خدمات تخصصی فرش

یکی از خدمات قالیشویی ارائه خدمات تخصصی در کنار شستن فرش است. اغلب افراد با این خدمات آشنا نیستند و فکر می‌کنند که قالیشویی تنها وظیفه شستن فرش را به عهده دارد. با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی خدمات تخصصی فرش بپردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

رنگ برداری فرش

رنگ برداری فرش یکی از خدمات تخصصی است که روی فرش انجام می‌شود. رنگ برداری فرش زمانی انجام می‌شود که فرش در اثر شستشوی نامناسب آسیب دیده باشد. به هنگام شستشوی فرش به روش سنتی در منزل امکان آسیب رسیدن به آن بیشتر می‌شود. نداشتن تجربه و تخصص کافی و استفاده از روش نامناسب دلیل این آسیب است. الیاف فرش ماشینی و به خصوص فرش دستباف خاصیت رنگ دهی دارند. فرش دستباف به دلیل رنگرزی سنتی رنگ دهی بیشتری نسبت به فرش ماشینی دارند، بنابراین در شستشوی فرش دستباف باید دقت بیشتری نسبت به شستشوی فرش ماشینی داشت. اگر در شستشوی فرش از آب خیلی گرم استفاده شود، رنگ‌های فرش قاطی خواهند شد. همچنین استفاده از شوینده‌های شیمیایی و نامناسب باعث می‌شود رنگ‌های فرش در هم ادغام شوند. در شستشوی فرش کشیدن برس روی پرزها، باعث می‌شود فرش رنگ بدهد. دلیل دیگری که باعث می‌شود فرش رنگ بدهد، آویزان کردن غیراستاندارد فرش پس از شستشو به منظور خشک کردن آن است. برای جلوگیری از این آسیب‌ها بهتر است شستشوی فرش، به قالیشویی‌های معتبر تحت نظارت اتحادیه قالیشویی سپرده شود.
به هر طریقی اگر فرش رنگ بدهد، قالیشویی‌های معتبر به راحتی می‌توانند فرش آسیب دیده را رنگ برداری کنند. رنگ برداری در قالیشویی‌ها توسط افراد متخصص و باتجربه انجام می‌شود. قالیشویی‌ها برای رنگ برداری از روش‌های مدرن و از محلول‌های مناسب و تأثیرگذار استفاده می‌کنند تا از بدتر شدن رنگ دهی فرش جلوگیری شود. باتوجه‌به مقدار رنگ دهی فرش عمل رنگ برداری انجام می‌شود. گاهی اوقات ادغام رنگ به طور کامل از بین می‌رود و در بعضی موارد کم‌رنگ‌تر می‌شود. رنگ برداری درست و اصولی فرش باعث می‌شود رنگ سطح فرش یکدست شود. باید به این نکته دقت داشت عمل رنگ برداری هرگز در منزل و به روش سنتی و ناشیانه انجام نشود، چون هر خطایی منجر به بدتر شدن رنگ دهی خواهد شد.

 

رفع سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش یکی دیگر از خدمات تخصصی فرش است که توسط مرمت کاران فرش انجام می‌شود. اگر سوختگی فرش سطحی باشد و سوختگی تا عمق بافت فرش نفوذ نکرده باشد، می‌توان آن را با روش‌های تخصصی رفع کرد. در بیشتر اوقات سوختگی فرش در اثر بی دقتی و گذاشتن اتو و جسمی داغ و افتادن سیگار روشن اتفاق می‌افتد. هر یک از این عوامل، سوختگی و رنگ حاصل از سوختگی متفاوتی را بر جای می‌گذارند. برای رفع هر چه بهتر سوختگی فرش خوب است فرش آسیب دیده را به قالیشویی‌های معتبر سپرد. افراد ماهر و متخصص قالیشویی در مورد هر نوع سوختگی فرش شناخت کافی دارند و برای رفع هر نوع سوختگی از روش به خصوص و مفیدی استفاده می‌کنند. سوختگی در فرش‌های ماشینی و دستباف متفاوت است، به‌طوری‌که رفع سوختگی در فرش‌های دستباف راحت‌تر از رفع سوختگی در فرش‌های ماشینی است. در قالیشویی‌ها کارشناسان رفوگری قبل از شروع انجام عمل رفع سوختگی بررسی می‌کنند تا رفع سوختگی فرش نسبت به ارزش فرشی که سوخته است، مقرون به صرفه باشد. اگر ارزش فرش بالا باشد، رفع سوختگی فرش به صرفه خواهد بود. در ابتدای کار برای رفع سوختگی فرش از قیچی کردن پرزهای سوخته شده استفاده می‌کنند، بنابراین هرچه تراکم فرش بیشتر باشد این عمل به خوبی انجام می‌شود.

