند. در ادامه در مورد این دو فاکتور توضیحات کوتاهی می دهیم.

نوع قالی

قیمت شستشوی قالی های دستباف به دلیل حساسیت بالایی که این قالی ها دارند، به مراتب بیشتر از قیمت شستشوی فرش های ماشینی است.

اندازه قالی

هزینه شستشوی فرش، قالی و قالیچه در قالیشویی برحسب مساحت فرش برآورد می شود. فرش هایی که متراژ بیشتری دارند، هزینه شستشوی آن ها بیشتر است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *