روش های مرتب کردن خواب فرش

مرتب کردن خواب فرش یکی از عواملی است که باعث زیبایی و حفظ سلامت فرش می‌شود. فرش‌ها یکی از اجزای مهم هر خانه به شمار می‌روند. معمولاً فرش‌ها به دلیل پهن شدن در کف، در معرض آسیب‌های بسیاری قرار دارند. فرش‌ها ممکن است به دلیل رفت و آمد و زیاد، قرار گرفتن وسایل سنگین، ریختن مواد غذایی و … شکل اولیه خود را از دست بدهند و آسیب ببینند. مرتب کردن خواب فرش کمک می‌کند تا فرش مانند روز اول شادابی و زیبایی خود را حفظ کند. در این مقاله به بررسی روش‌های مرتب کردن خواب فرش می‌پردازیم. در ادامه مطلب با قالیشویی زن همراه باشید.

 

منظور از مرتب کردن خواب فرش چیست؟

منظور از مرتب کردن خواب فرش، انجام کارهایی است که باعث می‌شود فرش در یک جهت قرار بگیرد. در صورتی که خواب فرش تنظیم نباشد ممکن است در هنگام راه رفتن و کشیدن جارو برقی با مشکل مواجه شوید. یکی از علائم مرتب نبودن خواب فرش، تیره و روشن بودن فرش است. به این حالت معمولاً دوخوابه شدن فرش می‌گویند. در این حالت قسمتی از فرش ممکن است تیره و قسمت دیگر ممکن است روشن به نظر برسد. تنظیم نبودن خواب فرش باعث آسیب بافت فرش و ایجاد حالت نا مزون در فرش می‌شود. به همین دلیل بهتر است بعد از خریداری فرش، ابتدا خواب فرش را مشخص کنید و در همان جهت پهن کنید.

 

روش تعیین خواب فرش

برای اینکه بتوانید خواب فرش را مرتب کنید، ابتدا باید تشخیص دهید که خواب فرش در کدام جهت است. دانستن جهت خواب فرش به شما کمک می‌کند تا سطح فرش راحت‌تر تمیز کنید. برای تعیین خواب فرش ابتدا باید آن را در کف اتاق پهن کنید. سپس کف دست یا انگشتان خود را روی فرش بکشید. هر سمتی که دستان شما به آسانی حرکت کند و مانعی بین حرکت آن نباشد، جهت خواب فرش است. با تعیین خواب فرش می‌توانید به راحتی به تمیز کردن فرش بپردازید.

 

روش های مرتب کردن خواب فرش

مرتب کردن خواب فرش یکی از کارهای ضروری برای حفظ سلامت فرش و زیبایی فرش است. فرش‌های دوخوابه باعث شلوغی فضا و دو رنگ دیده شدن فرش می‌شوند؛ بنابراین بهتر است با انجام روش‌هایی که باعث مرتب شدن خواب فرش می‌شود، از فرش‌های منزل خود محافظت کنید. مرتب کردن فرش نقش زیادی در نو و سالم دیده شدن فرش دارد. روش‌های مرتب کردن خواب فرش عبارتند از:

جارو کشیدن در جهت خواب فرش

یکی از بهترین راه‌ها برای مرتب کردن خواب فرش، جارو کشیدن در جهت خواب فرش است. کشیدن جارو برقی در جهت خواب فرش کمک می‌کند تا طول عمر فرش افزایش پیدا کند و فشار کمتری به بافت و ریشه‌های فرش وارد شود. همچنین جارو کشیدن در جهت خواب فرش تأثیر زیادی در یکدست و یک رنگ دیده شدن خواب فرش دارد. به همین منظور ابتدا فرش را در کف اتاق پهن کنید، بعد از تعیین خواب فرش در همان جهت برای جارو کشیدن اقدام کنید. جارو کشیدن در جهت خواب فرش بسیار آسان است و به راحتی انجام می‌شود. در صورتی که فرش‌ها در جهت خواب جارو نشوند، به دلیل سختی کار ممکن است آسیب زیادی به کمر و دست ایجاد شود.

شست و شو در جهت خواب فرش

روش دیگری که برای مرتب کردن خواب فرش باید انجام شود، شست و شوی فرش در جهت خواب آن است. شست و شوی فرش در جهت خواب کمک می‌کند تا فرش‌ها با سرعت بیشتری تمیز شوند. در صورتی که فرش‌ها در جهت خواب فرش مرتب و شسته شوند، لکه و آلودگی به راحتی از سطح فرش پا می‌شود. در این روش ریشه‌ها با کیفیت بیشتری شسته می‌شوند و ذرات غذا و… از بافت فرش خارج می‌شوند؛ بنابراین برای مرتب ماندن خواب فرش بهتر است فرش‌ها در جهت خواب شسته و تمیز شوند.

پهن کردن فرش در جهت خواب فرش

از دیگر راه‌هایی که باعث مرتب شدن خواب فرش می‌شود، پهن کردن فرش در جهت خواب آن روی کف است. بعد از خریداری فرش ابتدا قسمتی از فرش را روی زمین پهن کنید و با کشیدن دست خواب فرش را پیدا کنید. سپس در جهت خواب، فرش را پهن کنید. این کار کمک می‌کند که خواب فرش همیشه مرتب باشد و در حین راه رفتن و جارو زدن آسیبی نبیند. در واقع این روش از دوخوابه شدن فرش و نامرتب بودن آن جلوگیری می‌کند.

 

مزایای مرتب کردن خواب فرش

اگرچه فرش‌ها همیشه زیبا هستند و در زیبایی فضای داخل بسیار تأثیرگذار هستند. اما بهتر است برای سالم ماندن فرش، آن را در جهت خواب فرش پهن کنید تا آسیب کمتری به آن وارد شود. در ادامه به توضیح مزایای مرتب کردن خواب فرش می‌پردازیم که عبارتند از:

افزایش عمر فرش

یکی از مزایای مرتب کردن خواب فرش، افزایش طول عمر فرش است که بسیار حائز اهمیت است. در صورت مرتب بودن خواب فرش، آسیب کمتری به بافت و ریشه فرش وارد می‌شود و دیرتر خراب می‌شود.

نمایش طرح فرش

فرش‌ها دارای طرح‌های مختلفی هستند که اگر روی زمین پهن شوند، طرح آن مشخص می‌شود. پهن شدن فرش در جهت خواب و مرتب کردن آن در نشان‌دادن طرح فرش بسیار تأثیرگذار است. در واقع اگر فرش‌ها در جهت خواب پهن نشوند و مرتب نباشند، طرح فرش به درستی مشخص نخواهد بود.

یکدست دیده شدن فرش

در صورتی که فرش‌ها در جهت خواب فرش پهن شوند، یکدست و یک رنگ دیده می‌شوند. فرش‌هایی که دوخوابه می‌شوند یا خواب فرش مرتبی ندارند، در بخشی تیره و در بخش دیگر روشن هستند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی روش‌های مرتب کردن خواب فرش پرداختیم. مرتب کردن فرش در جهت خواب آن به شما کمک می‌کند تا فرشی زیبا و سالم داشته باشید. با انجام روش‌هایی برای مرتب کردن خواب فرش می‌توانید، زیبایی طرح فرش خود را به نمایش بگذارید و به راحتی برای تمیز کردن آن اقدام کنید.

نظر دهید