 

رفع پوسیدگی فرش

یک دیگر از خدمات تخصصی که روی فرش‌های آسیب دیده انجام می‌شود، رفع پوسیدگی فرش است. از نشانه‌های ظاهری پوسیده شدن فرش، به وجود آمدن کپک روی فرش، ایجاد لکه‌های تیره روی فرش و استشمام بوی بد از فرش است. فرش به دلایل مختلفی دچار پوسیدگی‌های سطحی و عمیق می‌شود. از عمده‌ترین دلایل پوسیدگی فرش، مرطوب ماندن آن است. از دیگر دلایل پوسیدگی فرش، شستن بی اندازه فرش، مراقبت نکردن از فرش، تابیدن نور آفتاب به مدت طولانی، خشک نشدن کامل فرش پس از شستشو و جا به جا نکردن دوره‌ای فرش است. اگر پوسیدگی فرش به موقع و به روش‌های درست ترمیم و رفع نشود باعث می‌شود فرش آسیب جدی‌تری ببیند و آن قسمت از فرش به طور کامل از بین برود. همچنین پوسیدگی بیش از اندازه فرش باعث می‌شود فرش با هر کشیدگی جزئی، پاره شود. فرش‌های دستباف به دلیل داشتن الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه و ابریشم بیشتر از فرش‌های ماشینی با الیاف مصنوعی در معرض خطر پوسیدگی هستند. برای رفع پوسیدگی فرش بهتر است فرش پوسیده و آسیب دیده را به قالیشویی های معتبر سپرد. قالیشویی‌های معتبر برای رفع پوسیدگی از کارشناسان و رفوگران باتجربه و متخصص استفاده می‌کنند. رفوگران قالیشویی‌ها با ترمیم درست فرش پوسیده شده به روش‌های استاندارد، از آسیب هرچه بیشتر فرش جلوگیری می‌کنند.

 

شیرازه دوزی فرش

یکی دیگر از خدمات تخصصی فرش شیرازه دوزی است. شیرازه در دو قسمت کناری طول فرش بافته می‌شود و جلوه‌ای زیبا و منظم به فرش می‌دهد. شیرازه دوزی در فرش‌های دستباف و ماشینی باهم فرق دارد. عوامل مختلفی باعث از بین رفتن شیرازه فرش می‌شوند. اگر شیرازه از بین رفته به موقع ترمیم نشود، باعث می‌شود بافت فرش از بین رود و فرش زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد. از عمده‌ترین دلایلی که باعث از بین رفتن شیرازه‌های فرش می‌شود، رطوبت فرش، کشیدن شدن فرش در سطحی ناهموار و بیدخوردگی فرش است. همچنین پا خوردن مداوم به کناره‌های فرش، باعث از بین رفتن شیرازه‌های فرش می‌شود.
شیرازه دوزی به دو روش دست و ماشین انجام می‌شود. در قالیشویی های معتبر از خدمات شیرازه زنی به هر دو روش می‌توان استفاده کرد. شیرازه دوزی توسط رفوگران و افراد باتجربه قالیشویی‌ها در انواع مختلف انجام می‌شود. قالیشویی‌ها برای شیرازه دوزی فرش از نخ‌های مقاوم و استاندارد مطابق با نوع و رنگ فرش، همچنین از چرم‌های بادوام و متناسب با رنگ فرش استفاده می‌کنند. اگر شیرازه دوزی فرش با دقت و تخصص هرچه بیشتر انجام نشود، به فرش آسیب بیشتری می‌رسد.

 

