چه زمانی رنگ برداری از فرش در قالیشویی انجام می‌شود؟

فرش یکی از وسایل کاربردی در اکثر خانه‌های ایرانی است. به همین دلیل نگهداری از آن دارای اهمیت است. رنگ فرش ممکن است با ریختن آب یا دیگر مایعات، ترکیدن و نشتی فاضلاب خانه و شستشوی نادرست فرش به هم بریزد. بیشتر از ۸۰ درصد فرش‌های دستباف بعد از قرار گرفتن در معرض آب، دچار رنگ دهی می‌شوند. به وجود آمدن ایراد در رنگ فرش، ظاهر و جلوه بدی به فرش می‌دهد. در این شرایط رنگ برداری فرش اهمیت پیدا می‌کند. رنگ برداری فرش یک کار تخصصی است که باید توسط افراد مجرب و در قالیشویی انجام شود. در عملیات رنگ برداری در قالیشویی، رنگ فرش به روز اول خود برمی‌گردد. یکی از سؤالات رایج در مورد این موضوع این است که چه زمانی رنگ برداری از فرش در قالیشویی انجام می‌شود؟ در ادامه مقاله با قالیشویی زن همراه باشید تا به این سؤال و دیگر سؤالات مربوط به رنگ برداری از فرش قالیشویی پاسخ داده شود.

 

رنگ برداری از فرش چیست

به عملیات جدا کردن ذرات رنگ‌دانه از الیاف فرش، رنگ برداری فرش گفته می‌شود. رنگ برداری از فرش به رنگ‌زدایی فرش هم معروف است. در این عملیات با توجه به ماده رنگی به کار برده شده در رنگرزی نخ و نمره نخ، رنگ برداری صورت می‌گیرد. به طور کلی هر ماده‌ی بکار رفته در رنگ فرش، راه و روش متفاوتی برای رنگ برداری دارد. به طور مثال، برای رنگ برداری رنگ‌های اسیدی بکار رفته در فرش، از محلول بازی پرمنگنات پتاسیم استفاده می‌شود. رنگ برداری از فرش یک کار تخصصی است و باید توسط یک فرد مجرب انجام بگیرد.

 

روش انجام رنگ برداری از فرش در قالیشویی

رنگ برداری فرش با استفاده از روش‌های خانگی امکان‌پذیر نیست. رنگ برداری باید در قالیشویی و توسط افراد متخصص صورت بگیرد. زیرا رنگ برداری از فرش به تبحر خاص و تجربه استاد کار در انتخاب رنگ‌بر، رعایت درصد استفاده از مواد، دمای مناسب و مدت زمان استفاده از مواد نیاز دارد. در قالیشویی با توجه به نوع قالی و میزان لکه فرش یکی از روش‌های زیر برای رنگ برداری انتخاب می‌شود.

رنگ برداری کل فرش

برای این کار، کل فرش را در حمامی از مواد اکسید کننده غوطه ور می‌کنند. در نتیجه رنگ اضافه فرش از بین رفته و شدت فام رنگی فرش کاهش پیدا می‌کند.

رنگ برداری قسمتی از فرش

در شرایطی که فقط قسمتی از فرش دچار رنگ دهی شده باشد، عملیات رنگ برداری به صورت نقطه‌ای صورت می‌گیرد. در این شرایط از مواد اکسید کننده فقط در قسمتی از نقاط مورد نظر استفاده می‌شود.

رنگ برداری با هیدروسولفیت سدیم

این روش رنگ برداری یکی از مرسوم‌ترین روش‌های موجود در قالیشویی‌ها است. در این روش با استفاده از ماده احیا کننده رنگ هیدروسولفیت سدیم، عملیات رنگ برداری صورت می‌گیرد. برای فرش‌های ابریشمی باید مقدار کمتری از این ماده احیا کننده نسبت به فرش‌های پشمی استفاده شود.

رنگ برداری تداخل رنگی

اگر در شرایطی رنگ تیره وارد رنگ روشن فرش شود با استفاده از مواد خاصی رنگ‌ها را محو و یا کم‌رنگ می‌کنند.

