روش شستشو فرش گل برجسته

فرش یکی از لوازم اساسی و کاربردی منزل است که نظافت و شستشوی آن بسیار مهم و مستلزم رعایت یک سری اصول است. فرش‌ها به دو گروه دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند، شستشوی هر کدام با توجه به اینکه در منزل اقدام به شستشو می‌کنید یا فرش‌های خود را به قالیشویی می‌دهید متفاوت است. در این مقاله نحوه صحیح شستشو فرش گل برجسته مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

فرش گل برجسته

فرش گل برجسته از دو نخ آکرولیک و هایبالک بافته شده است تا بتواند طرح برجسته ایجاد کند. این فرش به علت سطح ناهموار و زیبایی فوق‌العاده‌ای که دارد مورد توجه همگان قرار می‌گیرد. پس در شستشو و نظافت این فرش زیبا باید دقت لازم به کار برده شود.
این فرش به علت برجسته بودن طرح، بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد و قسمت غیر برجسته آن بیشترین آلودگی را در خود جذب می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود این فرش را در مکان‌های کم تردد استفاده کنید.

 

چگونگی شستشوی فرش گل برجسته

فرش گل برجسته به دلیل زیبایی نباید زیاد شسته شود زیرا ممکن است شکل و زیبایی آن از بین برود. برای نظافت این گونه فرش‌ها بیشتر از جارو استفاده کنید، زیرا جارو کردن دوام و ماندگاری فرش را بالا می‌برد و از نفوذ آلودگی‌ها و گردوغبار به تاروپود آن جلوگیری می‌کند.

 

شستشو فرش در منزل

برای شستن فرش در منزل به سطحی سخت و شیب دار مانند موزاییک نیاز دارید. توجه کنید پهن کردن فرش بر روی آسفالت باعث آسیب زدن به گره‌های فرش می‌شود. برای خیس کردن فرش از آب ولرم استفاده کنید زیرا ممکن است آب داغ به الیاف و رنگ فرش آسیب وارد کند. سپس مواد شوینده را با آب رقیق کنید و روی سطح فرش توسط برس نرم حرکت دهید تا آلودگی‌ها کاملاً رفع شوند. بعد از آبکشی فرش را روی سطح شیب داری قرار دهید تا آبگیری شود. در نهایت فرش را در مقابل آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

 

مواد شوینده جهت شستن فرش گل برجسته

وایتکس

این ماده شوینده شیمیایی اگر چه پاک کننده سریع و دقیق است اما ممکن است در اثر استفاده نادرست به الیاف و بافت فرش آسیب وارد کند و باعث کاهش طول عمر فرش شود.

شامپو فرش

باید مقداری از این ماده شوینده را طبق دستور بسته بندی با آب مخلوط کنید تا محلولی رقیق به دست آید در غیر این صورت ممکن است بافت فرش آسیب ببیند.

برخی مواد و محلول‌های خانگی به راحتی لکه‌های موجود روی فرش را از بین می‌برند از جمله این مواد می‌توان به: جوش شیرین و سرکه، نمک، پراکسید هیدروژن، پودر ذرت، محلول آب و مایع ظرفشویی و… اشاره کرد. مثلاً اگر روی فرش شما لکه خون ایجاد شده است می‌توانید از محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید یا برای رفع لکه‌های غیر چربی می‌توان آب و مایع ظرفشویی استفاده کرد. این محلول‌ها پاک‌کننده‌های قوی خانگی برای فرش های گل برجسته هستند.

 

شستشو فرش در قالیشویی

استفاده از خدمات قالیشویی معتبر در حفظ زیبایی و تمیزی فرش تأثیر بسزایی دارد‌. در قالیشویی شستشوی فرش طی چند مرحله صورت می‌گیرد، به‌طوری‌که ابتدا فرش را در دستگاه معکوس خاک گیری قرار می‌دهند تا آلودگی‌های سطح فرش را بگیرد. سپس با آب خیس می‌کنند و در دستگاه اتوماتیک قرار می‌دهند تا به طور کامل شستشو و آبکشی شود. در تمام این مراحل عمل شستشو با دقت و توسط افراد متخصص صورت می‌گیرد.

 

چرا باید شستشوی فرش گل برجسته را به قالیشویی بسپاریم؟

شستشو و نظافت فرش یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها است که نزدیک عید این دغدغه دو چندان نیز می‌شود. همان طور که می‌دانید برای انجام هر کاری بهتر است از متخصص همان زمینه کمک بگیرید. در نتیجه بهتر است فرش‌های خود را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید تا علاوه بر تمیز کردن آن ها از زیبایی و سالم ماندن بافت فرش اطمینان حاصل کنید؛ زیرا قالیشویی‌ها کار شستشو را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند و در نتیجه فرش شما دچار آسیب نخواهد شد.

برای شستشوی فرش و به خصوص شستشوی فرش گل برجسته نیز بهترین کار سپردن فرش به قالیشویی است؛ زیرا قالیشویی‌ها از نیروی کار با تجربه و متخصص بهره می‌گیرند که کاملاً با تاروپود و جنس فرش‌ها آشنا هستند. این افراد برای شستن هر فرش از تکنیک و مواد شوینده مختص به همان فرش استفاده می‌کنند در نتیجه نظافت، سلامت و زیبایی فرش شما تضمین می‌شود.

 

جمع بندی

فرش از اجزای مهم خانه‌های ایرانی است. امروزه به دلیل گسترش آپارتمان نشینی و همچنین افزایش مشغله، نظافت و شستشوی فرش به یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها تبدیل شده است. به طور کلی فرش‌ها را به دو صورت دستی یا خانگی و توسط قالیشویی می‌توان شست. به دلیل مزیت‌هایی همچون شستشوی خوب و تمیز، صرفه جویی در زمان و مصرف آب می‌توانید از خدمات قالیشویی زن برای شستشوی فرش گل برجسته استفاده کنید. قالیشویی زن پیشنهاد ویژه‌ای برای شما کاربران عزیز در نظر گرفته است که اگر درخواست شستشوی فرش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید ۲۰ درصد تخفیف شامل فاکتور شما خواهد شد.

نظر دهید