راهنمای انتخاب فرش متناسب با دکوراسیون داخلی خانه

انتخاب فرش مناسب که با دکوراسیون داخلی خانه شما در هماهنگی کامل باشد؛ گاهی کمی سخت و گیج‌کننده می‌شود. به‌خصوص اگر بخواهید به مرور فرش‌های خانه خود را نونوار کنید؛ احتمالا باید در این زمینه بیشتر دقت داشته باشید؛ تا در نهایت همه فرش‌های انتخابی با فضای خانه شما هماهنگ باشد. در این نوشته وب‌سایت قالیشویی زن می‌خواهیم چند اصل مهم را برای انتخاب فرش متناسب با دکوارسیون داخلی خانه مطرح کنیم.

اندازه

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام انتخاب فرش باید به آن توجه کنید، اندازه و ابعاد آن است. فرش‌ها معمولا دارای ابعاد مستطیلی هستند؛ هرچند با کمی جستجو در بازار می‌توانید فرش‌هایی را با اشکال مربع، دایره و بیضی نیز بیابید. البته معمولا فرش‌های مستطیلی از تنوع طرح و رنگ بسیاری بیشتری برخوردار هستند.
پیش از جستجوی فرش، به دقت ابعاد فضاهای مختلف را اندازه بگیرید. همچنین کاربری فضای مدنظر نیز در انتخاب ابعاد فرش موثر است. این روزها و در طراحی‌های جدید، فرش‌ها تمام فضای کف را نمی‌پوشانند. بنابراین انتخاب اندازه فرش، اصول دیگری دارد.
به عنوان مثال برای فرش زیر مبلمان، باید اندازه انتخابی به‌گونه‌ای باشد که صندلی‌ها در اطراف فرش چیده شود و پایه‌های آن روی فرش نیاید. در مقابل برای فرش زیر میز نهارخوری، بهتر است فرش در اندازه‌ای انتخاب شود که پایه‌های صندلی‌های میز نهارخوری در حالت عقب باز، از فضای فرش خارج نشوند. همچنین این فرش بهتر است از جنسی انتخاب شود که دیر کثیف شده و راحت تمیز شود.
در اتاق‌های مختلف انتخاب ابعاد کمی متفاوت است. اگر اتاق شما کوچک بوده و فضای خالی زیادی ندارید. بهتر است از فرش‌های بسیار کوچک و یا کناره استفاده کنید. البته استثنائاتی هم همیشه وجود دارد. مثلا در اتاق خواب بچه، بهتر است فرش تمام سطح اتاق را بپوشاند تا نگران زمین خورن کودک‌تان نباشید. هرچند در این زمینه نیز می‌توانید کف اتاق را موکت کرده و برای روی آن از فرش‌های کوچک‌تر استفاده کنید.

رنگ

طبیعتا مهم‌ترین نکته در زمینه انتخاب فرش هماهنگ با دکوراسیون اداری، رنگ آن است. البته این مسئله به معنای هم‌رنگ بودن فرش با سایر اجزای دکوراسیون نیست. بلکه باید بکوشید رنگ زمینه فرش را با تم اصلی خانه خود هماهنگ کنید.
در این زمینه توجه به این نکته ضروری است که معمولا فرش‌ها را در طیف تیره‌تری نسبت به سایر رنگ‌های به‌کار رفته در فضا، انتخاب می‌کنند. این روش کمک می‌کند تا فضای شما دلنشین‌تر و هماهنگ‌تر به‌نظر برسد. همچنین فرش‌های با زمینه تیره‌تر، آلودگی‌های احتمالی را دیرتر نشان می‌دهند.

طرح

احتمالا حساس‌ترین بخش انتخاب فرش متناسب با دکوراسیون خانه، انتخاب طرح آن است. فرش‌های ایرانی دارای طرح‌های بسیار متنوعی هستند و انتخاب یکی از آنها بسیار مشکل است.
این موضوع تا حدود زیادی به سلیقه شخصی شما نیز باز می‌گردد. اما فارغ مسئله سلیقه شخصی، توجه به دو نکته در این زمینه بسیار مهم است.
نکته اول اینکه بنابر کلاسیک یا مدرن بودن دکوراسیون خانه شما، می‌توان فرش‌های گوناگونی را انتخاب کرد. امروزه فرش‌های مدرن بسیاری در بازار وجود دارند. همچنین اگر بخواهید در کنار دکوراسیون مدرن از فرش‌های کلاسیک استفاده کنید؛ بهتر است به سراغ نمونه‌هایی با طرح‌های شکسته، خشتی و ساده‌تر بروید. چراکه در هنر ایرانی، فرش‌های دارای طرح منحنی و زاویه‌دار و ترنج‌دار، معمولا برای خانه‌های کلاسیک مناسب‌تر هستند.
نکته دوم نیز نوع مبلمان انتخابی است. اگر مبلمان شما از نوع کلاسیک بوده و دارای طرح‌های منبت‌کاری است؛ بهتر است فرشی را انتخاب کنید که گل‌های آن با طرح منبت مبلمان هماهنگ باشد.

جنس

هر فرشی برای جای خاصی مناسب است. به عنوان مثال فرش‌های ماشینی از الیاف گوناگونی، از جمله پشم، آکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین بافته می‌شوند. هرکدام از این الیاف ویژه خاص خود را دارند. در این زمینه نیز به چند نکته زیر توجه کنید:

  • در مناطق مرطوب به سراغ فرش‌های پشمی نروید؛ چون در برابر رطوبت مقاوم نبوده و پوسیده می‌شوند.
  • فرش‌های پلی استر درخش و زیبایی خاصی دارند ولی برای نقاط پر رفت و آمد خانه مناسب نیستند.
  • فرش‌های اکریلیک در حین نرمی و ظرافت، دوام خوبی داشته و انتخاب مناسبی برای اتاق پذیرایی هستند.

نظر دهید