روش شستشوی فرش ابریشم

فرش ابریشمی فرشی است که تمام یا نیمی از تاروپود فرش از نخ و الیاف ابریشمی تشکیل شده است. فرش ابریشمی به دو صورت دستباف و ماشینی بافته می‌شود. با توجه به این که بافت فرش ابریشم بسیار حساس است باید تمامی مراحل شستشوی فرش ابریشم باید زیر نظر متخصصین آن انجام شود. برای داشتن یک شستشوی کامل و اصولی بهتر است شستشوی فرش به قالیشویی های معتبر تحت نظارت اتحادیه قالیشویی سپرده شود. در این مقاله در مورد برخی از اشتباهات رایج در شستشوی فرش ابریشم و بهترین روش شستشوی فرش ابریشم صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

اشتباهات رایج در شستشوی فرش ابریشم

الیاف ابریشم ماده‌ای طبیعی است که زیبایی و لطافت و انعطاف پذیری و ارزش مادی بسیار بالایی دارد. حرارت بالا و تماس مواد شیمیایی مضر، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به الیاف ابریشم می‌رساند. بنابراین شستشوی فرش ابریشم به دقت و مهارت نیاز دارد. برخی از اشتباهات رایج در شستشوی فرش ابریشم عبارتند از:

استفاده از آب گرم

یکی از اشتباهاتی که در شستشوهای سنتی و غیراصولی در منازل انجام می‌شود، استفاده از آب گرم است. فرش‌های ابریشم الیاف بسیار ظریفی دارند. بنابراین استفاده از آب گرم آسیب‌های جدی به فرش ابریشم می‌رساند. از جمله آسیب‌هایی که شستشوی فرش ابریشم با آب گرم به فرش می‌رساند، جمع شدن و کوچک شدن ابعاد فرش است. با جمع شدن فرش ابریشم طرح نقشه و ابعاد بافت نقشه آن، از بین می‌رود. جبران این آسیب‌دیدگی علاوه بر هزینه‌های بالا، گاهی اوقات منجر به پارگی فرش می‌شود. از دیگر آسیب‌هایی که استفاده از آب گرم به فرش ابریشم می‌رساند، محو شدن یا ترکیب شدن رنگ‌های فرش ابریشم است. در برخی موارد این نوع آسیب‌دیدگی غیر قابل جبران است.

استفاده از شوینده‌های نامناسب

از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در شستشوی فرش ابریشم، استفاده از شوینده‌های نامناسب است. شوینده‌های نامناسب با داشتن فرمول‌های شیمیایی و مضر آسیب‌های جدی به فرش می‌رسانند. تغییر رنگ فرش یا زرد شدن فرش ابریشم یکی از صدماتی است شوینده‌های نامناسب به فرش می‌رسانند. زرد شدن فرش جلوه‌ای بسیار زشت به فرش می‌دهد و رفع کردن آن هزینه‌هایی را در بر دارد. یکی دیگر از صدماتی که شوینده‌های شیمیایی به فرش‌های ظریف ابریشمی می‌رسانند، تضعیف بافت فرش ابریشم است. باقی ماندن مواد شیمیایی در لابه‌لای فرش باعث خشک شدن و در نهایت شکستگی فرش خواهد شد.

استفاده از ابزارهای غیراستاندارد

استفاده از ابزارهای غیراستاندارد در شستشوی فرش ابریشم در بیشتر مواقع صدمات غیرقابل‌جبرانی به فرش می‌رساند. در شستشوهای سنتی فرش در منازل، از ابزار غیراستانداردی مانند برس‌های زبر استفاده می‌شود. الیاف و پرزهای نازک و ظریف فرش ابریشم توسط این ابزار پاره می‌شوند و از بین می‌روند. ریشه‌های فرش ابریشم بسیار حساس هستند و شستشوی آن‌ها دقت زیادی می‌خواهد. شستشوی ریشه‌های ابریشمی با ابزار زبر و غیراستاندارد باعث پارگی ریشه‌ها خواهد شد.
پس از اتمام شستشوی فرش ابریشم، عملیات آب گیری فرش انجام می‌شود. استفاده از ابزارهای غیراصولی یکی دیگر از اشتباهات رایج در شستشوی فرش ابریشم است. در شستشوهای سنتی در منازل برای آب گیری فرش از پاروهای فلزی یا پلاستیکی استفاده می‌شود. این پاروها لبه‌های تیز و خشنی دارند، برخورد این لبه‌های تیز با بافت ظریف فرش‌های ابریشم موجب سوراخ شدن و پارگی کامل فرش می‌شود. سوراخ شدن و پاره شدن کامل فرش با هیچ ترمیمی قابل جبران نیست، در نتیجه فرش با یک اشتباه از بین می‌رود.
همچنین در برخی موارد عملیات آب گیری فرش به طور کامل انجام نمی‌شود. گرفته نشدن کامل آب و باقی ماندن آب در بافت فرش پس از شستشو، باعث تغییر رنگ و زرد شدن الیاف فرش ابریشم می‌شود.

خشک کردن غیراصولی

آخرین مرحله از شستشوی فرش ابریشم نحوه خشک کردن آن است. در شستشوهای سنتی در منازل اغلب اوقات فرش را در محیط باز پهن می‌کنند تا خشک شود. این روش، روشی اشتباه و غیراصولی برای خشک کردن فرش ابریشم است. خشک کردن فرش در محیطی باز باعث می‌شود فرش ابریشم در معرض مستقیم نور خورشید و آلودگی‌های محیطی باشد. اشعه‌های مضر نور خورشید و آلودگی‌های هوا، به طور کامل جذب فرش می‌شوند. این عوامل تأثیرات مخربی روی بافت فرش ابریشم می‌گذارند و در برخی موارد باعث تغییر رنگ فرش و پوسیدگی فرش می‌شوند.

 

بهترین روش شستشوی فرش ابریشم

بهترین روش برای شستشوی فرش ابریشم استفاده از خدمات اصولی و تضمینی قالیشویی‌ها است. قالیشویی‌ها با استفاده از کادری مجرب و متخصص شستشوی فرش ابریشم را که یکی از حساس‌ترین انواع فرش‌ها است انجام می‌دهند. قبل از شروع شستشوی فرش، متخصصین قالیشویی الیاف و بافت فرش را به درستی بررسی می‌کنند. سپس گردوغبار داخل بافت فرش را با استفاده از جاروهای مناسب می‌گیرند، باقی ماندن گردوغبار در لابه‌لای فرش باعث زردی فرش پس از خشک شدن می‌شود. همچنین اگر لکه‌ای خاص روی فرش باشد، با استفاده از محلول‌های لکه بری متناسب با الیاف فرش، لکه زدایی می‌کنند تا به هنگام شستشوی فرش، لکه بزرگ‌تر نشود و به دیگر جاهای فرش پخش نشود.
قالیشویی‌ها در روش شستشوی فرش ابریشم، ابتدا فرش را در مکانی مناسب پهن می‌کنند و با آبی که دمایی مناسب دارد، آن را به خوبی خیس می‌کنند. سپس با استفاده از شوینده‌های مناسب و مؤثر شروع به شستشوی فرش می‌کنند. برای شستشوی فرش ابریشمی از ابزارها یا ماشین‌های استاندارد استفاده می‌کنند. برای آب گیری فرش از دستگاه‌های مکشی استفاده می‌کنند تا آب داخل فرش به طور کامل گرفته شود. این کار، هم از زرد شدن فرش جلوگیری می‌کند و هم اینکه مرحله خشک شدن فرش به سرعت انجام می‌شود. پس از آب گیری فرش، آن را در محیط‌های مناسب و بسته پهن می‌کنند تا فرش خشک شود. این محیط‌ها به دور از هرگونه آلودگی و اشعه‌های نور خورشید هستند. در نهایت پس از خشک شدن فرش، آن را در کاورهایی مناسب می‌پیچند. همه مراحل شستشوی فرش ابریشم به صورت کاملاً ایمنی شده انجام می‌شود.پ

 

شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی زن

تمام مراحل شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی زن زیر نظر افراد متخصص و مجرب انجام می‌شود. در صورتی که فرش ابریشم دچار آسیب شده باشد، رفوکاران و استادکاران فرش قبل از اقدام به شستشوی فرش آن را ترمیم می‌کنند. قیمت شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی زن مطابق با نرخ اتحادیه قالیشویی است. شما می‌توانید به صورت تلفنی یا آنلاین سفارش خود را ثبت کنید. این مجموعه برای مشتریانی که سفارش خود را به‌صورت آنلاین اعلام می‌کنند ۲۰٪ تخفیف در نظر گرفته است.

نظر دهید