شستشوی تخصصی فرش نجس شده در کارخانه‌جات قالیشویی

یکی از بیشترین دلایلی که خانواده‌ها به یک قالیشویی مراجعه می‌کنند نجس شدن فرش آنهاست. اساسا فرش نجس مشکلی است که به خصوص برای کسانی که اعتقادات شرعی قویی دارند، بسیار دغدغه آفرین است. از سویی دیگر احتمال آن که در خانه فرش نجس شود نیز، بسیار زیاد است. برخی از خانم‌های خانه‌دار تا بزرگ شدن بچه و از بین رفتن مشکل نجس کردن فرش‌ها توسط آنها آنچنان گرفتار این مشکل می‌شوند که، در بسیاری از موارد دچار بیماری وسواس می‌شوند.

برای دریافت ۲۰% تخفیف قالیشویی روی سفارش آنلاین کلیک کنید.

بزرگ‌ترین مشکلی که در پاک کردن فرش نجس در خانه پیش می‌آید، این است که نجاست‌ها چه خون باشد و چه فضولات بدن، در بسیاری موارد داری رنگ‌اند و همین هم سبب می‌شود، بعد از پاک شدن عین نجس از روی فرش، باز رنگی آن به زیر و یا روی فرش باقی بماند. از این رو موضوع لکه‌بری با تطهیر فرش نجس همراه می‌شود در حالی که این دو موضوع دو امر جدا از هم‌اند.

در این مقاله ما تا حدی به احکام شرعی فرش نجس می‌پردازیم و بعد در مورد مزایای استفاده از خدمات یک قالیشویی خوب صحبت می‌کنیم. چیزی که در این مقاله به شدت مورد توجه ما قرار می‌گیرد، آن است که شما در پایان این مقاله دریابید که که شستن فرش در خانه چرا کار اشتباهی است. این کار را با توضیح کلی احکام شرعی این مورد شروع می‌کنیم.

احکام شستشوی فرش نجس شده

این احکام برگرفته از دستورات آیات عظام مراجع تقلید است و البته در این راه سایت ملی پاسخگویی به مسائل شرعی هم منبع ما بوده. در پاک کردن و تطهیر فرش نجس ما می‌توانیم از سه نوع آب استفاده کنیم. ۱. آب کر ۲. آب جاری متصل به کر ۳. آب قلیل.

آب کر

اولویت تطهیر فرش استفاده از آب کر است. آبی مخزن آن ۳ وجب در سه وجب، طول، عرض و ارتفاع داشته باشد. این آب مناسب‌ترین آب برای پاک کردن فرش است. اگر هر وجب را نزدیک به ۱۰ سانت بگیرم این مخزن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر آب را شامل می‌شود و تهیه اینچنین آبی در هر جایی به خصوص در آپارتمان‌ها امروزین تقریبا غیر ممکن است.

آب جاری متصل به کر

در آب جاری متصل به کر کار تا حدی اوضاع بهتر است زیرا تمام آب‌های لوله کشی شامل این قاعده می‌شوند. برای آب کشی فرش با آب جاری شما مشکلی ندارید. اما شرایط آب کشی است که آب کشیدن فرش نجس را در خانه کاری مشکل می‌کند شرایط کار است نه آبی که با آن فرش را می‌شویند.

آب قلیل

مانند آبی که در یک کاسه یا یک آفتابه باشد شامل این دسته از این آب‌ها می‌شود. با این آب هم می‌توان به آبکشی فرش پرداخت اما در بیشتر مواقع لکه هایی از رنگ زشت مواد نجس بر روی فرش باقی می‌ماند. در قدیم آب لوله کشی در هر خانه‌ای نبود. مشکل نوع آب را در خانه‌ها، با ساختن یک حوض در ابعاد بیش از مشخصات آب کر برطرف می‌شد. فرش را به حیاط می‌کشیدند و به راحتی آن را می‌شستند. اما فرهنگ آپارتمان نشینی این کار را مشکل کرد.

درست است که در دوران ما آب لوله کشی که متصل به مخازن آب شهری است و کاملا در ابعاد کر جای می‌گیرد، اما دیگر در یک آپارتمان نمی‌شود فرش را شست. شستشوی فرش هم شرایط خاصی دارد. باید اول عین نجس پاک شود و بعد آبکشی شود، تا کاملا آب از رنگ نجاست پاک گردد. از سویی دیگر انواع نجاست‌ها بر روی فرش‌ها ردها و لکه‌هایی را بر جا می‌گذارند. البته مراجع عظام درباره این که لکه برجا مانده از نجاست هم نجس است نظر صریحی ندارند، اما همه می‌دانند که در بسیاری موارد، بعد از تطهیر کامل هم لکه هایی از نجاست روی فرش باقی می‌ماند.

تفاوت کیفیت کار قالیشویی و شستن قالی در خانه

قدیم‌ترها لک شدن قالی‌های رنگ روشن، سبب می‌شد که در خانه‌هایی که به اصطلاح “خانه بچه‌داری” بودند، کسی قالی رنگ روشن خریداری نکنند و همه از قالی های قرمز رنگ یا به اصطلاح لاکی استفاده کنند. اما الان قالی باید با دیگر المان‌های دکوراسیون داخلی شما ست شود و همین موضوع سبب می‌شود در دکوراسیون‌های گوناگون این رنگ‌های بسیار متنوع‌تری از قالی‌های ایرانی در دکوراسیون‌ها استفاده شود.

یک تفاوت عمده در بین تطهیر فرش در خانه با تطهیر فرش در کارخانه قالیشویی در اولین قدم وجود دارد. شما با سپردن فرش خود به کارخانه قالیشویی، از دردسر شستشو و خشک کردن فرش راحت هستید. حتی اگر خانه‌ای داشته باشید که بتوانید یک فرش ۱۲ متری را در آن بشویید و خشک کنید باز هم بردن و پهن کردن فرش در حیاط و بعد شستن فرش و بعد بردن فرش برای خشک کردن آن، یکی از سخت‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد. بسیاری از خانم‌ها و آقایان قدیمی در زمان خانه تکانی‌ها دچار عارضه دیسک کمر می‌شدند.

دیگر ویژگی که سبب می‌شود بسیاری افراد، برای تطهیر فرش خود کارخانه‌های قالیشویی را برگزینند، استفاده این کارخانه‌جات از انواع دستگاه‌های خودکار با آب فشار قوی است. استفاده از این دستگاه‌ها تمامی لکه‌هایی که از نجاست، یا هر مایعات رنگ زایی دیگری، روی فرش باقی مانده باشد را از بین می‌برد این واقعیتی است که در خانه هم این کار امکان‌پذیر است. لکه بری فرش در خانه یا با استفاده از مواد شیمیایی امکانپذیر است یا باید فرش را چندین بار بعد از خشک شدن بشویید و دوباره و سه باره خشک کنید، تا لکه‌ای که از نجاست و یا مایعاتی دیگر روی فرش به جا مانده است از بین برود.

استفاده از روش چند بار شستن و خشک کردن فرش و یا استفاده از مواد شیمیایی برای لکه بری، به شدت عمر فرش شما را می‌کاهد. فرش نجس شده درست است که بعد از یک باز شستن به خوبی پاک نمی‌شود اما عمری به مراتب بیشتر از فرشی دارد که با این روش‌ها شسته می‌شود. مواد شیمیایی اغلب نیازی به شستشو ندارند اما چون قابلیت رنگ بری زیادی در خود دارند بعد از استفاده، رنگ اصلی فرش را هم می‌برند. این مشکل را به کاستن از استحکام فرش به خاطر پوسیدن فرش اضافه کنید.

فرش چه از نوع ماشینی باشد و چه از نوع دستی کالایی گرانبها در ایران و جهان است. شما با استفاده از خدمات کارخانه قالیشویی زن عملا سرمایه خود را حفظ کرده‌اید؛ زیرا با استفاده از این خدمات عمر فرش خود را دو تا چهار برابر اضافه می‌کنید، به خصوص که اگر فرش شما یک قالی گرانبها و ارزشمند دستی باشد. باید آن را حتما به یک قالی شویید معتبر مانند قالیشویی زن بسپارید تا آن را با دقتی کم نظیر بشویند و به شما تحویل دهند.

نظر دهید