خدمات رفوی فرش چه مدت طول می کشد؟

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

انواع فرش‌های ایرانی به مراقبت‌های منظم و صحیحی نیاز دارند. در بین انواع فرش، فرش‌های دستباف و نفیس نیاز به نگهداری ویژه‌ای دارند. فرش به دلیل زیر پا ماندن و استفاده‌های مکرر از آن، ممکن است با یک سری آسیب‌های جدی مواجه شود. در برخی مواقع این آسیب‌ها قابل جبران هستند. برای ترمیم فرش‌های آسیب دیده از خدمات رفوی فرش استفاده می‌شود. خدمات رفوی فرش در مراکز مختلف انجام می‌شود. معتبرترین مراکز برای رفوی فرش، قالیشویی‌های معتبر هستند. در این مقاله قصد داریم با دادن توضیحاتی در مورد خدمات رفوی فرش، به این سؤال پاسخ دهیم که خدمات رفوی فرش چه مدت طول می کشد؟ در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

رفوی فرش چیست؟

رفوی فرش از روزگاران قدیم تا به امروز مرسوم بوده است. فرش‌های دستباف به دلیل داشتن الیاف طبیعی و حساس بیشتر از فرش‌های دیگر آسیب‌پذیر هستند. رفع عیوب و ایرادهای فرش توسط رفوگران متخصص را رفوگری فرش می‌گویند. رفوگران برای تعمیر و ترمیم فرش از ابزارهایی مانند چاقو، نخ، سوزن، خامه‌های همرنگ با فرش آسیب دیده استفاده می‌کنند. فرش‌های دستباف ارزش مادی بالایی دارند. در نتیجه با رفوگری می‌توان فرش‌های آسیب‌دیده را دوباره احیا کرد. امروزه رفوگری فرش در قالیشویی‌های معتبر زیر نظر کارشناسان فرش است و تعمیرات آن در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

 

انواع خدمات رفوی فرش

با مرور زمان و حوادث ناگهانی، آسیب‌های مختلفی به فرش می‌رسد. برای رفع این آسیب‌ها از خدمات رفوی فرش استفاده می‌شود. هر یک از این خدمات به تخصص ویژه‌ای نیاز دارد. در ادامه چند نوع خدمات رفوگری فرش را بررسی می‌کنیم.

رنگ برداری تخصصی فرش

در فرش‌های دستباف برای رنگرزی الیاف فرش از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود. در صورتی که از روشی نادرست برای شستشوی فرش استفاده شود، رنگ‌های فرش در هم ادغام می‌شوند. برای رفع آن، رنگ برداری تخصصی روی فرش انجام می‌شود.

ترمیم سوختگی فرش

ترمیم سوختگی فرش در فرش‌های دستباف آسان‌تر از فرش‌های ماشینی است. برای ترمیم سوختگی فرش از قیچی‌های مخصوص رفوگری استفاده می‌شود.

ترمیم ریشه فرش

ریشه‌های فرش در اثر عوامل مختلفی از بین می‌روند. برای ترمیم ریشه فرش از نخ‌های چله استفاده می‌شود. نخ چله باید قطری هم اندازه با ریشه خود فرش داشته باشد.

ترمیم پوسیدگی فرش

پوسیدگی فرش یکی از رایج‌ترین آسیب‌هایی است که به فرش وارد می‌شود. رفع پوسیدگی فرش از سخت‌ترین کارهای رفوی فرش محسوب می‌شود. در این روش از انواع رنگ‌های خامه و ابزارهای مختلف استفاده می‌شود.

شیرازه دوزی فرش

شیرازه در دو طرف طول فرش دوخته می‌شود. شیرازه دوزی فرش را منظم و مرتب نشان می‌دهد. شیرازه فرش در اثر پوسیدگی یا بیدخوردگی از بین می‌رود. در برخی مواقع برای شیرازه دوزی از چرم استفاده می‌شود.

برطرف کردن کجی فرش

برای برطرف کردن کجی فرش از دارکشی استفاده می‌شود. انجام دارکشی به مهارت زیادی نیاز دارد. در دارکشی بسته به میزان کجی فرش، میزان فشار وارده تنظیم می‌شود.

 

خدمات رفوی فرش چه مدت طول می کشد؟

هر یک از انواع خدمات رفوی فرش در یک مدت زمان مشخصی انجام می‌شود. بستگی به نوع و اندازه‌ای که آسیب‌دیدگی وجود دارد، زمان رفوگری فرش طول می‌کشد. برخی از خدمات رفوی فرش در محل فرش توسط کادر مجرب قالیشویی انجام می‌شود. برخی دیگر از این خدمات برای انجام رفوگری به محل قالیشویی انتقال داده می‌شود. به طور معمول انجام خدمات رفوی فرش حدود ۳ تا ۷ روز کاری طول می‌کشد.

 

خدمات رفوی فرش در قالیشویی

یکی دیگر از خدماتی که در قالیشویی‌ها علاوه بر شستشوی فرش انجام می‌شود، رفوی فرش است. در قالیشویی‌ها تمامی مراحل رفوی فرش زیر نظر افراد چیره دست و کارشناس فرش انجام می‌شود. رفوگران برای رفوگری فرش لازم است اطلاعات کافی در زمینه جنس الیاف و رنگ فرش داشته باشند. با استفاده از این اطلاعات و با استفاده از ابزارهای استاندارد شروع به رفوگری فرش می‌کنند. ارائه خدمات رفوگری فرش در قالیشویی‌ها، تضمین شده است و در حین رفوگری هیچ نوع آسیب عمیق‌تری به فرش وارد نمی‌شود. به طوری که پس از پایان رفوگری، اثری از آسیب‌دیدگی روی فرش باقی نمی‌ماند.

 

هزینه رفوی فرش

هزینه رفوی فرش به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به اندازه فرش آسیب دیده، نوع رفوی فرش و نوع فرش اشاره کرد. هرچه اندازه فرش بزرگ‌تر باشد و هرچه نوع آسیب‌دیدگی سخت‌تر باشد، هزینه رفوی آن بیشتر خواهد بود. همچنین هزینه رفوی فرش‌های دستباف به مراتب بیشتر از رفوی فرش‌های ماشینی است. در خدماتی که از مواد اولیه بیشتری استفاده می‌شود، قیمت رفوگری فرش بیشتر است. مواد اولیه مانند خامه و الیاف طبیعی است. در شیرازه دوزی از چرم برای مرتب دوختن شیرازه استفاده می‌شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *