خشک کردن فرش در خانه

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

بهترین روش ها برای خشک کردن فرش در خانه

تصور کنید بخشی از فرش شما بر اثر نشتی لوله یا حادثه ای خیس شده است؛ یا اینکه شما تمام فرش را در منزل شسته اید و حالا وقت خشک کردن آن رسیده است. خشک کردن فرش شاید در نگاه اول نسبت به شستشوی فرش کار بسیار آسان تری به نظر برسد؛ اما توجه داشته باشید که رعایت نکات و قواعد مهمی در خشک کردن فرش خیس در خانه می تواند کیفیت کار شما را افزایش دهد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین روش های خشک کردن فرش در خانه و نکات آن ها آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

چرا باید فرش را خشک کرد؟

خشک کردن فرش های شسته شده یا دارای خیسی و رطوبت، به اندازه شستشوی آن ها اهمیت دارد. اگر شما نتوانی به خوبی فرش را خشک کنید و تمام رطوبت موجود در الیاف فرش را از آن خارج کنید، به مرور زمان این رطوبت به فرش شما خسارت وارد کرده و فرش دچار کهنگی و پوسیدگی می شود. از طرفی گاهی روش ناصحیحی خشک کردن فرش در منزل، سبب آسیب به بافت فرش می شود. از جمله دلایل دیگر که اهمیت خشک کردن صحیح فرش را نشان می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• وارد شدن آسیب و خسارات جدی به فرش بر اثر رطوبت
• پیچیدن بوی نامطبوع (بوی کپک زدگی و کهنگی) در داخل خانه
• تغییر رنگ فرش
• بروز علائم آلرژی در اعضای خانواده به دلیل وجود کپک در الیاف فرش مرطوب
• فراهم شدن امکان رشد قارچ و کپک در الیاف فرش

خشک کردن فرش در خانه
خشک کردن فرش در خانه

روش های خشک کردن فرش در خانه

توجه کنید که مرحله خشک کردن بهتر است بدون از دست دادن وقت و بلافاصله پس از شستشو یا مشاهده خیسی فرش صورت بگیرد. اجازه ندهید فرش به مدت طولانی خیس باشد و به حال خود رها شود. برای کسب بهترین نتیجه در رابطه با خشک کردن فرش های خیس در منزل به نکات زیر دقت فرمایید:
۱- استفاده از نور خورشید
نور خورشید بهترین گزینه برای خشک کردن فرش در خانه است. تابش ملایم نور خورشید به مرور تمامی رطوبت فرش را می گیرد البته با توجه به شدت آفتاب منطقه و رطوبت هوا، این کار بین پند روز تا چند هفته زمان نیاز دارد تا فرش به طور کامل خشک شود. اگر برای خشک کردن فرش عجله دارید، بهتر است شستشو و خشک کردن فرش خود را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. در قالیشویی در مدت زمان کوتاهی با استفاده از بهترین دستگاه‌ها و تکنولوژی روز، فرش بدون آسیب شسته و خشک می شود.
۲- استفاده از مکش جاروبرقی برای خشک کردن فرش
اگر رطوبت فرش در حد کم باشد، می توانید با استفاده از جاروبرقی مخصوص که توانایی مکش رطوبت دارد، بخشی از این رطوبت را از فرش بگیرید. توجه کنید که برخی جاروبرقی ها دوکاره هستند و برای جذب مواد خیس محفظه جداگانه دارند، اما برخی دیگر این گونه نیستند و احتمال آسیب به موتور برای این نوع وجود دارد. قالیشویی ها دستگاه های مخصوصی دارند که برای مکش آب از فرش استفاده می شود. می تواند برای خشک کردن فرش و حذف کامل رطوبت، از شرکت های قالیشویی کمک بگیرید.
۳- استفاده از جریان هوا برای خشک کردن فرش
جریان هوا می تواند بو و رطوبت فرش را از بین ببرد. در خانه هایی که فضای مناسب و کافی وجود دارد، بهترین کار آویختن فرش در محلی است که در معرض جریان هوا قرار بگیرد و خشک شود. اما در خانه هایی که چنین فضایی وجود ندارد، می توان با باز کردن درها و پنجره‌ها یا استفاده از دستگاه های تهویه هوا، به ایجاد جریان هوا و خشک شدن فرش سرعت بخشید.
۴- استفاده از دستگاه بخار شو برای حذف بو و کپک
گرمای بخار آب می تواند به از بین قارچ ها و کپک هایی که در داخل فرش سبب ایجاد بوی کهنگی و نامطبوع در فضا شده اند کمک کند. پیش از این ذکر شد که بوی نامطبوع فرش خیس ناشی از رشد قارچ و کپک درون الیاف آن است. با این حال بهترین روش برای خلاصی از بوی کهنگی فرش ها، شستشوی فرش در قالیشویی و بهره گرفتن از دستگاه های تخصصی شرکت های قالیشویی است.
۵- استفاده از جوش شیرین برای حذف بو و رطوبت
جوش شیرین می تواند رطوبت مانده در الیاف فرش را به خود جذب کند. می توانید در محل مرطوب مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و بعد از حدود ۳۰ دقیقه، روی آن قسمت از فرش جاروبرقی کشیده و تمییز کنید.
۶- استفاده از حوله یا دستمال توالت برای خشک کردن فرش
با استفاده یک حوله خشک و کشیدن آن روی محل مرطوب، یا قرار دادن چند لایه دستمال توالت روی قسمت خیس فرش می تواند بخش زیادی از رطوبت فرش را از آن بگیرید. این کار می توان چندین مرتبه تا کاهش قابل قبول رطوبت فرش انجام دهید.
۷- استفاده از سشوار برای حذف رطوبت فرش
سشوار کشی فرش یک روش سریع و مناسب برای حذف اندکی از رطوبت باقی مانده در فرش است. البته توجه کنید که در صورت زیاد بودن حجم ناحیه مرطوب یا شدت خیسی فرش، این روش چندان کارایی ندارد و بهتر است با کمک متخصصین شرکت های قالیشویی هر چه سریع تر برای خشک کردن فرش خود اقدام کنید.

چند نکته برای بهتر خشک کردن فرش خیس

مبلمان و وسایل چوبی را از روی فرش های خیس بردارید. وجود این وسایل علاوه بر آسیب به بافت فرش، ممکن است مانع از ایجاد جریان هوا به زیر فرش شوند و روند خشک شدن فرش را به تعویق بیندازند.
از خشک بودن زیر فرش، موکت ها و کف‌پوش ها اطمینان پیدا کنید. هر چه قدر هم که شما برای خشک کردن سطح فرش تلاش کنید، تا زمانی که در زیر فرش رطوبت وجود داشته باشد؛ تلاش های شما بی حاصل خواهد شد. بهتر است با کنار زدن فرش و ایجاد جریان هوا، سطوح زیرین فرش را به طور کامل خشک کنید.
توجه کنید که برای خشک کردن فرش در منزل به طور خود سرانه از هر وسیله گرمایشی مانند بخاری و یا هیترهای برقی استفاده نکنید. استفاده از چنین وسایلی می تواند سبب آسیب رسیدن به فرش، تغییر رنگ یا سوختگی آن شوند.

خشک کردن فرش در خانه
خشک کردن فرش در خانه

مزیت خشک کردن فرش در قالیشویی

در قالیشویی ها، وجود دستگاه های تخصصی و افراد مجرب و حرفه ای کنار هم باعث می شود تا شستشو و خشک کردن فرش به بهترین نحو ممکن انجام پذیرد. تنظیم دمای دستگاه های گرم کننده برای جلوگیری از آسیب رسیدن به الیاف و بافت فرش و توجه به نوع فرش، (دستباف یا ماشینی) میزان رطوبت و زمان تحویل مواردی هستند که در قالیشویی های معتبر برای خشک کردن فرش به آن ها توجه می شود. از جمله روش های تخصصی که برای خشک کردن فرش که در قالیشویی ها به کار گرفته می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از اتاق المنت (اتاق هایی با گرم کننده‌های مخصوص که فرش در این اتاق ها در مدت زمان کوتاه تری خشک می شود.)
استفاده از گرمخانه گازی
 استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن

معرفی قالیشویی زن

برای خشک کردن فرش راه های مختلفی وجود دارد، اما کمک گرفتن از کادر مجرب یک قالیشویی معتبر، بهترین و اصولی ترین روشی است که می توان برای شستشو و خشک کردن فرش استفاده کرد. در قالیشویی زن وجود دستگاه های مجهز و به روز و افراد مجرب، سبب می شود که فرش با حفظ قوام و زیبایی خود، بدون آسیب به بافت به خوبی شسته و خشک شود. شما می توانید از طریق ثبت سفارش درخواست خود به صورت آنلاین برای استفاده از خدمات قالیشویی زن اقدام فرمایید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *