با خدمات قالیشویی زن آشنا شوید

خدمات قالیشویی زن به دو دسته خدمات اصلی و تکمیلی تقسیم می‌شود. خدمات اصلی شامل انواع قالیشویی و خدمات تکمیلی شامل انواع روش‌های مرمت و رفوی فرش است. رفوگری از هنرهای ارزشمند حوزه فرش است. هنری که می‌تواند یک فرش آسیب دیده را مانند روز اول قابل استفاده و زیبا نماید. فراموش نکنید که رفوگری فرش تنها مجموعه‌ای از تکنیک‌ها نیست. بلکه هنرمند رفوگر باید بتواند با تجربه و ذوق خود، بهترین روش‌ها را برای ترمیم فرش آسیب دیده برگزیند.

همچنین آسیب‌های فرش را می‌توان ناشی از عوامل ایجاد استهلاک مانند رطوبت، فشارف تابش نور و… دانست؛ و یا ناشی زا حوادثی مثل سوختگی، پارگی و… حتی گاهی شامپوهای غیر استاندارد، موجب اسیب دیدن فرش‌ها می‌شوند.

۱٫ بررسی

اولین مرحله ارائه خدمات توسط قالیشویی زن، بررسی کامل فرش مشتریان است. تا بهترین روش و انتخاب برای انجام خدمات در نظر گرفته شود.

۳٫ لکه بری

بعضی مواد رنگ ساز، از جمله چای، قهوه، جوهر و... پس از ریختن روی فرش ممکن است لکه های سرسختی را ایجاد کنند؛ که دیگر با شستشوی ساده قابل رفع نیست. در اینجا هنر لکه بری به کمک شما می آید.

۵٫ ریشه زنی

یکی مناطق آسیب پذیر فرش ریشه های ان است. ریشه ها به راحتی دچار پوسیدگی می شوند؛ و اگر به آن رسیدگی نشود؛ خیلی زود فرش را دچار آسیب های جدی تر می کند. ریشه زنی برای ترمیم ریشه ها به کار می رود.

۲٫ رفع گرد و غبار

در این مرحله غبار موجود در فرش به طور کامل گرفته می شوند.

۴٫ رفوگری

همانطور که گفته شد؛ یک فرش به دلایل گوناگونی ممکن است دچار آسیب شود. در این شرایط هنر رفوگری می‌توان کار ترمیم فرش را بر عهده بگیرد.

۶٫ شیرازه و چرم دوزی

گاهی شیرازه فرش دچار مشکل و آسیب می شود. در این شرایط هنرمند رفوگر با افزودن شیرازه های تازه، بخش آسیب دیده را ترمیم می کند. همچنین چرم دوزی روی لبه هیا فرش از لوله شدن گوشه ها فرش جلوگیری می کند.

۷٫ قلم زنی

به دلایلی زیادی زا جمله ریختن مواد رنگ بر، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب و.. ممکن است رنگ بخشی از فرش برود. در این شرایط با کمک قلم زنی می تواند محل رنگ پریده را اصلاح کرد.

۸٫ رنگ برداری

رنگ برداری یک هنر حساس است؛ که به فرش های دستباف کمک می کند جلوه از دست رفته خود را باز یابند. رنگ برداری برای فرش های سدتبافی به کار می رود که در اثر شستشوی ناقص، رنگ های آن در هم مخلوط شده است.

۹٫ فرش شویی

متداول ترین سرویس قالیشویی نوین فرش شویی است. در این سرویس فرش شما به کمک تجهیزات مناسب، نیروی آموزش دیده و مواد شوینده مناسب، شستشو داده می شود.

۱۰٫ آبگیری

پس از شستشو فرش ها به کمک دستگاه های مکانیکی و به کمک فشار و نیروی گریز از مرکز، کار آبگیری را از فرش شسته شده انجام می دهد.

۹٫ آبکشی

فرو بردن فرش در حوضچه های آب و خارج کردن آب فرش با کمک پاروها و برس های مخصوص، موجب می شود که مواد شوینده به همراه آلودگی ها از فرش خارح شوند.

۱۰٫ خشک کردن

در نهایت فرشت با دقت بالا و به صورتی که کمترین فشار به تار و پود ان وارد شود؛ در کوتاه ترین زمان ممکن خشک شده و اماده ارسال به مشتری می شود.

۱۱٫ کنترل کیفی

در این مرحله فرش ها به صورت کامل بررسی شده و با اطمینان زا بدون مشکل بودن کل فرآیند، برای کاور شدن و ارسال به مشتری، آماده شوند.

۱۲٫ دارکشی

این روشی است برای منظم کردن فرش هایی که دچار کجی در زوایای خود هستند.

۱۳٫ پرداخت فرش

در این مرحله اگر فرش دارای ناهمواری و نامنظمی باشد؛ به کمک پرداخت کردن می تواند سطح آن را یکدست کرد.