دارکشی فرش

اغلب روی فرش‌های دستباف عملیات دارکشی انجام می‌شود. دارکشی عملی است که برای رفع کجی و برآمدگی و فرورفتگی‌های گوشه‌های فرش انجام می‌شود. علت اصلی کج شدن و برآمدگی و فرورفتگی فرش، بافت نادرست آن توسط بافنده‌های مبتدی فرش دستباف است. اگر کجی فرش به میزان کمی باشد، انجام عمل دارکشی مؤثر خواهد بود. در کجی‌های به میزان زیاد عمل دارکشی تأثیر چندانی ندارد. به‌طوری‌که فرش دارکشی شده پس از گذشت چند سال دوباره به حالت اولیه خود برمی‌گردد.
عمل دارکشی فرش عملی بسیار حساس است که باید توسط افراد ماهر و باتجربه انجام شود. در قالیشویی های معتبر عمل دارکشی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص زیر نظر کارشناسان متخصص قالیشویی انجام می‌شود. در عمل دارکشی ریشه‌های فرش به جایی محکم بسته می‌شوند و فرش تحت فشار استانداردی کشیده می‌شود. اگر میزان فشار وارد شده کمتر از میزان استاندارد باشد، دارکشی فرش تأثیری بر کجی فرش نخواهد داشت. همچنین اگر فشار وارد شده بیشتر از میزان استاندارد باشد، ریشه‌ها و الیاف فرش دچار پارگی خواهد شد. طول مدت زمان عمل دارکشی فرش توسط کارشناسان قالیشویی باتوجه‌به میزان کجی فرش مشخص می‌شود.

 

ریشه زنی فرش

ریشه زنی فرش یکی دیگر از خدمات تخصصی فرش است که برای هر دو نوع فرش دستباف و ماشینی انجام می‌شود. ریشه زنی برای فرش‌های دستباف به وسیله دست انجام می‌شود و ریشه زنی برای فرش‌های ماشینی به وسیله ماشین انجام می‌شود. استفاده مداوم فرش و زیر پا ماندن آن، باعث می‌شود با گذشت زمان بافت فرش و ریشه فرش از بین برود. از بین رفتن ریشه فرش موجب تکه‌تکه شدن تاروپود فرش می‌شود. پس در صورت آسیب رسیدن به ریشه فرش لازم است، ریشه‌ها سریعاً ترمیم شوند. داشتن ریشه‌های سالم در فرش علاوه بر این که ظاهری زیبا به فرش می‌بخشند، باعث استحکام و افزایش عمر مفید فرش می‌شوند. قالیشویی های معتبر عمل ریشه زنی را با حساسیت و دقت هرچه بیشتر انجام می‌دهند. ریشه زنی در قالیشویی‌ها، تحت نظارت کارشناسان فرش انجام می‌شود. به‌طوری‌که با تشخیص درست و کارشناسی این افراد، نخ ریشه متناسب با فرش انتخاب می‌شود. جنس، قطر، اندازه و رنگ ریشه عواملی هستند که باید در انتخاب ریشه به هنگام ریشه زنی فرش به آن‌ها دقت شود. قالیشویی‌ها عمل ریشه زنی را قبل از شستشوی فرش انجام می‌دهند.

 

لکه برداری فرش

از مهم‌ترین خدمات تخصصی که روی فرش انجام می‌شود، لکه برداری فرش است. عمل لکه برداری روی فرش‌های دستباف و ماشینی می‌تواند انجام شود. به دلایل مختلفی ممکن است که روی فرش لکه ایجاد شود، اگر لکه ایجاد شده سریعاً از بین نرود، باعث آسیب رسیدن به بافت فرش می‌شود و در نهایت فرش پوسیده می‌شود؛ بنابراین پس از ایجاد لکه باید آن را بلافاصله با دستمالی سفید و تمیز پاک کرد و سپس به منظور لکه برداری عمیق‌تر، فرش را به قالیشویی‌های معتبر سپرد. در قالیشویی‌ها اولین اقدامی که کارشناسان قالی انجام می‌دهند، تشخیص نوع لکه است. برای لکه برداری و از بین بردن هر نوع لکه روی فرش، محلول شستشوی مخصوص و متناسب با آن لکه را انتخاب می‌کنند. اگر محلول انتخابی متناسب با نوع لکه نباشد، باعث می‌شود ابعاد لکه بزرگ‌تر و عمق نفوذ آن بیشتر شود. در این صورت فرش آسیب بیشتری خواهد دید. در قالیشویی‌ها عمل لکه برداری با ظرافت و دقت کافی انجام می‌شود. قالیشویی بعد از انجام لکه برداری و از بین بردن کامل لکه، اقدام به شستشوی کلی فرش می‌کند.

 

خدمات تخصصی فرش در قالیشویی زن

قالیشویی زن سال‌های طولانی است که در حوزه شستشوی فرش خدمات ارزنده‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. هدف این مجموعه ارائه خدمات با کیفیت با قیمت مناسب است. تمام خدمات تخصصی فرش در این مجموعه توسط استادکاران فرش انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات تخصصی فرش با کارشناس پشتیبان مجموعه زن در ارتباط باشید.

نظر دهید