رنگ گذاری

زمانی که رنگ فرش در اثر ریختن ماده سفید کننده از بین برود و یا لکه به قدری بزرگ باشد که رنگ فرش از بین رفته باشد، عملیات رنگ گذاری انجام می‌گیرد.

 

رنگ برداری از فرش در قالیشویی

یکی از خدمات اکثر قالیشویی‌ها، رنگ برداری از فرش است. رنگ برداری از فرش در مواقع زیر انجام می‌گیرد.

  • زمانی که فرش به خوبی و در شرایط مناسب نگه داری نشده باشد. به طور مثال در مکان مرطوب از فرش استفاده شود.
  • فرش در اثر ریختن آب و یا ترکیدن لوله فاضلاب رنگ دهی داشته باشد.
  • زمانی که شستشوی فرش غیر اصولی صورت بگیرد. شستشوی در خانه و یا در قالی‌شویی‌های نامعتبر تداخل رنگی در فرش ایجاد می‌کند.
  • در مواقعی فرش دستباف بعد از اتمام بافت، در رنگ ظاهری مشکل دارد. این مشکل به دلایلی مانند اشتباه بافنده در زمینه انتخاب رنگ یک نخ و جابه‌جا شدن آن رنگ، مورد پسند نبودن رنگ بکار رفته در بافت فرش و مطلوب نبودن شدت رنگ بکار رفته ممکن است ایجاد شود. در این شرایط برای کاهش شدت فام رنگ باید رنگ از پرز فرش برداشته شود.

 

مواد مورد استفاده برای رنگ برداری فرش در قالیشویی

برای رنگ برداری فرش‌های طبیعی در بیشتر مواقع از مواد غیر شیمیایی استفاده می‌شود. ولی در صورتی که مواد غیر شیمیایی کارایی لازم را نداشته باشد با توجه به جنس الیاف و رنگ فرش از مواد مجاز مناسب استفاده می‌کنند. برخی از مواد مورد استفاده برای رنگ برداری در قالیشویی عبارت‌اند از:

آمونیاک

از این محلول برای رنگ برداری فرش استفاده می‌شود. درصد مورد استفاده برای رنگ برداری فرش در قالیشویی نیم لیتر آمونیاک در صد لیتر آب است.

کربنات سدیم

در قالیشویی برای یکنواخت کردن رنگ فرش از محلول ۴ تا ۸ درصدی کربنات سدیم استفاده می‌شود.

نمک سولفات سدیم

برای از بین بردن رنگ‌های اضافی فرش از این محلول استفاده می‌شود. در قالیشویی، نمک سولفات سدیم ۵ الی ۲۰ درصدی را به مدت یک ساعت بر روی فرش قرار می‌دهند.

پیریدین

برای رنگ برداری فرش از محلول آبی پیریدین استفاده می‌شود. برای تهیه این محلول باید ۱٫۵ لیتر پیریدین در۱۰۰ لیتر آب حل شود. هنگام استفاده از پیریدین باید بسیار دقت کرد زیرا ممکن است گازهای سمی و خطرناکی را آزاد کند.

 

نتیجه‌گیری

خدمات رنگ برداری از فرش بخش مهمی از خدمات تخصصی فرش است که در قالی‌شویی‌های معتبر ارائه می‌شود. قالیشویی زن از کادر مجرب و آشنا به فرش و بهره‌گیری از بهترین مواد رنگ‌برداری عملیات رنگ برداری را انجام می‌دهد. قیمت رنگ‌برداری فرش در قالیشویی زن مطابق با قیمت مصوب اتحادیه قالیشویی است. این مجموعه در راستای فراهم کردن راحتی بیشتر برای مشتریان خود امکان ثبت سفارش آنلاین را فراهم کرده است. از طرف دیگر قالیشویی زن برای مشتریانی که سفارش خود را به‌صورت آنلاین اعلام می‌کنند ۲۰٪ تخفیف در نظر گرفته است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رنگ‌برداری از فرش در قالیشویی از کارشناس پشتیبان مجموعه مشاوره دریافت کنید.

نظر دهید