خدمات لکه برداری فرش در قالیشویی

وجود لکه بر روی فرش از زیبایی ظاهری آن می‌کاهد و باعث کثیف شدن آن می شود. به همین دلیل افراد به دنبال یک روش مناسب برای از بین بردن لکه روی فرش هستند؛ اما نباید از توجه به این نکته غافل شد که لکه‌برداری از فرش یک کار نسبتا تخصصی است که باید توسط افراد مجرب صورت گیرد؛ زیرا در صورتی که لکه‌برداری به شیوه نادرست و با شوینده نامناسب انجام شود فرش دچار آسیب خواهد شد. یکی از خدمات فرش که در قالیشویی‌های مجاز ارائه می‌شود، خدمات لکه‌برداری از فرش است. در این مقاله به معرفی این خدمات در قالیشویی زن می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

لکه برداری فرش در قالیشویی زن

لکه‌ها بر روی فرش به دلیل ریختن آب، چای و یا قهوه می‌توانند ایجاد شوند. متخصصان قالیشویی در بسیاری از اوقات این لکه‌ها را با ماده هیدرو سولفیت با غلظت بسیار پایین از بین می‌برند. به طور کلی برای اینکه لکه بر روی فرش باقی نماند بهترین روش این است که در سریعترین زمان نسبت به حذف لکه اقدام شود؛ زیرا لکه‌های جدید راحت‌تر از لکه‌های قدیمی از بین می‌رود.

در بسیاری از اوقات ایجاد لکه بر روی فرش، در رنگ‌ فرش تداخل ایجاد می‌کند. به همین دلیل فرش ظاهر کدر و بدی را به خود می‌گیرد. در این شرایط، کارشناسان قالیشویی با انجام عمل قلم زنی، آثار لکه و این تداخل رنگی را از بین می‌برند.

 

شناسایی لکه بر روی فرش

در مراکز قالیشویی قبل از اقدام به شستشوی فرش، باید لکه‌ها حذف شوند. اگر این مرحله انجام نگیرد ممکن است لکه‌ها با شستشوی فرش تثبیت شوند. به طور کلی، لکه برداری در قالیشویی با کمک دو فاکتور نوع و قدمت لکه امکان پذیر است. برای این کار، ابتدا باید لکه‌ها به درستی شناسایی شوند؛ زیرا هر لکه برای حذف شدن به یک شوینده مخصوص احتیاج دارد. کارشناسان قالیشویی با توجه به نوع فرش و همچنین عمر فرش، حلال مناسب بری از بین بردن لکه را انتخاب می‌کنند.

لکه برداری با توجه به جنس فرش انجام می‌شود. لکه برداری فرش‌های طبیعی با مصنوعی متفاوت است. لکه برداری فرش دستباف به دلیل حساس بودن سخت است و نیاز به آگاهی و تخصص لازم دارد. اگر لکه برداری در فرش دستباف به درستی صورت نگیرد ممکن است به بافت فرش آسیب وارد شود. الیاف فرش دستباف بسیار حساس است و با مواد شیمیایی و برخی از شوینده‌ها واکنش می‌دهند. به همین دلیل در بسیاری از قالیشویی‌های معتبر از مواد طبیعی و ارگانیک برای از بین بردن لکه و آسیب ندیدن بافت فرش استفاده می‌شود.
برای شناسایی دقیق نوع لکه، افراد می‌توانند در هنگام دادن فرش به قالیشویی درباره نوع و مکان لکه به کارشناسان اطلاع دهند. لکه‌ها از روی رنگ، غلظت و ماندگاری قابل تشخیص و شناسایی هستند. به طور مثال، لکه باقی مانده حاصل از ریختن چای بر روی فرش، زرد رنگ است. لکه‌های چربی بر روی فرش با گذشت زمان باعث چسبیدن پرزهای فرش به همدیگر و زرد شدن ریشه فرش می‌شود. همچنین لکه‌های حاصل از سوختگی به صورت نقاط سیاه و قهوه ای بر روی فرش ایجاد می‌شود. لکه‌های پروتئینی مانند لکه تخم مرغ و خون باعث ایجاد حالت چسبندگی و لجز بر روی فرش می‌شوند.

 

شوینده مناسب برای از بین بردن لکه در منزل

در قالیشویی‌ها از شوینده‌های مخصوص برای لکه‌برداری استفاده می‌شود. در صورتی که دسترسی به قالیشویی ندارید و یا برای از بین بردن لکه عجله دارید می‌توانید با انتخاب شوینده مناسب، فرش را لکه‌برداری کنید. هر لکه با توجه به ماهیت خود به یک شوینده و حلال مناسب احتیاج دارد. به همین دلیل نمی‌توان تنها یک پودر و یا شوینده برای از بین بردن لکه فرش انتخاب کرد. به طور مثال برای از بین بردن لکه‌های با پایه آب، از محلول آب گرم با سرکه استفاده می‌شود. شوینده مناسب برای از بین بردن برخی از لکه‌ها در منزل عبارتند از:

لکه جوهر: برای از بین بردن لکه جوهر می‌توان از ماست استفاده کرد. روش این کار به این گونه است که ابتدا مقدار مناسبی از ماست بر روی لکه ریخته می‌شود و سپس با حل شدن جوهر در ماست با یک قاشق تمیز، ماست از روی فرش برداشته می‌شود.

لکه قهوه: این لکه سرسخت با استفاده از محلول آب و نوشابه از بین می‌رود. استفاده از گلیسرین هم برای از بین بردن لکه‌های بر پایه تنباکو و نیکوتین بسیار مناسب است. برای این کار کافی است گلیسرین به مدت نیم ساعت بر روی لکه قرار بگیرد. سپس با شستن به وسیله آب، لکه از بین می‌رود.

لکه چای: از بین بردن لکه‌هایی مانند چای که بر پایه آب هستند کمی دشوار است. در بسیاری از اوقات، جای لکه این مواد پس از شستشو باقی می‌ماند. برای از بین بردن لکه چای می‌توان از یک عامل اکسید کننده استفاده کرد. اگر پس از شستن، جای لکه باقی بماند می‌توان از آب اکسیژنه ۵ درصد و کمی آب برای از بین بردن کامل لکه استفاده کرد.

لکه دوده: برای از بین بردن لکه دوده می‌توان نمک را بر روی فرش ریخت و سپس با استفاده از جاروبرقی کاملا دوده را از بین برد.

لکه های پروتئینی: برای از ین بردن لکه‌های پروتئینی می‌توان از پاک کننده‌های پروتئینی و یا آنزیم‌ها استفاده کرد. برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توان از مخلوط نمک، صابون و سرکه سفید استفاده کرد.

 

نتیجه‌گیری

لکه برداری فرش یک کار تخصصی است که باید توسط افراد مجرب انجام شود. در قالیشویی زن برای از بین بردن لکه، پس از تشخیص نوع لکه، آن را با یک شوینده مناسب پاک می‌کنند و سپس فرش با استفاده از دستگاه مخصوص به طور کامل تمیز می‌شود. با توجه به این که اگر لکه‌بردای فرش به درستی انجام نشود ممکن است بافت و یا رنگ فرش تغییر کند، بهتر است از لکه‌برداری فرش در منزل اجتناب شود.

نظر دهید